بادسنج دستگاهی است که برای اندازه گیری سرعت باد استفاده می شود و یک ابزار متداول در پایگاه هواشناسی است . این اصطلاح از کلمه ی یونانی anemos به معنای باد گرفته شده است ، و برای توصیف هرگونه ابزار اندازه گیری سرعت باد استفاده شده در علم هواشناسی استفاده می شود .

انواع بادسنج

نوع فنجانی

یک نوع ساده ی بادسنج که در سال 1845 توسط دکتر جان توماس رامنی رابینسون از موسسه ی تحقیقاتی Armagh Observatory اختراع شد . از 4 فنجان نیم کره ای تشکیل شده است که هر کدام در انتهای 4 بازوی افقی قرار گرفته اند که این بازو ها روی یک میله ی عمودی در زاویه هایی برابر با یک دیگر واقع شده اند . هوا از فنجان ها در هر جهت افقی عبور می کند و میله را به شیوه ای می چرخاند که مقدار آن متناسب با سرعت باد است .

نوع پره ای

یکی از دیگر شکل های این دستگاه ، نوع پره ای آن است . آن را می توان به عنوان یک آسیاب بادی یا یک بادسنج پروانه ای توصیف کرد . بر خلاف نوع رابینسون ، که محور چرخش آن عمودی است ، محور نوع پره ای باید موازی با جهت باد و بنابراین افقی باشد .

نوع سیم داغ

نوع سیم داغ از یک سیم بسیار ریز ( در اندازه ی چندین میکرو متر ) استفاده می کند که به صورت الکتریکی تا دمایی بالاتر از دمای محیطی گرم شده است . جریان هوای عبوری از سیم دارای یک اثر خنک کنندگی روی سیم است .

نوع دوپلر لیزری

در سرعت سنج دوپلر لیزری ، بادسنج های دوپلر لیزری از یک پرتو نور از یک لیزر استفاده می کنند که به دو پرتو تقسیم می شود ، که یکی از آن ها به بیرون از دستگاه پخش می شود .

نوع صوتی

انواع صوتی ، که برای اولین بار در دهه ی 50 شکل گرفتند ، از امواج مافوق صوت برای اندازه گیری سرعت باد استفاده می کنند . آن ها سرعت باد را بر اساس جا به جایی پالس های صوتی بین جفت مبدل ها اندازه گیری می کنند .

نوع تشدید صوتی

نوع تشدید صوتی جدید ترین نوع بادسنج صوتی هستند . این تکنولوژی توسط دکتر Savvas Kapartis اختراع شد و توسط کمپانی FT Technologies در سال 2000 حقوق انحصاری آن ثبت شد .

نوع ثبت کننده ی فشار باد

انواع صفحه ای

دستگاه های مدرنی هستند و به سادگی یک صفحه ی هموار معلق از بالا می باشند تا باد باعث منحرف کردن صفحه شود .

نوع لوله ای

نوع جیمز لیند از سال 1775 به سادگی از لوله ی شیشه ای U شکل حاوی یک فشار سنج مایع تشکیل شده است ، به طوری که یک انتها در جهت افقی رو به باد خم شود و طرف عمودی دیگر در موازات با جریان باد باقی می ماند . گرچه لیند اولین نبود ولی این بادسنج کاربردی ترین و بهترین بادسنج شناخته شده از این نوع است .

 

◄ درخواست خرید خود را در فرم زیر برای ما ارسال کنید ►


در فرم زیر نام  ، ایمیل و شماره تماس خود همراه با نام محصول مورد نظرتان را ثبت کنید تا درخواست شما را به فروشندگان و ارائه کنندگان این محصول ارسال کنیم

 

نام و نام خانودادگی شما (الزامی)

آدرس ایمیل شما (الزامی)

شماره تماس شما (الزامی)

نام محصول مورد نظرتان (الزامی)

پیام شما

دیدگاهتان را بنویسید