اکسید جیوه ( I ) یک اکسید فلزی غیر آلی با فرمول شیمیایی Hg2O است . پودری مشکی یا قهوه ای رنگ ، غیر محلول در آب ، سمی ولی بدون مزه یا بو است . از نظر شیمیایی غیر پایدار است و به اکسید جیوه ( II ) و فلز جیوه تبدیل می شود .

 

کاتالوگِ مواد شیمیایی مرک

 

اکسید جیوه ( II ) که هم چنین اکسید مرکوری نامیده می شود دارای فرمول HgO است . رنگی قرمز یا نارنجی دارد . اکسید جیوه ( II ) در دما و فشار اتاق جامد است . این ماده ی معدنی شکل قرمز رنگ اکسید جیوه را می توان با حرارت دادن Hg در اکسیژن در دمای تقریبا 350 درجه ی سانتی گراد ، یا توسط پیرولیز Hg(NO3)2 به دست آورد . شکل زرد رنگ را می توان توسط ته نشینی Hg2+ آب دار با قلیا به دست آورد . تفاوت در رنگ به علت اندازه ی ذره است ، که هر دو ساختار مشابهی تشکیل شده از واحد های نزدیک خطی O-Hg-O در زنجیره های زیگ زاگ مانند با یک Hg-O-Hg با زاویه ی 108 درجه دارند .

در سال 1774 ، جوزف پریستلی کشف کرد که اکسیژن توسط حرارت دادن این اکسید آزاد می شود ، گرچه او این گاز را به عنوان اکسیژن شناسایی نکرد ( در عوض او آن را هوای ” فلوژیسته نشده ” نامید ، چون نمونه ای بود که در آن زمان در حال کار با آن بود ) .

ساختار اکسید جیوه

تحت فشار جوی این اکسید فلزی غیر آلی دارای دو شکل کریستالی است : یکی به اسم مونو تریودیت و دومی همانند با سینابار معدنی سولفید است ، هر دو توسطHg-O  زنجیره های مشخص می شوند . در فشار بالای 10 GPa هر دو ساختار به یک شکل چهار ضلعی تبدیل می شوند .

کاربرد های اکسید جیوه

HgO اغلب اوقات در تولید جیوه استفاده می شود چون به آسانی تجزیه می شود . هنگام تجزیه ی آن ، گاز اکسیژن به وجود می آید . از آن هم چنین به عنوان ماده ای برای کاتد ها برای باتری های جیوه ای استفاده می شود .

در بازار فروش مواد شیمیایی آزمایشگاهی اکسید جیوه مرک از کمپانی merck آلمان و نیز اکسید جیوه سیگما آلدریچ موجودند

قیمت اکسید جیوه ؛

برای اطلاع از قیمت جیوه اکسید می توانید درخواست خود را از طریق فرم زیر ارسال نمایید تا شرکت عرضه کنندۀ این محصول با شما تماس حاصل نمایند

◄ درخواست خرید خود را در فرم زیر برای ما ارسال کنید ►


  در فرم زیر نام  ، ایمیل و شماره تماس خود همراه با نام محصول مورد نظرتان را ثبت کنید تا درخواست شما را به فروشندگان و ارائه کنندگان این محصول ارسال کنیم

   

  نام و نام خانودادگی شما (الزامی)

  آدرس ایمیل شما (الزامی)

  شماره تماس شما (الزامی)

  نام محصول مورد نظرتان (الزامی)

  پیام شما

  دیدگاه ها بسته شده است