محیط کشت آگار یک پتری دیش است که حاوی یک محیط رشد ( معمولا آگار به علاوه ی مواد مغذی ) می باشد که از آن برای کشت میکرو ارگانیسم ها یا گیاهان کوچک نظیر خزه ی Physcomitrella patens استفاده می شود.
می توان به صورت انتخابی نیز ترکیباتی را نظیر آنتی بیوتیک ها به محیط کشت آگار اضافه کرد.
میکرو ارگانیسم های فردی که بر روی پلیت قرار داده می شوند رشد پیدا می کنند و کلنی ها را تشکیل می دهند که هر کلنی از نظر ژنتیکی مشابه با ارگانیسم اجدادی خود است (بجز مقدار اندکی جهش که غیر قابل جلوگیری است). بنابراین ، از این پلیت می توان یا برای تخمین میزان غلظت ارگانیسم هایی که درون آن در یک محیط کشت مایع هستند استفاده کرد یا با استفاده از کلنی کانتر مقداری از محیط کشت را مورد استفاده قرار داد ، یا از آن برای ایجاد محیط های کشت از نظر ژنتیکی خالص به دست آمده از محیط کشتی که مخلوطی از ارگانیسم های دارای ویژگی های ژنتیکی متفاوت می باشد با استفاده از تکنیکی به اسم ” streaking ” استفاده کرد.

انواع محیط کشت آگار

بعضی از متداول ترین انواع ظروف آگار مورد استفاده عبارت است از :

سلول های قرمز خون بر روی یک محیط کشت آگار برای تشخیص عفونت استفاده می شوند. در سمت چپ یک آلودگی مثبت استافیلوکوکوس و در سمت راست محیط کشت مثبت استرپتوکوک قرار دارد.

محیط کشت آگار خونی ( BAP )

ظروف آگار خونی ( BAP ها ) حاوی خون پستانداران ( معمولا گوسفند یا اسب ) معمولا در غلظت 5 تا 10 درصد هستند . BAP ها محیط های کشت غنی شده و متمایز شده ای هستند که برای ایزوله کردن ارگانیسم های  آوندی و بررسی فعالیت همولیتیکی استفاده می شوند.

آگار شکلاتی

آگار شکلاتی ( CHOC ) یک نوع محیط کشت آگار خونی است که در آن سلول های خونی توسط گرما دادن سلول ها در دمای 56 درجه ی سانتیگراد لیز شده اند. از آن برای رشد باکتری های تنفسی آوندی نظیر Haemophilus influenza استفاده می شود.

آگار خون اسب

آگار خون اسب ( HBA ) نوعی محیط کشت میکروبیولوژیکی غنی شده از خون است. از آنجایی که غنی شده است به رشد باکتری های آوندی خاصی اجازه می دهد و امکان مشخص سازی فعالیت همولیتیکی این محیط های کشت باکتریایی را فراهم می کند.

آگار مارتین تایر

آگار مارتین تایر ( TM ) یک نوع آگار شکلاتی است که برای ایزوله کردن باکتری Neisseria gonorrhoeae استفاده می شود.

آگار سیترات بایل سالت سوکروز

آگار سیترات بایل سالت سوکروز ( TCBS ) رشد گونه های باکتریایی ویبریو از جمله ویبریو کلرا را افزایش می دهد.

 

قیمت آگار آزمایشگاهی ؛

برای اطلاع از قیمت محیط کشت آگار می توانید درخواست خود را از طریق فرم زیر ارسال نمایید تا شرکت عرضه کنندۀ این محصول با شما تماس حاصل نمایند

◄ درخواست خرید خود را در فرم زیر برای ما ارسال کنید ►


  در فرم زیر نام  ، ایمیل و شماره تماس خود همراه با نام محصول مورد نظرتان را ثبت کنید تا درخواست شما را به فروشندگان و ارائه کنندگان این محصول ارسال کنیم

   

  نام و نام خانودادگی شما (الزامی)

  آدرس ایمیل شما (الزامی)

  شماره تماس شما (الزامی)

  نام محصول مورد نظرتان (الزامی)

  پیام شما

  دیدگاهتان را بنویسید