بوریک اسید که به اسم های بورات هیدروژن ، boracic acid و بوریسوم اسیدوم نیز در بین عموم و جوامع علمی شناخده شده است یک اسید لوئیس ضعیف با یک یون هیدروژن به شمار می رود که معمولا به عنوان یک ضد عفونی کننده ، حشره کش ، خاموش کننده ی شعله ، جاذب نوترون یا پیش ماده ای برای سایر ترکیبات شیمیایی استفاده می شود . فرمول شیمیایی آن H3BO3 است ( معمولا به صورت B(OH)3 نیز نوشته می شود ) و به شکل کریستال های بی رنگ یا پودر سفید رنگی دیده می شود که در آب حلال است .  به فرم معدنی اش این اسید ساسولیت نام دارد .

 

کاتالوگِ مواد شیمیایی مرک

 

جنبه های کاربردی بوریک اسید

از این ترکیب می شود به عنوان ضد عفونی کننده برای سوختگی های ضعیف یا بریدگی های کم سطح استفاده کرد و اغلب اوقات در مرهم ها و ضماد ها به کار گرفته می شود . بوریک اسید در یک محلول بسیار رقیق به عنوان یک عامل شستشو دهنده ی چشم استفاده می شود . بوریک اسید رقیق را می شود به عنوان یک دوش واژینال برای درمان واژینیت‌ باکتریایی‌ به سبب قلیایی بودن بیش از حد آن ، هم چنین کاندیدیاز به علت کاندیدای غیر آلبیکنس استفاده کرد . به عنوان یک ترکیب ضد باکتریایی ، از بوریک اسید می شود هم چنین به عنوان عاملی برای درمان آکنه استفاده کرد . از آن هم چنین می شود برای ممانعت از عفونت  ” پای ورزشکار ” به وسیله ی قرار دادن پودر در جوراب ، و در محلول الکل از آن می شود برای درمان برخی از انواع عفونت های گوش هم در انسان ها و هم حیوانات استفاده کرد .

محلول های بوریک اسید به کار برده شده به عنوان یک شوینده ی چشم یا روی یک پوست خراشیده نشان داده شده است که ، به ویژه برای کودکان ، به خصوص پس از استفاده ی مجدد ، سمی هستند که دلیل این امر به سبب سرعت پایین از بین رفتن آن است .

از این ماده شیمیایی در تعادل با باز مزدوج خود یعنی یون بورات ( در محدوده غلظت معادل های بورن 50 تا 100 ppm ) به عنوان یک سیستم بافر اولیه یا فرعی در استخر های شنا استفاده ی متعددی می شود . بوریک اسید اسید ضعیفی با pKa برابر با 9.24 در آب خالص در دمای 25 درجه ی سانتی گراد است . ولی pKa ظاهری به شکل بارزی در استخر های شنا یا آب های اقیانوس به سبب تعامل با سایر مولکول های موجود در محلول ، کمتر است . در آب شور استخر میزان آن در حدود 9.0 خواهد بود . مهم نیست چه شکلی از بورون محلول افزوده شود ، در محدوده ی قابل قبول pH و غلظت بورون برای استخر های شنا ، بوریک اسید به هر حال بیشتر به فرم محلول آبی است .

در بازار فروش مواد شیمیایی آزمایشگاهی بوریک اسید مرک از کمپانی merck آلمان و نیز بوریک اسید سیگما آلدریچ موجودند

قیمت بوریک اسید ؛

برای اطلاع از قیمت اسید بوریک می توانید درخواست خود را از طریق فرم زیر ارسال نمایید تا شرکت عرضه کنندۀ این محصول با شما تماس حاصل نمایند

درخواست خرید خود را در فرم زیر برای ما ارسال کنید ►


  در فرم زیر نام  ، ایمیل و شماره تماس خود همراه با نام محصول مورد نظرتان را ثبت کنید تا درخواست شما را به فروشندگان و ارائه کنندگان این محصول ارسال کنیم

   

  نام و نام خانودادگی شما (الزامی)

  آدرس ایمیل شما (الزامی)

  شماره تماس شما (الزامی)

  نام محصول مورد نظرتان (الزامی)

  پیام شما

  دیدگاه ها بسته شده است