پتری دیش که از آن با نام ظرف پتری یا ظرف محیط کشت سلولی  هم یاد می شود به یاد میکروبیولوژیست آلمانی ژولیوس ریچارد پتری، چنین نام گذاری شده است و یک ظرف در دار پلاستیکی یا شیشه ای با عمق کم است که زیست شناسان از آن برای محیط کشت سلول یا مواردی نظیر باکتری ها یا خزه های ریز استفاده می کنند.
پتری دیش های مدرن معمولا دارای حلقه ها یا شکاف هایی بر روی در ها و قاعده شان هستند تا زمانی که روی هم انباشته می شوند، کمتر مستعد لغزیدن روی همدیگر باشند. چندین پتری دیش را همچنین می توان در داخل یک ظرف پلاستیکی قرار داد تا یک ” پلیت چند چاهکی ” ایجاد شود. در حالیکه پتری دیش های شیشه ای ممکن است بعد از استریل کردن مجددا مورد استفاده قرار گیرند ( به عنوان مثال با یک اتوکلاو یا یک ساعت گرما دهی خشک در یک آون دارای هوای داغ ) ، پتری دیش های پلاستیکی اغلب اوقات بعد از آزمایش ها  دور انداخته می شوند که ممکن است محیط های کشت همدیگر را آلوده کنند.
پتری دیش ها اغلب اوقات برای ساخت ظرف های آگار برای مطالعات میکروبیولوژی مورد استفاده قرار می گیرند. پتری دیش اندکی با مایع گرمی که حاوی آگار است و مخلوطی از ترکیبات خاص که می تواند شامل مواد مغذی ، خون ، نمک ها ، کربو هیدرات ها ، رنگ ها ، شاخص ها ، اسید های آمینه یا آنتی بیوتیک ها باشد، پر می شود. زمانی که آگار خنک و سفت می شود ، پتری دیش آماده این است که با یک نمونه میکروبی آغشته شود.
پتری دیش ها به حالت سر و ته مورد انکوباسیون قرار می گیرند تا خطر آلوده شدن با ذرات هوا بردی که روی آن ها می نشینند کم شود و از تجمع هر گونه چگالی آبی که محیط کشت را به خطر بیاندازد یا در آن خلل ایجاد کند، گرفته شود.
از پتری دیش ها همچنین برای کشت سلول یوکاریوتی در یک محیط کشت مایع یا روی آگار سخت استفاده می شود. پتری دیش های خالی ممکن است برای مشاهده عمل جوانه زدن گیاهان ، رفتار هرگونه موجودات کوچک یا برای دیگر اعمال روزانه ی آزمایشگاهی نظیر خشک کردن مایعات در یک آون و حمل یا نگهداری نمونه ها ، مورد استفاده قرار گیرند. ساختار مسطح و شفاف آن ها همچنین به معنی این است که به طور متداول از آن ها به عنوان ظرف های موقتی برای مشاهده ی نمونه ها ، بویژه مایعات زیر یک میکروسکوپ دارای توان کم ، استفاده می شود.

 

قیمت پتری دیش آزمایشگاهی ؛

برای اطلاع از قیمت پتری دیش می توانید درخواست خود را از طریق فرم زیر ارسال نمایید تا شرکت عرضه کنندۀ این محصول با شما تماس حاصل نمایند

◄ درخواست خرید خود را در فرم زیر برای ما ارسال کنید ►


  در فرم زیر نام  ، ایمیل و شماره تماس خود همراه با نام محصول مورد نظرتان را ثبت کنید تا درخواست شما را به فروشندگان و ارائه کنندگان این محصول ارسال کنیم

   

  نام و نام خانودادگی شما (الزامی)

  آدرس ایمیل شما (الزامی)

  شماره تماس شما (الزامی)

  نام محصول مورد نظرتان (الزامی)

  پیام شما

  دیدگاهتان را بنویسید