سولفات کلسیم ترکیبی معدنی با فرمول CaSO4 و هیدرات های مرتبط است . به شکل γ-anhydrite  ( شکل بدون آب ) از آن به عنوان یک دسیکانت ( خشک کننده ) استفاده می شود . یک نوع هیدرات به خصوص که به عنوان گچ پاریس شناخته می شود و نوع دیگر که به صورت طبیعی به صورت سنگ گچ معدنی وجود دارد . استفاده های زیادی در صنعت دارد . تمامی شکل های آن جامدات سفید رنگی هستند که به شکل ضعیفی در آب حلال می باشند . این ترکیب معدنی سبب سختی دائمی در آب می شود .

 

کاتالوگِ مواد شیمیایی مرک

 

ساختار های سولفات کلسیم

این ترکیب در سه سطح هیدراسیون دیده می شود :

 • حالت بدون آب ( نام معدنی ( anhydrite ) با فرمول CaSO4
 • دی هیدرات ( نام معدنی ” سنگ گچ ” با فرمول CaSO4(H2O)2
 • همی هیدرات با فرمول CaSO4(H2O)5 ، همی هیدرات های خاص گاهی اوقات مشخص می شوند یعنی : آلفا – همی هیدرات و بتا – همی هیدرات .

کاربرد های سولفات کلسیم

استفاده ای اصلی از این ترکیب معدنی تولید گچ پاریس و گچ است . به این خاطر می توان از سولفات کلسیم در این موارد استفاده کرد که یک گچ قابل تغییر به دنبال هیدراسیون شکل می دهد و در قالب یک همی هیدرات سخت می شود . هم چنین با توجه به حلال بودن بسیار ضعیف سولفات کلسیم در آب ، ساختار شکل گرفته حل نمی شود .

واکنش های هیدراسیون و دهیدراسیون

با توجه به تبدیل گچ حرارت دیده به ماده ی معدنی اندکی دهیدراته شده به اسم همی هیدرات سولفات کلسیم ، آن را گچ آهکی شده و گچ پاریس می نامند .

سایر کاربرد ها

هیدرات ها به عنوان یک انعقاد کننده در محصولاتی نظیر توفو ( tofu ) استفاده می شود .

تا دهه ی 70 میلادی ، مقادیر تجاری سولفوریک اسید از فرم بدون آب سولفات کلسیم تولید می شدند . بدون ترکیب با سنگ نفت یا خاک آهک ، و حرارت دادن ، سولفات گاز دی اکسید گوگرد را آزاد می کند ، پیش ماده ای در تولید اسید سولفوریک ، این واکنش هم چنین باعث تولید سیلیکات کلسیم می شود ، پیش ماده ای در تولید سیمان .

زمانی که تحت یک مشتق مشخص کننده ی رنگ تحت نام Drierita فروخته می شود ، به علت اشباع شدن با کلرید کبالت ( II ) به رنگ آبی یا صورتی در می آید که به عنوان یک نشانگر رطوبت استفاده می شود .

در بازار فروش مواد شیمیایی آزمایشگاهی سولفات کلسیم مرک از کمپانی merck آلمان و نیز سولفات کلسیم سیگما آلدریچ موجودند

قیمت سولفات کلسیم ؛

برای اطلاع از قیمت کلسیم سولفات می توانید درخواست خود را از طریق فرم زیر ارسال نمایید تا شرکت عرضه کنندۀ این محصول با شما تماس حاصل نمایند

درخواست خرید خود را در فرم زیر برای ما ارسال کنید ►


  در فرم زیر نام  ، ایمیل و شماره تماس خود همراه با نام محصول مورد نظرتان را ثبت کنید تا درخواست شما را به فروشندگان و ارائه کنندگان این محصول ارسال کنیم

   

  نام و نام خانودادگی شما (الزامی)

  آدرس ایمیل شما (الزامی)

  شماره تماس شما (الزامی)

  نام محصول مورد نظرتان (الزامی)

  پیام شما

  دیدگاه ها بسته شده است