پتاسیم هیدروژن سولفات یا بی سولفات پتاسیم یک ترکیب معدنی با فرمول شیمیایی KHSO4 بوده و نمک اسید پتاسیم سولفوریک اسید به شمار می رود .

 

کاتالوگِ مواد شیمیایی مرک

 

بی سولفات پتاسیم در طبیعت

مرکالیت ، شکل معدنی این ترکیب معدنی بسیار به ندرت دیده می شود ، در حالی که میزنیت شکل پیچیده تری از این ماده ی شیمیایی به شمار می رود  .

ویژگی های شیمیایی بی سولفات پتاسیم

تجزیه ی حرارتی این ماده باعث تشکیل پیرو سولفات پتاسیم و آب می شود :

2 KHSO4 → K2S2O7 + H2O

دما های بالاتر از 600 درجه ی سانتی گرد این ترکیب معدنی را بیشتر تجزیه کرد تا سولفات پتاسیم و تری اکسید گوگرد شکل گیرند :

KHSO4 → K2SO4 + SO3 + H2O

محلول های آبی این ماده ی شیمیایی در قالب دو ترکیب متفاوت و ترکیب نشده ی K2SO4 و H2SO4 از خود رفتار نشان می دهند . اضافه کردن اتانول به محلول باعث ته نشینی سولفات پتاسیم می شود .

کاربرد های بی سولفات پتاسیم

از این ترکیب معدنی به طور معمول به منظور آماده سازی پتاسیم بی تارتارات برای شراب سازی استفاده می شود . این ماده ی شیمیایی هم چنین به عنوان یک عامل تجزیه کننده در شیمی تجزیه یا به عنوان یک پیش ماده به منظور آماده سازی پر سولفات پتاسیم یا یک عامل اکسید کننده ی قوی استفاده می شود .

آماده سازی بی سولفات پتاسیم

بی سولفات پتاسیم توسط خنثی کردن اسید سولفوریک با مقداری معادل یک مول پتاسیوم حاوی باز ، به عنوان مثال هیدروکسید پتاسیم ، آماده می شود :

H2SO4 + KOH → KHSO4 + H2O

بی سولفات پتاسیم هم چنین توسط اتحاد اسید سولفوریک با سولفات پتاسیم شکل می گیرد :

H2SO4 + K2SO4 → 2 KHSO4

بی سولفات پتاسیم همچنین محصول فرعی اصلی در تولید استید نیتریک و نیترات پتاسیم و اسید سولفوریک است :

KNO3 + H2SO4 → KHSO4 + HNO3

در بازار فروش مواد شیمیایی آزمایشگاهی بی سولفات پتاسیم مرک از کمپانی merck آلمان و نیز بی سولفات پتاسیم سیگما آلدریچ موجودند

قیمت بی سولفات پتاسیم ؛

برای اطلاع از قیمت پتاسیم هیدروژن سولفات می توانید درخواست خود را از طریق فرم زیر ارسال نمایید تا شرکت عرضه کنندۀ این محصول با شما تماس حاصل نمایند

درخواست خرید خود را در فرم زیر برای ما ارسال کنید ►


  در فرم زیر نام  ، ایمیل و شماره تماس خود همراه با نام محصول مورد نظرتان را ثبت کنید تا درخواست شما را به فروشندگان و ارائه کنندگان این محصول ارسال کنیم

   

  نام و نام خانودادگی شما (الزامی)

  آدرس ایمیل شما (الزامی)

  شماره تماس شما (الزامی)

  نام محصول مورد نظرتان (الزامی)

  پیام شما

  دیدگاه ها بسته شده است