نشاسته یا استارچ یا amylum یک کربوهیدارت پلیمری است که از تعداد زیادی واحد های گلوکز متصل به هم توسط پیوند های گلوسیدی تشکیل شده است . این پلی ساکارید توسط اکثر گیاهان سبز به عنوان یک ذخیره ی انرژی تولید می شود . متداول ترین کربوهیدرات موجود در رژیم غذایی انسان است و مقادیر آن در مواد غذایی نظیر سبب زمینی ، گندم ، ذرت ، برنج و کاساو زیاد است . این کربوهیدرات در فرم خالص خود یک پودر سفید ، بدون طعم و بدون بو است که در آب سرد یا الکل حل نمی شود . از دو نوع مولکول شکل گرفته است : آمیلوز مارپیچی و خطی و آمیلوپکتین منشعب . بسته به گیاه ، این کربوهیدرات بر اساس وزن معمولا حاوی 20 تا 25 درصد آمیلوز و 75 تا 80 درصد آمیلوپکتین است . گلیکوژن ، ذخیره گلوکز حیوانات ، یک مدل منشعب تر از آمیلوپکتین است .

 

کاتالوگِ مواد شیمیایی مرک

 

تست های شیمیایی نشاسته

یک محلول تری یدید (I3 ) توسط مخلوط کردن ید با یدید ( معمولا از یدید پتاسیم ) به منظور تستی برای نشاسته شکل می گیرد به نحوی که رنگ آبی تیره نشان از حضور استارچ دارد . جزئیات این واکنش نه تنها به طور کامل شناخته شده نیست ، بلکه هم چنین تصور می شود که داخل مارپیچ های آمیلوز جا می افتد ، در نتیجه بار منفی بین ید و استارچ انتقال داده می شود و سطح انرژی آزاد شده در کمپلکس شکل گرفته باعث جذب طیفی از منطقه ی نور مرئی می شود . شدت رنگ آبی شکل گرفته بستگی به مقدار آمیلوز موجود دارد . نشاسته های مومی با اندک مقدار آمیلوز یا بدون آن رنگ قرمز را نشان خواهند داد .

استفاده از نشاسته در صنعت دارویی

در صنعت دارویی ، از نشاسته به عنوان یک excipient ( یک ماده ی غیر فعال که نقش محیط برای دارو یا ماده ی فعال دیگر دارد ) به عنوان یک disintegrant قرص یا به عنوان به هم چسباننده استفاده می شود .

در بازار فروش مواد شیمیایی آزمایشگاهی نشاسته مرک از کمپانی merck آلمان و نیز نشاسته سیگما آلدریچ موجودند

قیمت نشاسته ؛

برای اطلاع از قیمت نشاسته می توانید درخواست خود را از طریق فرم زیر ارسال نمایید تا شرکت عرضه کنندۀ این محصول با شما تماس حاصل نمایند

◄ درخواست خرید خود را در فرم زیر برای ما ارسال کنید ►


  در فرم زیر نام  ، ایمیل و شماره تماس خود همراه با نام محصول مورد نظرتان را ثبت کنید تا درخواست شما را به فروشندگان و ارائه کنندگان این محصول ارسال کنیم

   

  نام و نام خانودادگی شما (الزامی)

  آدرس ایمیل شما (الزامی)

  شماره تماس شما (الزامی)

  نام محصول مورد نظرتان (الزامی)

  پیام شما

  • امتیاز کلی
  • No Rating Yet!
  • امتیاز شما


  دیدگاه ها بسته شده است