اصول دستگاه جذب اتمی شبیه فلیم فوتومتری می باشد . در این تکنیک نور جذب شده توسط اتم های پایه در اسپکتروسکوپی اندازه گیری می شوند در حالی که در فلیم فوتومتری نور خارج شده توسط اتم های تهیج شده اندازه گیری می گردد . تمام عناصر قادرند تا طول موج خاص از انرژی الکترومغناطیسی را که خارج می سازند جذب نمایند . در اسپکتروفتومتر جذب اتمی ، منبع انرژی الکترومغناطیس لامپ کاتد میان تهی می باشد که ترکیبی از همان فلز قابل اندازه گیری است .در دستگاه جذب اتمی اتم های لامپ کاتد میان تهی تهییج شده و دربرگشت به حالت پایه نوری ر با طول موج ویژه فلز لامپ خارج می سازند . در مرحله بعد انرژی نورانی لامپ کاتد میان تهی جذب اتم های خنثی همان عنصر در نمونه می شود . آشکارساز کاهش شدت نور لامپ کاتد میان تهی را اندازه گیری می نماید . کاهش شدت نور متناسب با غلظت عنصر در نمونه می باشد.

اسپکتروفتومتری جذب اتمی

اسپکتروفتومتری جذب اتمی

لامپ کاتد میان تهی

نقش لامپ کاتد میان تهی در دستگاه جذب اتمی تولید تشعشع الکترومغناطیس با طول موج ویژه می باشد . لامپ دارای کاتد سیلندر مانندی است که در داخل حفره پر از گاز قرار دارد . حفره با گاز هلیوم یا آرگون پر می شود . با بکار گیری ولتاژ مناسب ،الکترون ها توسط کاتد خارج گشته با گاز تصادم نموده واتم های گاز را یونیزه می نماید . اتم های یونیزه شده سپس جذب کاتد می شوند . تصادم گاز با کاتد باعث خروج اتم های فلز تهییج شده در داخل حفره لامپ می شود . با بازگشت اتم های فلزی تهییج شده به حالت پایه ، نوری خارج می گردد که ویژه فلز می باشد  . جنس لامپ کاتد میان تهی همیشه از جنس فلز قابل اندازه گیری است ( به عنوان مثال در دستگاه جذب اتمی جهت اندازه گیری کلسیم از لامپ کاتد میان تهی از جنس کلسیم استفاده می شود ).

صفحه چرخان ( Chopper )

با استفاده از Chopper ( صفحه چرخان که به طور متناوب شعاع نورانی را عبور داده و یا از عبور آن جلوگیری می کند) می توان نور خارج شده از لامپ کاتد میان تهی را به شکل موجی درآورد. هنگام بخار شدن نمونه در دستگاه جذب اتمی هر دو نوع اتم تهییج شده و پایه تولید می شوند . طول موج نور خارج شده توسط اتم های تهییج شده شبیه به نور جذب شده توسط اتم های پایه بوده بنابراین به مونوکروماتور منتقل می شود . برای اینکه فقط نور جذب شده اندازه گیری شود ،آشکارساز باید قادر باشد تا بین نور منشاء گرفته ازلامپ کاتد میان تهی ، نور منشاء گرفته از طیف شعله و نور خارج شده از نمونه تمایز برقرار سازد . گرچه آشکار ساز تمام نورها را آشکار می سازد ، اما تقویت کننده آشکارساز از لحاظ الکتریکی طوری تنظیم شده است که فقط علائم موجی را قبول نماید . در مواقعی که خود دستگاه جذب اتمی فاقد صفحه چرخان است ، موجی شدن نور خارج شده از لامپ کاتد میان تهی را می توان ، با نصب صفحه چرخان در مسیر جریان لامپ القاء نمود.

آتومایزر

نقش آتومایزر در دستگاه جذب اتمی شکستن پیوندهای شیمیایی و تشکیل اتم های حالت پایه می باشد . اتمی شدن تحت تأثیر شعله یا دیگر فرآیندهای حرارتی رخ می دهد . شعله در نوک مشعل به شکل باریکی متمرکز گشته و فقط می تواند نمونه مایع را بخار نماید . در مشعل که از نوع مخلوط کن می باشد نمونه هوا و سوخت از قبل مخلوط شده و قبل از مواجهه با شعله تبدیل به آئورسل می شوند . قطرات درشت خارج گردیده ، بنابراین فقط قطرات ریز شعله نزدیک می شوند . آتومیزر دستگاه جذب اتمی به عنوان کووت عمل می کند . بنابراین لازم است اندازه شعله را به نحوی کنترل نمود که طول مسیر نور ثابت بماند.
آتومایزر کوره دار در دستگاه جذب اتمی با درجه حرارت های بالا قادر است نمونه های جامد را نیز همانند مایع تجزیه نماید . در مقایسه با آتومایزر شعله ای اتمب شدن تحت تأثیر حرارت کوره قادر است تا تعداد بیشتری اتم های حالت پایه را تولید نموده و موجب افزایش حساسیت به نحوی گردد که بتوانیم مقادیر جزئی عناصر را نیز اندازه گیری نمائیم .

