آب ژاول یا آب اکسیژنه ترکیبی با فرمول شیمیایی H2O2 است . در خالص ترین فرم خود آب اکسیژنه مایعی بدون رنگ و اندکی چسبناک تر در مقایسه با آب است ، گرچه به علت های ایمنی از آن اغلب اوقات به عنوان یک محلول آبی استفاده می شود . آب اکسیژنه ساده ترین پروکسید موجود است ( یک ترکیب دارای تک اتصال اکسیژن – اکسیژن ) و استفاده های آن شامل یک اکسید کننده ی قوی ، عامل سفید کننده و ضد عفونی کننده می شود . آب اکسیژنه غلیظ یک نمونه اکسیژن واکنشی به شمار می رود که به عنوان یک محرک در پرتاب موشک به کار گرفته می شود .

 

کاتالوگِ مواد شیمیایی مرک

 

معمولا از آب اکسیژنه به عنوان ” آبی که تنها یک اتم اکسیژن ” دارد یاد می شود ، توصیفی که می تواند تفکر اشتباهی از شباهت شیمیایی مشخص بین این دو ترکیب شکل دهد . با آن که آن ها دارای ظاهر و نقطه ی جوش مشابه هستند ، ولی آب ژاول خالص اگر گرم تا جوشیده شود منفجر و به دنبال تماس سبب بروز سوختگی های شدید بر روی پوست می شود و می تواند به دنبال تماس با مواد آن ها را شعله ور سازد . به همین دلیل ، معمولا آب اکسیژنه به صورت یک محلول رقیق حمل می شود ( خلوص استفاده برای مصرف خانگی در ایالات متحده 3 تا 6 درصد است که تا حدی در مقایسه با قاره ی اروپا بالاتر می باشد ) . خصوصیات شیمیایی آن به واسطه ی طبیعت اتصال نا پایدار پروکسید آن است . از آب اکسیژنه می شود به منظور استریل کردن سطوح گوناگون ، از جمله ابزار جراحی استفاده کرد و آن را به عنوان یک دستگاه بخار برای استریل سازی اتاق نیز می توان به کار برد . H2O2 تاثیر فوق العاده زیادی علیه ویروس ها ، باکتری ها ، مخمر ها و هاگ های باکتریایی دارد . به شکل کلی علیه باکتری های گرم مثبت در مقایسه با گرم منفی تاثیر بیشتری دارد ، با آن که حضور کاتالاز یا سایر پراکسیداز ها در این موجودات زنده می تواند سبب بالا بردن مقاومت نسبت به غلظت های پایین آب اکسیژنه شود . غلظت های بیشتر آب اکسیژنه ( 10 تا 30 درصد ) و مدت زمان های تماس طولانی تر به منظور فعالیت کشندگی هاگ ها نیاز است .

کاربرد های آب اکسیژنه

آب ژاول به عنوان یک جایگزین امن محیطی در برابر سفید کننده های مبتنی بر کلر مشاهده می شود ، به این علت که به شکل اکسیژن و آب در می آید و به شکل کلی به عنوان یک عامل ضد میکروبی به وسیله ی سازمان دارو و غذای ایالات متحده ( FDA ) امن شناخته شده است .

در قدیم از آب ژاول برای ضد عفونی کردن جراحت ها استفاده می شد ، تا بخشی علت این کار قیمت کم آن و موجودیت فراوان به نسبت دیگر ضد عفونی کننده ها بود . الان این تفکر وجود دارد که آب اکسیژنه باعث آهسته تر شدن فرآیند خوب شدن شده و منجر به بروز خراش می شود به این علت که سلول های پوستی جدید به وجود آمده را از بین می برد . تنها یک غلظت بسیار اندک از آب اکسیژنه می تواند خوب شدن زخم را تنها اگر به شکل پیوسته استفاده نشود ، تحریک کند . استفاده ی آن در جراحی می تواند منجر به به وجود آمدن حباب گازی شود . با وجود این هم چنان از آب اکسیژنه به منظور درمان زخم در تعداد زیادی از کشور های در حال توسعه استفاده می شود .

آب ژاول به دنبال تماس به وسیله ی پوست جذب می شود و حباب مویین موضعی به وجود می آورد که به دنبال آن پوست به شکل موقتی به رنگ سفید در می آید .

در بازار فروش مواد شیمیایی آزمایشگاهی آب اکسیژنه مرک از کمپانی merck آلمان و نیز آب اکسیژنه سیگما آلدریچ موجودند

قیمت آب اکسیژنه

برای اطلاع از قیمت هیدروژن پراکسید می توانید درخواست خود را از طریق فرم زیر ارسال نمایید تا شرکت عرضه کنندۀ این محصول با شما تماس حاصل نمایند

درخواست خرید خود را در فرم زیر برای ما ارسال کنید ►


  در فرم زیر نام  ، ایمیل و شماره تماس خود همراه با نام محصول مورد نظرتان را ثبت کنید تا درخواست شما را به فروشندگان و ارائه کنندگان این محصول ارسال کنیم

   

  نام و نام خانودادگی شما (الزامی)

  آدرس ایمیل شما (الزامی)

  شماره تماس شما (الزامی)

  نام محصول مورد نظرتان (الزامی)

  پیام شما

  • امتیاز کلی
  • Rated 5 stars
   5 / 5 (2 )
  • امتیاز شما


  دیدگاه ها بسته شده است