ستون کروماتوگرافی روشی در شیمی است که به منظور خالص سازی ترکیبات شیمی فردی از مخلوطی از ترکیبات استفاده می شود. اغلب اوقات برای موارد آماده سازی در مقیاس هایی از میکرو گرم تا کیلوگرم استفاده می شود. مزیت اصلی ستون کروماتوگرافی هزینه ی نسبتا کم آن و در دسترس بودن فاز ساکن استفاده شده در فرآیند است. این دومی ( یعنی در دسترس بودن ) باعث می شود که آلودگی و تنزل فاز ساکن به علت بازیافت جلوگیری شود. مدل کلاسیک ستون کروماتوگرافی یک لوله ی شیشه ای با قطری از 5 میلی متر تا 50 میلی متر و ارتفاع 5 سانتی متر تا یک متر به همراه یک شیر و نوعی از یک فیلتر ( برای جلوگیری از دست رفتن فاز ثابت ) در انتها می باشد. دو روش به طور معمولا برای آماده سازی یک ستون استفاده می شود یعنی روش خشک و روش مرطوب.

 • برای ستون کروماتوگرافی خشک، ستون ابتدا با پودر خشک فاز ساکن پر می شود و به دنبال آن فاز متحرک اضافه می شود که از میان ستون به پایین می رود تا به طور کامل مرطوب شود و از این نقطه هرگز اجازه به خشک کردن آن داده نمی شود.
 • برای روش مرطوب ، یک ماده ی آبکی از حلال شوینده با پودر فاز ساکن آماده می شود و سپس با دقت به درون ستون کروماتوگرافی ریخته می شود. برای جلوگیری از حباب های هوا باید احتیاط لازم را لحاظ کرد. یک محلول از ترکیبات آلی در بالای فاز ساکن با استفاده از پیپت ریخته می شود. در بالای این لایه معمولا با یک لایه ی اندک از شن یا پنبه یا پشم شیشه پوشانده می شود تا لایه ی آلی از جنبش آنی محلول شوینده ی تازه اضافه شده محافظت شود. محلول شوینده به آرامی از میان ستون کروماتوگرافی عبور می کند تا به سمت ماده ی آلی پیش برود. اغب اوقات یک مخزن کروی حاوی شوینده یا یک قیف جدا سازی مسدود کننده در بالای ستون قرار داده می شود.

تنها یک سری ستون کروماتوگرافی ارزان در بازار وجود دارد. تفاوت اصلی آن ها به این بر می گردد که آیا مخزن حلال قابل جدا شدن است یا خیر و این که یک شیشه متخلخل وجود دارد یا نه. آن دسته از ستون هایی که دارای مخزن قابل جدا شدن هستند برای ستون های بزرگتر بسیار مناسب تر و راحت تر می باشند. آن ها توسط لولا های توپی شکل یا با استفاده از مهره های قفل شو به هم جفت و جور می شوند. مهم است که بدانید که چه زمان از یک مخزن قابل جدا شدن استفاده می شود ، چون در طول به کار گیری باید از یک مکانیسم قفل کردن مناسب استفاده کرد. استفاده از گیره های پلاستیکی اینجا مناسب نیست. برای آزمایش های در مقیاس کوچک اغلب اوقات استفاده از ستون های تک بخشی آسان تر و راحت تر می باشد.

 

قیمت ستون کروماتوگرافی

برای اطلاع از قیمت ستون کروماتوگرافی می توانید درخواست خود را از طریق فرم زیر ارسال نمایید تا شرکت عرضه کنندۀ این محصول با شما تماس حاصل نمایند

◄ درخواست خرید خود را در فرم زیر برای ما ارسال کنید ►


  در فرم زیر نام  ، ایمیل و شماره تماس خود همراه با نام محصول مورد نظرتان را ثبت کنید تا درخواست شما را به فروشندگان و ارائه کنندگان این محصول ارسال کنیم

   

  نام و نام خانودادگی شما (الزامی)

  آدرس ایمیل شما (الزامی)

  شماره تماس شما (الزامی)

  نام محصول مورد نظرتان (الزامی)

  پیام شما

  • امتیاز کلی
  • Rated 5 stars
   5 / 5 (4 )
  • امتیاز شما


  دیدگاه ها بسته شده است