نیتریک اسید ( HNO3  ) که به نام Aqua fortis نیز معروف است یک اسید معدنی با قابلیت خورندگی بسیار بالا است . ترکیب خالص این اسید بدون رنگ است ولی نمونه های قدیمی تر به سبب تجزیه به اکسید های نیتروژن و آب به رنگ زرد هستند . اکثر نمونه های تجاری موجود نیتریک اسید یک غلظت 68 درصد در آب دارند . هنگامی که محلولی بیش از 86 درصد اسید نیتریک داشته باشد از آن به عنوان نیتریک اسید دود کننده یاد می شود . بسته به میزان دی اکسید نیتروژن موجود ، اسید نیتریک دود کننده در قالب نیتریک اسید دود کننده ی سفید یا نیتریک اسید دود کننده ی قرمز ، در غلظت های بالای 95 درصد ، قرار می گیرد .

 

کاتالوگِ مواد شیمیایی مرک

 

این اسید معدنی ماده ی اولیه ایبه شمار می رود که برای نیتراسیون – افزودن یک گروه نیترو معمولا به یک مولکول آلی – به کار گرفته می شود . با آن که برخی از ترکیب های نیتروژنی به وجود آمده موادی شوک آور محسوب می شوند که خاصیت انفجاری و حساس به دما دارند ، تعداد کمی از آن ها به اندازه ی کافی پایدار هستند که برای تخریب و مهمات به کار گرفته شود و گروهی که میزان پایداری بیشتری دارند به عنوان رنگ دانه در جوهر ها و رنگ ها به کار گرفته می شوند . اسید نیتریک هم چنین به شکل مرسومی به عنوان یک عامل اکسید کننده ی قوی به کار گرفته می شود .

خصوصیات شیمیایی و فیزیکی نیتریک اسید

این اسید معدنی در فرم تجاری خود یک آزئوتروپ با آب در غلظت 68 درصد HNO3 به شمار می رود که اسید نیتریک تعلیض شده ی معمولی برای استفاده تجاری است. این محلول دمای جوش 120.5 درجه ی سانتی گراد در یک اتمسفر دارد . دو هیدرات جامد شناخته شده هستند ; مونو هیدرات (HNO3·H2O)  و تری هیدرات (HNO3·3H2O) .

شکلی از این اسید که در صنعت به کار گرفته می شود معمولا از آزئوتروپ جوش حداکثر نیتریک اسید و آب تشکیل شده که تقریبا 68 درصد HNO3 است ( تقریبا 15 مولار ) . این مقدار گرید فنی یا غلیظ در نظر گرفته می شود ، در حالی که گرید های معرف عبارت از 70 درصد HNO3 می باشند . چگالی نیتریک اسید غلیظ 1.42 g/mL است . یک مقیاس قدیمی تر چگالی اغلب اوقات در رابطه با نیتریک اسید غلیظ به صورت 42° Baumé بیان می شود .

جنبه های کاربردی نیتریک اسید

استفاده ی اصلی این اسید در صنعت در بحث تولید کود ها است . اسید نیتریک با آمونیاک خنثی می شود و نیترات آمونیوم را به وجود می آورد . کاربرد این اسید معدنی در این زمینه 75 تا 80 درصد از 36 میلیون تن نیتریک اسید تولید شده به صورت سالانه ( 1987 ) را به خود اختصاص می دهد . کاربرد های اصلی دیگر شامل تولید مواد منفجره ، پیش ماده های نایلون و ترکیبات آلی مخصوص است .

در بازار فروش مواد شیمیایی آزمایشگاهی نیتریک اسید  مرک از کمپانی merck آلمان و نیز نیتریک اسید  سیگما آلدریچ موجودند

قیمت نیتریک اسید ؛

برای اطلاع از قیمت اسید نیتریک می توانید درخواست خود را از طریق فرم زیر ارسال نمایید تا شرکت عرضه کنندۀ این محصول با شما تماس حاصل نمایند

درخواست خرید خود را در فرم زیر برای ما ارسال کنید ►


  در فرم زیر نام  ، ایمیل و شماره تماس خود همراه با نام محصول مورد نظرتان را ثبت کنید تا درخواست شما را به فروشندگان و ارائه کنندگان این محصول ارسال کنیم

   

  نام و نام خانودادگی شما (الزامی)

  آدرس ایمیل شما (الزامی)

  شماره تماس شما (الزامی)

  نام محصول مورد نظرتان (الزامی)

  پیام شما

  دیدگاه ها بسته شده است