مونوکروماتور

مونوکروماتور در دستگاه جذب اتمی طول موج هایی را انتخاب می نماید که به آشکارساز باید برسند . از منشور یا سیستم  grating به عنوان مونوکروماتوراستفاده می شود.

آشکارساز / قرائت کننده

آشکارساز یک لوله فوتو مولتی پلیر در دستگاه جذب اتمی می باشد . میزان نور جذب شده اندازه گیری و با استفاده از قانون بیر غلظت نمونه نامعلوم محاسبه می شود . دستگاه قرائت کننده ممکن است داده ها را برحسب غلظت جذب ، درصد عبور نور و یا درصد جذب نمایش دهد . از فرمول زیر جهت تبدیل درصد جذب به جذب استفاده می شود .
(در صد جذب – 100 )2-log = جذب

دستگاه جذب اتمی دو شعاعی

در اسپکتروفوتومتر جذب اتمی یک شعاعی دستگاه جذب اتمی، ممکن است لازم باشد که لامپ کاتدی میان تهی تا هنگام پایداری خط تهییج مدت زمان طولانی گرم گردد. در اسپکتروفوتومتر جذب اتمی دو شعاعی ، نیاز به گرم ماندن نسبتاً طولانی لامپ کاتدی نمی باشد.
در اسپکتروفوتومتر جذب اتمی یک شعاعی دستگاه جذب اتمی شعاع نورانی لامپ کاتدی میان تهی را شکسته شده نیمی از آن داخل شعله عبور نموده ( شعاع نمونه ) و به طور مستقیم به مونوکروماتور می رسد و نصف دیگر از اطراف شعله عبور کرده ( شعاع مرجع ) و در مونوکروماتور ترکیب مجدد می شود.
در مرحله بعد لوله فوتو مولتی پلیر نسبت دو شعاع را که نشان گر میزان جذب نمونه است با یکدیگر مقایسه می نماید . در این تکنیک هر گونه خطا به علت تغییرات نور خارج شده ازلامپ کاتد میان تهی حذف خواهد شد زیرا هر دو شعاع ، به یک نسبت تحت تاثیر قرارگرفته و نسبت آن ها تغییری نمی کند . در اسپکتروفوتومتر جذب اتمی دوشعاعی فقط تغییرات نور خارج گشته از لامپ کاتدی میان تهی قابل اصلاح بوده و خطاهای ناشی از تغییر حرارت شعله یا سرعت مکش نمونه قابل اصلاح نمی باشد .

 

 

قیمت دستگاه جذب اتمی

برای اطلاع از قیمت جذب اتمی می توانید درخواست خود را از طریق فرم زیر ارسال نمایید تا شرکت عرضه کنندۀ این محصول با شما تماس حاصل نمایند

◄ درخواست خرید خود را در فرم زیر برای ما ارسال کنید ►


  در فرم زیر نام  ، ایمیل و شماره تماس خود همراه با نام محصول مورد نظرتان را ثبت کنید تا درخواست شما را به فروشندگان و ارائه کنندگان این محصول ارسال کنیم

   

  نام و نام خانودادگی شما (الزامی)

  آدرس ایمیل شما (الزامی)

  شماره تماس شما (الزامی)

  نام محصول مورد نظرتان (الزامی)

  پیام شما

   

  • امتیاز کلی
  • No Rating Yet!
  • امتیاز شما


  1 دیدگاه

  1. صادق کوشکی گفت:

   با سلام
   اینجانب صادق کوشکی فارغ التحصیل کارشناسی الکترونیک هستم ودر آزمایشگاه همکار اداره استاندار مشغول به کار هستم و در این آزمایشگاه دستگاه جذب اتمی وجود دارد که من نیاز به اطلاعات تخصصی در مورد این دستگاه را دارم
   از همکاری شما کمال تشکر را دارم.