اکسیژن مورد نیاز بیوشیمیایی ( BOD ) مقدار اکسیژن محلول مورد نیاز ( یعنی خواسته شده ) توسط ارگانیسم های زیستی هوازی برای تجزیه ی مواد آلی موجود در نمونه ی آبی داده شده در دمای خاص طی یک مدت زمان مشخص است . مقدار BOD اکثر اوقات به صورت میلی گرم های اکسیژن مصرف شده در هر لیتر نمونه در طول 5 روز انکوباسیون در دمای 20 درجه ی سانتیگراد بیان می شود و اغلب اوقات به عنوان جایگزینی برای درجه ی آلودگی آلی آب به کار گرفته می شود . BOD را می توان به عنوان سنجشی برای کارآمد بودن جایگاه های تصفیه ی فاضلاب به کار برد که توسط bod متر اندازه گرفته می شود. در لایحه ی آب تمیز ایالت متحده از آن به عنوان یک آلاینده ی قراردادی قید شده است .

BOD که توسط bod متر اندازه گرفته می شود، از نظر عملکرد شبیه به اکسیژن مورد نیاز شیمیایی ( COD ) است ، در هر دو مقدار ترکیبات آلی در آب اندازه گیری می شود . گرچه ، COD کمتر تخصصی است ، از آن جایی که هر چیزی را که از نظر شیمیایی می تواند اکسیده شود را اندازه گیری می کند تا فقط سطوح ماده ی آلی قابل تجزیه ی زیستی .

یک راه جایگزین برای اندازه گیری BOD توسط bod متر ، توسعه ی سنسور های زیستی است که دستگاه هایی به منظور کشف یک آنالیت هستند که یک ترکیب زیستی را با جز آشکار ساز فیزیکی – شیمیایی ترکیب می کند . آنزیم ها متداول ترین عناصر زیستی حس گر هستند که در ساخت سنسور های زیستی bod متر استفاده می شوند . کاربرد آن ها در ساخت سنسور زیستی محدود به روش های خسته کننده ، وقت گیر و هزینه بر خالص سازی آنزیم می شود . ریز موجودات ( میکرو ارگانیسم ها ) یک جایگزین آلی برای این مشکلات هستند .

از سنسور های زیستی می توان به طور غیر مستقیم برای اندازه گیری BOD توسط bod متر از طریق یک روش سریع ( معمولا زیر 30 دقیقه ) برای مشخص سازی جانشین های BOD و از یک روش منحنی کالیبراسیون انطباقی استفاده کرد. در نتیجه ، سنسور های زیستی حالا برای مصرف تجاری در دسترس هستند ، ولی چندین محدودیت دارند نظیر هزینه های نگه داری بالا ، مدت زمان کوتاه به کار گیری به علت نیاز به دوباره فعال سازی ، و عدم توانایی در پاسخ دادن به مشخصه های در حال تغییر کیفی که معمولا در جریان های تصفیه ی فاضلاب دیده می شود نظیر فرآیندهای انتشار ماده ی آلی قابل تجزیه ی زیستی داخل غشاء و پاسخ های متفاوت به واسطه ی گونه های میکروبی متفاوت که می تواند منجر به بروز مشکلاتی در صحیح بودن نتایج شود. محدودیت مهم دیگر به شکل نامعلومی مرتبط با عملکرد کالیبراسیون برای ترجمه ی جانشین BOD به BOD واقعی در bod متر است .

 

◄ درخواست خرید خود را در فرم زیر برای ما ارسال کنید ►


در فرم زیر نام  ، ایمیل و شماره تماس خود همراه با نام محصول مورد نظرتان را ثبت کنید تا درخواست شما را به فروشندگان و ارائه کنندگان این محصول ارسال کنیم

 

نام و نام خانودادگی شما (الزامی)

آدرس ایمیل شما (الزامی)

شماره تماس شما (الزامی)

نام محصول مورد نظرتان (الزامی)

پیام شما

  • امتیاز کلی
  • Rated 5 stars
    5 / 5 (1 )
  • امتیاز شما


دیدگاه ها بسته شده است