یک دستگاه کولیس ( در نگارش انگلیسی بریتانیایی بجای caliper، calliper نوشته می شود ) دستگاهی است که برای اندازه گیری فاصله ی بین دو جناح مختلف یک شیء استفاده می شود. یک دستگاه کولیس می تواند به سادگی یک پرگار با نقاطی به سمت خارج یا داخل باشد.

 

مشاهدۀ قیمت و مشخصات انواع کولیس
 

 

راس این کولیس را می توان برای قرارگیری در بین نقاطی که باید اندازه گیری شوند تنظیم کرد، این سپس برداشته می شود و با اندازه گیری بین راس ها با یک ابزار اندازه گیری نظیر یک خط کش، فاصله خوانده می شود.

دستگاه کولیس در زمینه های بسیاری نظر مهندسی مکانیک، فلزکاری، جنگلداری، نجاری، علمی و پزشکی استفاده می شود.

کولیس ها چند نوع هستند؟

 

دستگاه کولیس داخلی برای اندازه گیری اندازه ی داخلی یک شیء مورد استفاده قرار می گیرند.

 • کولیس بالایی در تصویر ( سمت راست ) که از قبل نیاز به تنظیم دارد یک نوع کولیس داخلی است، تنظیم عالی این نوع کولیس بواسطه ی آهسته ضربه زدن بر روی پایه های کولیس روی یک سطح روان صورت می گیرد تا زمانی که تقریبا شیء به داخل آن برود. سپس پیچ مرکزی آن را باز می شود تا پایه های آن کاملا گیر دار شده و ابعاد را می خوانیم.
 • کولیس پایینی در تصویر دارای پیچ تنظیمی است که به آن اجازه می دهد تا بدون برداشتن ابزار از روی شیء مورد نظر با دقت تنظیم شود.

دستگاه کولیس خارجی

کولیس های خارجی برای اندازه گیری اندازه ی خارجی یک شیء استفاده می شوند. همانند با مدل کولیس داخلی از همان تکنیک برای اندازه گیری استفاده می شود. با درک محدودیت های آن ها و کارکرد این ابزار می توان درجه ی بالایی از دقت و تکرار پذیری را به دست آورد. این ابزار مخصوصا زمان اندازه گیری فواصل بسیار زیاد مفید هستند، مواردی را در نظر بگیرید که اگر از کولیس ها برای اندازه گیری لوله ای با قطر زیاد استفاده شود. یک کولیس ورنیه دارای ظرفیت لازم برای قرار گرفتن بین این قطر زیاد را ندارد، با توجه به اینکه همان زمان باید بتواند به دورترین نقطه ی قطر لوله برسد. آن ها از فولاد پر کربن ساخته شده اند.

دستگاه کولیس مقسم

در زمینه ی فلز کاری، که در بین عموم با عنوان پرگار مورد خطاب قرار داده می شود، کولیسی است که در فرآیند مرز بندی مکان ها استفاده می شود. راس این کولیس تیز هستند تا بتوانند نظیر مارکر ها ( نشان گذار ها ) عمل کنند، یک پایه را می توان در گودی ایجاد شده توسط یک منگنه ی مرکزی قرار داد و پایه ی دیگر به شکلی روی پاشنه چرخیده می شود تا خطی روی قطعه ی کاری، ایجاد کند و بواسطه این امر یک کمان یا دایره تشکیل شود.

 

مشاهدۀ قیمت و مشخصات انواع کولیس
 

قیمت کولیس 

برای اطلاع از قیمت کولیس می توانید درخواست خود را از طریق فرم زیر ارسال نمایید تا شرکت عرضه کنندۀ این محصول با شما تماس حاصل نمایند

◄ درخواست خرید خود را در فرم زیر برای ما ارسال کنید ►


  در فرم زیر نام  ، ایمیل و شماره تماس خود همراه با نام محصول مورد نظرتان را ثبت کنید تا درخواست شما را به فروشندگان و ارائه کنندگان این محصول ارسال کنیم

   

  نام و نام خانودادگی شما (الزامی)

  آدرس ایمیل شما (الزامی)

  شماره تماس شما (الزامی)

  نام محصول مورد نظرتان (الزامی)

  پیام شما

  • امتیاز کلی
  • Rated 5 stars
   5 / 5 (2 )
  • امتیاز شما


  دیدگاه ها بسته شده است