اکسین یا 8 – هیدروکسی کوئینولین  یک ترکیب آلی با فرمول شیمیایی C9H7NO است . این ترکیب مشتقی از کوئینولین هتروسیکل به واسطه ی جایگزینی یک گروه OH بر روی کربن شماره ی 8 است . این ترکیب زرد رنگ شفاف استفاده ی تجاری زیادی ، گرچه تحت نام های متفاوتی ، دارد .

 

کاتالوگِ مواد شیمیایی مرک

 

سنتز اکسین

معمولا آماده سازی آن از اسید سولفونیک – 8 – کوئینولین و از یک سنتز Skraup از 2- آمینو فنول ، انجام می شود .

به عنوان یک عامل کی لیت کننده

8 – هیدروکسی کوئینولین  یک عامل کی لیت کننده ی دو دندانه ای تک پروتونی است . در محلول خنثی ، هیدروکسیل به شکل پروتون دار ( pKa=9.89 ) و نیتروژن پروتون دار نیست ( pKa=5.13 ) . گرچه ، یک ایزومر زویتریونی به حالت برانگیخته وجود دارد که در آن یون H+ از اکسیژن ( در نتیجه آنیون اکسیژن شکل می گیرد ) به نیتروژن ( شکل دهنده ی یک کاتیون نیتروژنی پروتون دار شده ) انتقال داده می شود .

کاربرد های اکسین

این کمپلکس ها و هم چنین خود هیتروسیکل خصوصیات ضد عفونی ، گندزدایی و ضد آفتی از خود نشان می دهند و به عنوان یک جلوگیری کننده ی رونویسی عمل می کنند . محلول آن در الکل در بانداژ های مایع استفاده می شود . زمانی تحت توجه به عنوان یک داروی ضد سرطان قرار داشت .

واکنش اکسین با آلومینیوم ( III ) منجر به شکل گیری Alq3 می شود ، یک ترکیب متداول از دیود های گسیل نور ارگانیک ( OLED ها ) . تغییرات در بخش های جانشینی در حلقه های کوئینولین ویژگی های لومینسانس آن را تحت تاثیر قرار می دهد .

ریشه های گیاه خطرناک Centaurea diffusa 8 – هیدروکسی کوئینولین آزاد می کنند که تاثیر منفی بر روی گیاهانی که با آن تحت تکامل قرار نگرفته اند ، دارد .

هیدروکسی کوئینولین به عنوان یک ثابت کننده پروکسید هیدروژن در سوخت موشک برای هواپیمای جنگی آلمانی Messerschmitt Me 163 Komet در جنگ جهانی دوم مورد استفاده قرار می گرفت .

ترکیبات مرتبط با اکسین

لیگاند های مرتبط شامل باز های Schiff مشتق شده از سالیسیل آلدهید ، همانند با سالیسیل آلدوکسیم ، salen و سالیسیل آلدهید ایزو نیکوتینویل هیدرازون ( SIH ) می شود . 8 – مرکاپتو کوئینولین آنالوگ تیول 8 – هیدروکسی کوئینولین است .

در بازار فروش مواد شیمیایی آزمایشگاهی اکسین مرک از کمپانی merck آلمان و نیز اکسین سیگما آلدریچ موجودند

قیمت اکسین ؛

برای اطلاع از قیمت اوکسین می توانید درخواست خود را از طریق فرم زیر ارسال نمایید تا شرکت عرضه کنندۀ این محصول با شما تماس حاصل نمایند

درخواست خرید خود را در فرم زیر برای ما ارسال کنید ►


  در فرم زیر نام  ، ایمیل و شماره تماس خود همراه با نام محصول مورد نظرتان را ثبت کنید تا درخواست شما را به فروشندگان و ارائه کنندگان این محصول ارسال کنیم

   

  نام و نام خانودادگی شما (الزامی)

  آدرس ایمیل شما (الزامی)

  شماره تماس شما (الزامی)

  نام محصول مورد نظرتان (الزامی)

  پیام شما

  دیدگاه ها بسته شده است