دیسک آنتی بیوگرام یک تست حساسیت نسبت به آنتی بیوتیک است ، یعنی یک تست آزمایشگاهی برای حساسیت یک سویه ی ایزوله شده ی باکتریایی برای آنتی بیوتیک های مختلف می باشد . در تعریف به منظور یک حساسیت دیسک آنتی بیوگرام در محیط آزمایشگاهی است ، ولی ارتباط دادن حساسیت در محیط آزمایشگاهی به حساسیت در محیط زنده اغلب اوقات آن قدر مفید است که برای یک تست طبی و پزشکی مفید باشد .

در اعمال طبی ، آنتی بیوتیک ها به دفعات در رابطه با حساسیت های مختلف تجویز می شوند : به عنوان مثال عفونت های مجاری ادراری را می توان با نسل اول کینولون ها و غیره ، درمان کرد . علت آن این است که باکتری اشرشیا کلی یک پاتوژن بسیار مشکل آفرین است ، و مشخص شده است که به کینولون حساس می باشد .

گرچه ، بسیاری از باکتری ها مشخص شده است که به چندین دسته از آنتی بیوتیک ها مقاوم هستند ، و درمان با استفاده از آن ها عمل سر راست و ساده ای نیست . چنین چیزی به ویژه در بیماران آسیب پذیر دیده می شود ، نظیر بیمارانی که در واحد مراقبت های ویژه قرار دارند . زمانی که این بیماران یک ذات الریه ی اکتسابی از بیمارستان را می گیرند ، باکتری های بسیار سر سخت تری نظیر سودوموناس آئروژینوزا دخیل هستند . درمان پس به طور کلی بر اساس اطلاعاتی خواهد بود که  از دیسک آنتی بیوگرام  و در رابطه با پاتوژن های محلی که احتمالا درگیر هستند ، جمع آوری شده است . این درمان ، بر اساس اطلاعات آماری در رابطه با بیماران قلبی ، و با هدف قرار دادن گروه بزرگی از میکروب هایی که به طور بالقوه درگیر هستند ، درمان تجربی نامیده می شود .

قبل از شروع این درمان ، دکتر از قسمتی از بدن که مشکوک به آلوده بودن است نمونه برداری می کند یعنی : یک نمونه ی خونی زمانی که باکتری ها ممکن است به جریان خون حمله کرده باشند ، یک نمونه بزاقی در صورت یک ذات الریه ی مرتبط با دستگاه تهویه ، و یک نمونه ادرار در رابطه با عفونت مجاری ادراری . این نمونه ها به یک آزمایشگاه میکروبیولوژی انتقال داده می شود ، که زیر میکروسکوپ نمونه را بررسی و سعی خواهند کرد که باکتری را کشت دهند و به کمک دیسک آنتی بیوگرام حساسیت آنها را تست کنند . چنین چیزی کمک به تشخیص عامل بیماری می کند .

زمانی که کشت باکتری انجام شد ، دو راه ممکن برای به دست آوردن یک  دیسک آنتی بیوگرام وجود دارد

 • یک راه نیمه حساس براساس دیفیوژن ( پخش ) ( روش Kirby – Bauer ) ; دیسک آنتی بیوگرام کوچکی حاوی آنتی بیوتیک های مختلف ، یا دیسک های کاغذی آبستن شده ، در نواحی مختلفی روی محیط کشت روی یک پلیت آگار انداخته می شوند ، که این محیط کشت یک محیط کشت غنی از مواد غذایی است که روی آن باکتری ها می توانند رشد کنند . آنتی بیوتیک در نواحی اطراف هر بخش پخش خواهد شد ، و یک دیسک از لیز شدن باکتری به حالت مرئی در می آید . از آن جایی که غلظت آنتی بیوتیک در مرکز بیشترین ، و در این ناحیه پایین ترین بوده است ، قطر به دست آمده به عنوان میزان حداقل غلظت بازدارندگی ، یا MIC ( تبدیل قطر به میلی متر به MIC ، در µg / ml ، بر اساس منحنی های رگرسیون خطی ) در نظر گرفته می شود .
 • یک راه کمی بر اساس رقیق سازی یعنی : یک سری رقیق سازی از آنتی بیوتیک ها صورت می گیرد ( یعنی یک سری ویال های واکنش دهنده با غلظت های پایین تر مواد آنتی بیوتیکی ) . آخرین ویالی که در آن باکتری رشد پیدا می کند حاوی آنتی بیوتیکی با حداقل غلظت بازدارندگی است .

قیمت دیسک آنتی بیوگرام

برای اطلاع از قیمت آنتی بیوگرام می توانید در فرم زیر درخواست خود را با جزئیات ارسال نمایید تا شرکت عرضه کنندۀ این محصول با شما تماس حاصل نمایند

◄ درخواست خرید خود را در فرم زیر برای ما ارسال کنید ►


  در فرم زیر نام  ، ایمیل و شماره تماس خود همراه با نام محصول مورد نظرتان را ثبت کنید تا درخواست شما را به فروشندگان و ارائه کنندگان این محصول ارسال کنیم

   

  نام و نام خانودادگی شما (الزامی)

  آدرس ایمیل شما (الزامی)

  شماره تماس شما (الزامی)

  نام محصول مورد نظرتان (الزامی)

  پیام شما

  • امتیاز کلی
  • Rated 2.5 stars
   2.5 / 5 (2 )
  • امتیاز شما


  دیدگاه ها بسته شده است