پریدات سدیم یک نمک معدنی است که از یک کاتیون سدیم و آنیون پریدات شکل گرفته است . این نمک معدنی هم چنین ممکن است به عنوان نمک سدیم اسید پریودیک یاد شود . نظیر تمامی پریدات ها به دو شکل متفاوت دیده می شود یعنی : متا پریدات سدیم که دارای فرمول NaIO4 است و اورتو پریدات سدیم که معمولا به معنای پریدات هیدروژن سدیم (Na2H3IO6) بوده ولی به طور کامل با نمک اورتو پریدات سدیم یعنی Na5IO6 واکنش داده شده را نیز می توان آماده کرد . هر دو نمک ها عامل های اکسید کننده ی مفیدی به شمار می روند .

 

کاتالوگِ مواد شیمیایی مرک

 

ساختار پریدات سدیم

متا پریدات سدیم کریستال های چهار ضلعی حاوی اندکی یون های نامنظم IO4 را با فواصل متوسط پیوندی 1.775 Å شکل می دهد در حالی که یون های توسط 8 اتم اکسیژن در فواصل2.54  و 2.60 Å احاطه می شوند .

پریدات هیدروژن سدیم کریستال های چند ضلعی شکل می دهد . اتم های ید و سدیم هر دو توسط یک نظم سه هشت ضلعی از 6 اتم اکسیژن احاطه شده اند ، گرچه هشت ضلعی NaO6 قویا شکل نا منظمی دارد . گروه های IO6 و NaO6 از طریق لبه ها و رئوس متداول با هم مرتبط هستند .

انکسار پودر نشان می دهد که Na5IO6 در سیستم مونوکلینیک ( گروه فضایی C2/m ) کریستاله می شود .

کاربرد های پریدات سدیم

از این نمک می توان در محلول برای باز کردن حلقه های ساکارید بین دیول های ( نوع الکل ) ویسینال استفاده کرد که باعث می شود دو گروه آلدهید بر جا بمانند . این فرآیند اغلب اوقات در برچسب گذاری ساکارید ها با مولکول های فلورسانت یا سایر نشانگر ها نظیر بیوتین استفاده می شود . چون این فرآیند نیاز به دیول های ویسینال دارد ، اکسیداسیون پریدات اغلب اوقات به صورت گزینشی ترمینال 3 مولکول RNA ( ریبوز دارای دیول های ویسینال است ) را در عوض DNA برچسب گذاری می کند چون دی اکسی ریزور دارای دیول های اکسینال نیست .

از NaIO4 در شیمی معدنی به منظور شکافتن دیول ها به منظور تولید دو آلدهید استفاده می شود .

در بازار فروش مواد شیمیایی آزمایشگاهی پریدات سدیم مرک از کمپانی merck آلمان و نیز پریدات سدیم سیگما آلدریچ موجودند

قیمت پریدات سدیم

برای اطلاع از قیمت سدیم پریدات می توانید درخواست خود را از طریق فرم زیر ارسال نمایید تا شرکت عرضه کنندۀ این محصول با شما تماس حاصل نمایند

◄ درخواست خرید خود را در فرم زیر برای ما ارسال کنید ►


  در فرم زیر نام  ، ایمیل و شماره تماس خود همراه با نام محصول مورد نظرتان را ثبت کنید تا درخواست شما را به فروشندگان و ارائه کنندگان این محصول ارسال کنیم

   

  نام و نام خانودادگی شما (الزامی)

  آدرس ایمیل شما (الزامی)

  شماره تماس شما (الزامی)

  نام محصول مورد نظرتان (الزامی)

  پیام شما

  • امتیاز کلی
  • Rated 5 stars
   5 / 5 (1 )
  • امتیاز شما


  دیدگاه ها بسته شده است