cod متر دستگاهی است که برای اندازه گیری COD یا همان اکسیژن مورد نیاز شیمیایی به کار می رود. دستگاه cod متر در گروه دستگاه های پارامتر سنج آزمایشگاهی قرار دارد و دارای انواع cod متر آنلاین و cod متر پرتابل می باشد.

دستگاه cod متر معمولا در آزمایشگاه هایی که نیاز به بررسی و آنالیز کیفیت آب دارند از قبیل صنایع آب و فاضلاب و تاسیسات تصفیه آب و یا صنایع و کارخانه جات تولید نوشیدنی و نوشابه ها به کار می رود.

اکسیژن مورد نیاز شیمیایی چیست ( COD ) ؟

تست اکسیژن مورد نیاز شیمیایی ( COD ) معمولا برای اندازه گیری غیر مستقیم مقدار ترکیبات آلی در آب به کار گرفته می شود . اکثر کاربرد های COD مشخص کننده ی مقدار آلاینده های آلی در آب سطحی است .

چطور COD اندازه گیری می شود ؟

مقدار آن بر اساس تعداد میلی گرم در هر لیتر ( mg/L ) بیان می شود ، که نشان از حجم اکسیژن مصرف شده به ازای هر لیتر محلول دارد . رفرنس های قدیمی ممکن است براساس مقدار قسمت در میلیون ( ppm ) آن را نشان دهند و برای اندازه گیری آن از دستگاهی به نام cod متر استفاده می گردد.

علت اندازه گیری COD ؟

COD اغلب اوقات به عنوان یک شاخص سریع وجود یک آلاینده ی آلی در آب اندازه گیری می شود . معمولا هم در تصفیه خانه های فاضلاب صنعتی و هم شهری اندازه گیری می شود و نشان از میزان کارآمدی فرآیند تصفیه دارد . COD هم در آب درونی و هم آب رو اندازه گیری می شود . کارآمدی فرآیند تصفیه معمولا در قالب حذف COD بیان می شود ، که در قالب یک درصد از ماده ی آلی تصفیه شده در طول این چرخه اندازه گیری می شود .

اکسیژن مورد نیاز بیوشیمیایی چیست ( B.O.D)

اکسیژن مورد نیاز بیوشیمیایی یا B.O.D مقدار اکسیژن حل شده ی مورد نیاز ارگانیسم های هوازی زیستی در یک بدنه ی آبی برای تجزیه ی ماده ی آلی حاضر در یک نمونه آب داده شده در دمایی خاص طی یک بازه ی زمانی معین می باشد .

B.O.D و COD

اکسیژن مورد نیاز بیوشیمیایی ( BOD ) یک تست تجربی است که میزان پیش نیاز های نسبی اکسیژن فاضلاب ، آب های آلوده ، آب رو را مشخص می کند . تست های BOD اکسیژن مولکولی به کار گرفته شده در طول یک مدت انکوباسیون خاص برای تجزیه ی بیوشیمیایی ماده ی آلی ( کربن اکسیژن مورد نیاز ) و اکسیژن استفاده شده برای اکسیده کردن ماده ی معدنی نظیر یون آهن و سولفید ها را اندازه گیری می کنند .

 

◄ درخواست خرید خود را در فرم زیر برای ما ارسال کنید ►


  در فرم زیر نام  ، ایمیل و شماره تماس خود همراه با نام محصول مورد نظرتان را ثبت کنید تا درخواست شما را به فروشندگان و ارائه کنندگان این محصول ارسال کنیم

   

  نام و نام خانودادگی شما (الزامی)

  آدرس ایمیل شما (الزامی)

  شماره تماس شما (الزامی)

  نام محصول مورد نظرتان (الزامی)

  پیام شما

  • امتیاز کلی
  • Rated 2.8 stars
   2.8 / 5 (2 )
  • امتیاز شما


  دیدگاه ها بسته شده است