بادسنج دستگاهی است که برای اندازه گیری سرعت باد استفاده می شود و یک ابزار متداول در پایگاه هواشناسی است . این اصطلاح از کلمه ی یونانی anemos به معنای باد گرفته شده است ، و برای توصیف هرگونه ابزار اندازه گیری سرعت باد استفاده شده در علم هواشناسی استفاده می شود .

 

مشاهدۀ قیمت و مشخصات انواع بادسنج
 

انواع بادسنج

نوع فنجانی

یک نوع ساده ی بادسنج که در سال 1845 توسط دکتر جان توماس رامنی رابینسون از موسسه ی تحقیقاتی Armagh Observatory اختراع شد . از 4 فنجان نیم کره ای تشکیل شده است که هر کدام در انتهای 4 بازوی افقی قرار گرفته اند که این بازو ها روی یک میله ی عمودی در زاویه هایی برابر با یک دیگر واقع شده اند . هوا از فنجان ها در هر جهت افقی عبور می کند و میله را به شیوه ای می چرخاند که مقدار آن متناسب با سرعت باد است .

نوع پره ای

یکی از دیگر شکل های این دستگاه ، نوع پره ای آن است . آن را می توان به عنوان یک آسیاب بادی یا یک بادسنج پروانه ای توصیف کرد . بر خلاف نوع رابینسون ، که محور چرخش آن عمودی است ، محور نوع پره ای باید موازی با جهت باد و بنابراین افقی باشد .

نوع سیم داغ

نوع سیم داغ از یک سیم بسیار ریز ( در اندازه ی چندین میکرو متر ) استفاده می کند که به صورت الکتریکی تا دمایی بالاتر از دمای محیطی گرم شده است . جریان هوای عبوری از سیم دارای یک اثر خنک کنندگی روی سیم است .

نوع دوپلر لیزری

در سرعت سنج دوپلر لیزری ، بادسنج های دوپلر لیزری از یک پرتو نور از یک لیزر استفاده می کنند که به دو پرتو تقسیم می شود ، که یکی از آن ها به بیرون از دستگاه پخش می شود .

نوع صوتی

انواع صوتی ، که برای اولین بار در دهه ی 50 شکل گرفتند ، از امواج مافوق صوت برای اندازه گیری سرعت باد استفاده می کنند . آن ها سرعت باد را بر اساس جا به جایی پالس های صوتی بین جفت مبدل ها اندازه گیری می کنند .

نوع تشدید صوتی

نوع تشدید صوتی جدید ترین نوع بادسنج صوتی هستند . این تکنولوژی توسط دکتر Savvas Kapartis اختراع شد و توسط کمپانی FT Technologies در سال 2000 حقوق انحصاری آن ثبت شد .

نوع ثبت کننده ی فشار باد

انواع صفحه ای

دستگاه های مدرنی هستند و به سادگی یک صفحه ی هموار معلق از بالا می باشند تا باد باعث منحرف کردن صفحه شود .

نوع لوله ای

نوع جیمز لیند از سال 1775 به سادگی از لوله ی شیشه ای U شکل حاوی یک فشار سنج مایع تشکیل شده است ، به طوری که یک انتها در جهت افقی رو به باد خم شود و طرف عمودی دیگر در موازات با جریان باد باقی می ماند . گرچه لیند اولین نبود ولی این بادسنج کاربردی ترین و بهترین بادسنج شناخته شده از این نوع است .

 

مشاهدۀ قیمت و مشخصات انواع بادسنج
 

قیمت باد سنج

برای اطلاع از قیمت بادسنج آزمایشگاهی می توانید درخواست خود را از طریق فرم زیر ارسال نمایید تا شرکت عرضه کنندۀ این محصول با شما تماس حاصل نمایند

◄ درخواست خرید خود را در فرم زیر برای ما ارسال کنید ►


  در فرم زیر نام  ، ایمیل و شماره تماس خود همراه با نام محصول مورد نظرتان را ثبت کنید تا درخواست شما را به فروشندگان و ارائه کنندگان این محصول ارسال کنیم

   

  نام و نام خانودادگی شما (الزامی)

  آدرس ایمیل شما (الزامی)

  شماره تماس شما (الزامی)

  نام محصول مورد نظرتان (الزامی)

  پیام شما

  • امتیاز کلی
  • No Rating Yet!
  • امتیاز شما


  دیدگاه ها بسته شده است