یدید جیوه ( II ) – HgI2 – یک ترکیب شیمیایی با ظاهری از کریستال های قرمز – نارنجی رنگ است . برخلاف کلرید جیوه این ترکیب به سختی در آب حل می شود .

شرایط / مواد

شامل : گرما ، نور ، برومید ها ، کلرید ها ، آموینا ، قلیا ها ، سیانید ها ، نمک های مس ، نمک های سرب ، یدوفرم و پروکسید هیدروژن .

ویژگی های یدید جیوه

یدید جیوه ( II ) ویژگی thermochromism را نشان می دهد یعنی : زمانی که در بالای 126 درجه ی سانتی گراد حرارت داده شود ، محتمل تغییر فازی از شکل آلفا کریستالین به یک شکل بتای زرد رنگ پریده ، تبدیل می شود . به دنبال خنک شدن نمونه ، این ماده کم کم رنگ اصلی اش را به دست می آورد . اغلب اوقات از آن برای نشان دادن قابلیت thermochromism استفاده می شود .

تولید یدید جیوه

جیوه ( II ) یدید با افزودن یک محلول آبی به یدید پتاسیم به یک محلول آبی کلرید جیوه ( II ) با هم زدن تولید می شود ، رسوب شکل گرفته صاف ، شسته و در دمای 70 درجه ی سانتی گراد خشک می شود .

کاربرد های یدید جیوه

جیوه ( II ) یدید به منظور آماده سازی معرف نسلر استفاده می شود ، به منظور کشف حضور آمونیاک .

یدید جیوه ( II ) یک ماده ی نیمه هادی است که در کشف اشعه ی ایکس و گاما و دستگاه های تصویر برداری عمل کننده در دمای اتاق ، استفاده می شود .

یدید جیوه ( II ) را می توان به شکل طبیعی فوق العاده نادر کوکینیت معدنی یدا کرد .

در دام پزشکی ، از جیوه ( II ) یدید در پماد های تاول ،  اگزوستوز و غیره استفاده می شود .

در بسیاری از واکنش ها به شکل رسوب ظاهر می شود .

جیوه ( II ) یدید یک ترکیب شیمیایی از جیوه و ید است . فرمول شیمیایی آن Hg2I2 می باشد . یک ترکیب حساس به نور که به سادگی به جیوه و HgI2 تجزیه می شود .

استفاده  از یدید جیوه در گذشته

یدید جیوه ( II ) ، که پروتیودید نامیده می شده است ، داروی بسیار متداولی بوده که در قرن 19 استفاده می شده است ، این دارو برای هر چیزی از بیماری کلیوی تا آکنه تجویز می شده است . هم چنین درمان انتخابی برای سفلیس بوده است . در بسیاری از داروخانه های دنیا بدون نیاز به نسخه ی پزشک آن را در اختیار افراد قرار می داده اند ، متداول ترین شکل آن ترکیبی از پروتیودید ، لیکوریس ، گلیسرین و مارشملو است .

 

در بازار فروش مواد شیمیایی آزمایشگاهی یدید جیوه مرک از کمپانی merck آلمان و نیز یدید جیوه سیگما آلدریچ موجودند

قیمت یدید جیوه ؛

برای اطلاع از قیمت جیوه یدید می توانید درخواست خود را از طریق فرم زیر ارسال نمایید تا شرکت عرضه کنندۀ این محصول با شما تماس حاصل نمایند

◄ درخواست خرید خود را در فرم زیر برای ما ارسال کنید ►


در فرم زیر نام  ، ایمیل و شماره تماس خود همراه با نام محصول مورد نظرتان را ثبت کنید تا درخواست شما را به فروشندگان و ارائه کنندگان این محصول ارسال کنیم

 

نام و نام خانودادگی شما (الزامی)

آدرس ایمیل شما (الزامی)

شماره تماس شما (الزامی)

نام محصول مورد نظرتان (الزامی)

پیام شما

دیدگاه ها بسته شده است