جیوه یک عنصر شیمیایی با نماد Hg و عدد اتمی 80 است . نام متداول آن نقره ی سریع ( quick silver ) است و قبلا hydrargyrum نام داشته است . جیوه یک عنصر بلاک – دی نقره ای سنگین است که تنها عنصر فلزی است که در شرایط استاندارد تحت دما و فشار اتاق مایع است ، تنها عنصر دیگری که تحت این شرایط مایع است برومین است ، گرچه فلزاتی همانند با سیزیوم ، گالیوم و روبیدیم در دمای بالاتر از دمای اتاق ذوب می شوند .

 

کاتالوگِ مواد شیمیایی مرک

 

این عنصر شیمیایی در سراسر جهان اکثرا به شکل سولفور سیماب ( سینابار – cinnabar ) ( سولفید جیوه ) رسوب می شود . رنگ دانه قرمز رنگ ورمیلیون توسط خرد کردن طبیعی سینابار یا سولفید جیوه  سنتزی به دست آورده می شود .

کاربرد های آزمایشگاهی جیوه

بعضی از ترمومتر های پزشکی ، به خصوص آن هایی که برای دما های بالا استفاده می شوند ، با این عنصر شیمیایی پر می شوند به نحوی که این ماده ی شیمیایی به مرور ناپدید می شود . در آمریکا فروش بدون مجوز ترمومتر های تب جیوه ای از سال 2003 منع شده است .

از این عنصر شیمیایی هم چنین در تلسکوب آینه ای مایع پیدا می شود .

بعضی از تلسکوپ های انتقالی از یک سینک جیوه به منظور شکل دادن یک آینه ی صاف و مطلقا افقی استفاده می کنند که در تعیین یک مرجع ستونی یا مطلقا عمودی مفید است . آینه های قطع مخروطی افقی مقعر ممکن است با چرخاندن فرم مایع آن بر روی یک صفحه ( دیسک ) شکل گیرند ، شکل قطع مخروطی مایع بنابراین نور تابشی منعکس کننده و متمرکز کننده ای شکل می دهد . چنین تلسکوپ های به نسبت تلسکوپ های بزرگ قراردادی تا حداکثر 100 برابر ارزان تر هستند ولی آینه را نمی توان چرخاند و همواره به سمت بالا است .

فرم مایع این عنصر شیمیایی بخشی از الکترود مرجع ثانویه ی محبوب ( به اسم الکترود کالومل ) در مبحث الکتروشیمی به عنوان جایگزینی برای الکترود استاندارد هیدروژنی است . الکترود کالومل برای تامین پتانسیل الکترود های نیم سلول ها استفاده می شود . نقطه ی سه گانه ی این عنصر شیمیایی – −38.8344  درجه ی سانتی گراد – یک نقطه ی ثابت است که به عنوان یک دمای استاندارد برای مقیاس بین المللی دما استفاده می شود .

در قطب سنجی هم الکترود جیوه ی سقوطی و هم الکترود سقوطی جیوه ی آویزان از شکل عنصری این ماده ی شیمیایی آن استفاده می کنند . این استفاده به الکترود جدید آلوده نشده اجازه می دهد برای هر اندازه گیری یا هر آزمایش جدید موجود باشد .

در بازار فروش مواد شیمیایی آزمایشگاهی جیوه مرک از کمپانی merck آلمان و نیز جیوه سیگما آلدریچ موجودند

قیمت جیوه

برای اطلاع از قیمت جیوه آزمایشگاهی می توانید درخواست خود را از طریق فرم زیر ارسال نمایید تا شرکت عرضه کنندۀ این محصول با شما تماس حاصل نمایند

درخواست خرید خود را در فرم زیر برای ما ارسال کنید ►


  در فرم زیر نام  ، ایمیل و شماره تماس خود همراه با نام محصول مورد نظرتان را ثبت کنید تا درخواست شما را به فروشندگان و ارائه کنندگان این محصول ارسال کنیم

   

  نام و نام خانودادگی شما (الزامی)

  آدرس ایمیل شما (الزامی)

  شماره تماس شما (الزامی)

  نام محصول مورد نظرتان (الزامی)

  پیام شما

  • امتیاز کلی
  • Rated 3.7 stars
   3.7 / 5 (3 )
  • امتیاز شما


  دیدگاه ها بسته شده است