محلول بافر ( دقیق تر بخواهیم بگوییم محلول pH ، یا بافر یون هیدروژن ) یک محلول آبی است که از مخلوطی از اسید ضعیف و باز ترکیبی اش و یا بر عکس تشکیل شده است. pH آن زمانی که مقدار اندک یا متوسطی از اسید یا باز قوی به آن اضافه شود تغییر پیدا می کند و بنابراین از آن برای جلوگیری از تغییرات pH یک محلول استفاده می شود. محلول های بافری به عنوان راهی برای نگه داشتن pH در یک حجم نسبتا پایدار در یک طیف وسیعی از موارد کاربردی شیمیایی به کار گرفته می شوند. بسیاری از شکل های زندگی تنها در یک طیف نسبتا اندکی از pH موفق می شوند ( قادر به ادامه ی زندگی می باشند ) ، بنابراین از یک محلول بافر برای حفظ یک pH ثابت استفاده می کنند. یک نمونه از محلول بافر پیدا شده در طبیعت خون می باشد.

 

مشاهدۀ قیمت انواع محلول بافر

 

کاربرد های محلول بافر

محلول های بافری برای حفظ میزان صحیح pH برای آنزیم ها در بسیاری از ارگانیسم ها ضروری هستند. بسیاری از آنزیم ها تنها تحت شرایط بسیار دقیقی کار می کنند ، یعنی اگر pH از یک حد باریکی خارج شود ، سرعت کار آنزیم ها آهسته یا متوقف می شود و طبیعت آن ها ممکن است عوض شود. در بسیاری از موارد این امر می تواند باعث غیر فعال سازی فعالیت کاتالیزوری آن ها به صورت دایم شود. یک محلول بافر اسید کربنیک و بی کربنات حاضر در پلاسمای خون ، باعث می شود pH بین 7.35 و 7.45 نگه داشته شود.

به طور صنعتی ، محلول های بافری در فرآیند های تخمیری و در برقراری شرایط صحیح برای رنگ های استفاده شده در الیاف رنگی ، استفاده می شوند. هم چنین در آنالیز شیمیایی و کالیبراسیون pH متر ها استفاده می شوند.

اکثریت نمونه های زیستی که در تحقیقات استفاده می شوند در بافر ها ساخته شده اند ، به ویژه محلول نمکی بافری شده ی فسفات در pH 7.4.

انواع محلول بافر

دو نوع بافر وجود دارد ، بافر اسیدی و بافر بازی.

بافر اسیدی :

 • بافر اسیدی از یک محلول بافر حاوی مقادیر زیادی از اسید ضعیف و نمک آن با یک باز قوی تشکیل می شود ، در نتیجه از آن به عنوان بافر اسیدی یاد می شود. چنین محلول های بافری دارای pH اسیدی یعنی کمتر از 7 می باشند. pH بافر اسیدی توسط معادله ی زیر به دست می آید :
 • pH = pKa + log (salt / acid)
 • که در آن Ka عبارت است از محتوای تفکیک اسیدی اسید ضعیف.

بافر بازی :

 • بافر بازی عبارت است از یک محلول بافری حاوی مقادیر نسبتا زیادی از باز ضعیف به همراه نمک آن با یک اسید قوی و از این نظر محلول بافر بازی نامیده می شود. چنین بافر هایی دارای pH بازی یعنی بیشتر از 7 می باشند.
 • pH بافر بازی توسط معادله ی زیر به دست می آید :
 • pOH = pKb + log(salt / base)
 • که در آن Kb عبارت است از محتوای تفکیک بازی باز ضعیف.
 • این معادلات معادله ی هندرسون نامیده می شوند.

 

 

مشاهدۀ قیمت انواع محلول بافر

 

قیمت بافر آزمایشگاهی

برای اطلاع از قیمت محلول بافر می توانید درخواست خود را از طریق فرم زیر ارسال نمایید تا شرکت عرضه کنندۀ این محصول با شما تماس حاصل نمایند

◄ درخواست خرید خود را در فرم زیر برای ما ارسال کنید ►


  در فرم زیر نام  ، ایمیل و شماره تماس خود همراه با نام محصول مورد نظرتان را ثبت کنید تا درخواست شما را به فروشندگان و ارائه کنندگان این محصول ارسال کنیم

   

  نام و نام خانودادگی شما (الزامی)

  آدرس ایمیل شما (الزامی)

  شماره تماس شما (الزامی)

  نام محصول مورد نظرتان (الزامی)

  پیام شما

  • امتیاز کلی
  • Rated 5 stars
   5 / 5 (3 )
  • امتیاز شما


  دیدگاه ها بسته شده است