بولومتر دستگاهی برای اندازه گیری نیروی تابش تصادفی الکترو مغناطیسی از طریق گرم سازی یک ماده با یک مقاوم الکتریکی مستقل از دما است . در سال 1878 توسط ستاره شناس آمریکایی ساموئل پیرپونت لانگلی ساخته شده است . نام این دستگاه از کلمه ی یونانی bole به معنی چیزی که پرت شده است می‎ آید ، نظیر یک پرتو از نور .

انواع بولومتر

بولومتر لانگلی

اولین بولومتری که توسط لانگلی به کار گرفته شد از دو نوار پلوتونیومی پوشیده شده با دوده چراغ تشکیل شده بود . یک نوار از تابش محافظت شده بود و یکی دیگر در معرض آن قرار داشت . نوار ها دو انشعاب پل وتستون را شکل دادند که به یک گالوانومتر حساس مجهز و به یک باتری متصل شده بود . تابش الکترومغناطیسی بر روی نوار در معرض تابش قرار داشته فرود آمده و باعث گرم شدن آن و تغییر مقاومت آن می شد .

میکرو بولومتر ها ( ریز بولومتر ها )

میکرو بولومتر یک نوع خاص این دستگاه است که از آن به عنوان یک آشکار ساز در یک دوربین حرارتی استفاده می شود . شبکه ای از سنسور های گرمایی اکسید وانادیوم یا سیلیکون غیر متبلور در بالای یک ساختار شبکه‎ ای مشابه از سیلیکون است . تابش مادون سرخ از یک محدوده ی خاص از طول موج ها به اکسید وانادیوم یا سیلیکون غیر متبلور برخورد می کند و مقاوم الکتریکی آن را تغییر می دهد . این تغییر مقاومتی اندازه گیری و به شکل تغییرات دمایی ثبت می شود که امکان نمایش آن را به صورت گراف مانند وجود دارد . شبکه ی میکرو بولومتر معمولا به سه اندازه است ، یک نظم 640×480 ، یک نظم 320×240 ( سیلیکون غیر متبلور 384×288 ) یا شبکه ی ارزان قیمت دارای نظم 160×120 . نظم ها و آرایش های مختلف رزولوشن مشابهی را به دست می دهند و نظم بزرگ تر یک میدان دید بیشتر به دست می دهد . آرایش های بزرگتر 1024×768 ابتدا در سال 2008 معرفی شدند .

بولومتر الکترون داغ

بولومتر الکترون داغ ( HEB ) در دما هایی عملکرد دارد که معمولا بازه ی دمایی آن ها در یک چند درجه منهای صفر مطلق است . در این مقدار دما های بسیار پایین ، سیستم الکترونی در یک فلز اتصال ضعیفی با سیستم فنونی دارد . برقی که به سیستم الکترونی متصل است باعث هدایت آن به بیرون از تعادل گرمایی موجود با سیستم فنونی می شود و الکترون های داغی به وجود می آید . فنون ها در فلز به طور معمولی اتصال خوبی با فنون های سوبسترا دارند و به عنوان یک مخزن حرارتی عمل می کنند . در رابطه با توضیح عملکرد HEP ، ظرفیت گرمایی مرتبط ظرفیت گرمایی الکتریکی و هدایت گرمایی مرتبط عبارت است از هدایت گرمایی فنون – الکترونی .

 

 

◄ درخواست خرید خود را در فرم زیر برای ما ارسال کنید ►


در فرم زیر نام  ، ایمیل و شماره تماس خود همراه با نام محصول مورد نظرتان را ثبت کنید تا درخواست شما را به فروشندگان و ارائه کنندگان این محصول ارسال کنیم

 

نام و نام خانودادگی شما (الزامی)

آدرس ایمیل شما (الزامی)

شماره تماس شما (الزامی)

نام محصول مورد نظرتان (الزامی)

پیام شما

دیدگاهتان را بنویسید