بارومتر یا فشار سنج یک ابزار علمی است که در هواشناسی برای اندازه گیری فشار جو استفاده می شود . تغییرات در فشار را می توان به منظور پیش بینی تغییرات کوتاه مدت در آب و هوا به کار گرفت . در آنالیز هوای سطحی اندازه گیری های متعدد فشار کمک به پیدا کردن trough ( ناحیه ی طولانی از فشار جوی اندک ) ها ، سیستم های فشار بالا و مرز های جبهه ای می شود .

بارومترها و ارتفاع سنج های نشان دهنده ی فشار ( ساده و متداول ترین نوع ارتفاع سنج ) ضرورتا یک نوع ابزار هستند ولی برای اهداف مختلف به کار گرفته می شوند .

انواع بارومتر

بارومتر های آبی

Lucien Vidi چنین فرض کرد که کاهش در فشار جو را می توان به منظور پیش بینی آب و هوای طوفانی به کار گرفت و در همین راستا او بنیاد تئوری را برای یک دستگاه پیش بینی هوا به اسم یک ” شیشه ی طوفانی ” ( storm glass ) یا ” بارومتر گوته ” ( Goethe barometer ) ( به افتخار یوهان ولفگانگ فون گوته نام گذاری شده است ، نویسنده و دانشمند شهیر آلمانی که یک بارومتر توپی موثر هواشناسی با استفاده از اصولی که توسط توریچلی مطرح شده بود ، ساخت ) فراهم کرد.

بارومترهای جیوه ای

بارومتر جیوه ای دارای یک لوله ی شیشه با ارتفاع حداقل 84 سانتی متر است که در یک انتها بسته و یک مخزن پر شده با جیوه ی باز در کف به چشم می خورد . وزن جیوه یک فضای خلاء در بالای لوله ایجاد می کند که با نام خلاء توریچیلی شناخته می شود . جیوه در لوله تغییر می کند تا زمانی که وزن ستون جیوه نیروی جوی که روی مخزن اعمال می شود را متعادل سازد .

بارومتر روغنی پمپ خلاء ( وکیوم )

استفاده از روغن پمپ خلاء به عنوان مایع به کار گرفته شده در بارومتر منجر به ایجاد یک ” بلند ترین بارومتر جدید جهان ” در ماه فبریه ی سال 2013 شد . این بارومتر در دانشگاه ایالت پورتلند ( PSU ) از روغن پمپ وکیوم دوبار تقطیر شده استفاده می کند و ارتفاع ستون روغن آن یک مقدار جزئی حدود 12.4 متر است . انتظار می رود در طول یک بازه ی زمانی یک ساله حرکت هوا در امتداد آن ±0.4 متر باشد .

Aneroid barometers

این نوع دستگاهی برای اندازه گیری فشار در قالب روشی است که مایع در آن دخالت داده نمی شود . این نوع در سال 1844 توسط دانشمند فرانسوی Lucien Vidi اختراع شد و در آن یک جعبه‎ ی فلزی انعطاف پذیر کوچک به اسم سلول ( کپسول ) aneroid استفاده می شود که از یک آلیاژ بریلیوم و مس ساخته شده است . کپسول خالی شده ( یا معمول کپسول های بیشتر ) از برخورد با هم توسط یک فنر قوی جلوگیری می شوند .

باروگراف ها

یک باروگراف گرافی از فشار جوی را ثبت می کند و یک مکانیسم بارومتر aneroid را برای جابجایی یک سوزن روی یک فویل دودی شده یا حرکت دادن قلم روی کاغذ به کار می گیرد که هردوی آن ها به ظرف استوانه ای متصل هستند که حرکتی منظم دارد .

بارومترهای MEMS

بارومترهای سیستم های میکرو الکترومکانیکی ( یا MEMS ) بی نهایت دستگاه های کوچکی با اندازه ای بین 1 تا 100 میکرومتر هستند . آن ها از طریق فوتو لیتوگرافی یا ماشین نگاری فوتو شیمیایی ساخته می شوند . کاربرد های معمول آن ها شامل مینیاتوری کردن پایگاه های هوا شناسی ، بارومترهای الکترونیکی و ارتفاع سنج ها می شود .

 

◄ درخواست خرید خود را در فرم زیر برای ما ارسال کنید ►


  در فرم زیر نام  ، ایمیل و شماره تماس خود همراه با نام محصول مورد نظرتان را ثبت کنید تا درخواست شما را به فروشندگان و ارائه کنندگان این محصول ارسال کنیم

   

  نام و نام خانودادگی شما (الزامی)

  آدرس ایمیل شما (الزامی)

  شماره تماس شما (الزامی)

  نام محصول مورد نظرتان (الزامی)

  پیام شما

  دیدگاهتان را بنویسید