استیک اسید ، که در شکل قراردادی خود اسید اتانوئیک نامیده می شود ، یک ترکیب آلی است که فرمول شیمیایی آن در متون علمی CH3COOH است ( این اسید در قالب فرمول های شیمیایی CH3CO2 یا C2H4O2 نیز نوشته می شود ) . استیک اسید هنگامی که تحت فرآیند تقطیر قرار نمی گیرد یک مایع بی رنگ است که  اسید استیک گلاسیال نیز نامیده می شود .

 

کاتالوگِ مواد شیمیایی مرک

 

سرکه در حجم خود دارای تقریبا 3 تا 9 درصد استیک اسید است و بنابراین این ترکیب آلی جدا از آب جزء اصلی سرکه است . استیک اسید  یک مزه ی ترش و بوی تیز واضح دارد . فارغ از تولید آن به عنوان سرکه ی خانگی ، به طور کلی تولید این ماده ی شیمیایی به عنوان یک پیش ماده برای پلی وینیل استات و استات سلولز است . با آن که این اسید در گروه اسید های ضعیف قرار می گیرد ، شکل غلیظ آن خاصیت خورندگی دارد و توانایی وارد کردن آسیب به پوست را دارد .

ساختار استیک اسید

استیک اسید دومین اسید ساده در بین کربوکسیلیک اسید ها ( بعد از اسید فرمیک ) به شمار می رود . این اسید به سهولت دو گروه عملکردی کوچک ، یک گروه استیل و یک گروه هیدروکسیل متصل به هم ( AcOH ) دارد ، هم چنین می شود به آن به چشم یک گروه متیل و گروه کربوکسیل متصل به هم نیز نگاه کرد ، استیک اسید یک معرف شیمیایی و ماده ی شیمیایی صنعتی مهم به شمار می رود که به شکل کلی در تولید استات سلولز و فیلم عکاسی و استات پلی وینیل و چسب چوب و هم چنین فیبر ها و الیاف سنتزی به کار گرفته می شود . در خانه ها ، اسید استیک رقیق شده معمولا به عنوان یک عامل پاک کننده ی رسوبات استفاده می شود . در صنعت غذایی ، کاربرد استیک اسید به عنوان افزودنی غذا با کد E260 به عنوان یک تعدیل کننده ی میزان اسیدی بودن غذا و به عنوان یک چاشنی است . به عنوان یک ماده ی افزودنی به غذا ، به کارگیری آن در بسیاری از کشورها از جمله کانادا ، اتحادیه ی اروپا ، ایالات متحده ، استرالیا و نیوزلند امری ثابت شده است . در علم بیوشیمی ، گروه استیل ، مشتق شده از استیک اسید ، پایه و بنیاد تمامی شکل های زندگی است . به هنگام اتصال به کوآنزیم A ، نقش مرکزی در متابولیسم کربوهیدرات ها و چربی ها دارد .

میزان تقاضای جهانی برای این ماده شیمیایی در هر سال تقریبا 6.5 میلیون تن است که در حدود تولید 1.5 میلیون تن آن از طریق بازیافت تولید و مقدار باقی مانده از مواد خام پتروشیمی است . همانند با یک معرف شیمیایی ، منابع زیستی استیک اسید مورد توجه قرار دارند ، ولی اغلب اوقات به شکل رقابتی نمی باشند . سرکه ، استید استیک رقیق شده ای است که معمولا به وسیله ی تخمیر و سپس اکسیداسیون اتانول به وجود می آید .

در بازار فروش مواد شیمیایی آزمایشگاهی استیک اسید  مرک از کمپانی merck آلمان و نیز استیک اسید  سیگما آلدریچ موجودند

قیمت استیک اسید  ؛

برای اطلاع از قیمت استیک اسید می توانید درخواست خود را از طریق فرم زیر ارسال نمایید تا شرکت عرضه کنندۀ این محصول با شما تماس حاصل نمایند

 

درخواست خرید خود را در فرم زیر برای ما ارسال کنید ►


  در فرم زیر نام  ، ایمیل و شماره تماس خود همراه با نام محصول مورد نظرتان را ثبت کنید تا درخواست شما را به فروشندگان و ارائه کنندگان این محصول ارسال کنیم

   

  نام و نام خانودادگی شما (الزامی)

  آدرس ایمیل شما (الزامی)

  شماره تماس شما (الزامی)

  نام محصول مورد نظرتان (الزامی)

  پیام شما

  دیدگاه ها بسته شده است