کانسیستومتر یا قوام سنج یک ابزار با دوام ، ارزان برای بررسی دقیق نمونه های تولید یا آزمایشگاهی در مقایسه با استاندارد های پایداری ، ویسکوزیته یا سرعت جریان است . فضای کمی را روی میز اشغال می کند و با این حال ساده ترین و دقیق ترین روش برای انجام یک سری از تست های مرتبط با جریان می باشد . از آن در حال حاضر به مقدار زیادی در صنایع پردازش مواد غذایی ، لوازم آرایشی ، رنگ و شیمیایی استفاده می شود .

قوام سنج برای تست های متنوع جریان یک پارامتر واحد را به دست می دهد که امکان انجام این تست ها تحت هر گونه شرایط مشابهی ممکن است .

قوام سنج  یا کانسیستومتر بوستویک از فولاد ضد زنگ حکاکی شده با یک سری درجه بندی های دقیق در فواصل 0.5 سانتی متری ، ساخته شده است . برای مطمئن شدن از دقت این دستگاه ، این ابزار با استفاده از پیچ های تنظیم و سطح روح ( spirit level ) تراز یا هم سطح شده است .

مزایا

 • کم هزینه بودن
 • استفاده ی آسان
 • مناسب برای طیف وسیعی از تست ها
 • فراهم سازی یک پلت فرم پایدار برای تست
 • تنها نیاز به 75 میلی متر از نمونه
 • ساخته شده از فولاد ضد زنگ
 • درجه بندی های حکاکی شده برای به دست آوردن نتایجی دقیق
 • پیچ های تزار کننده و سطح روح تا برپایی دقیق دستگاه امکان پذیر باشد
 • موجود به شکل مدل های استاندارد و توسعه یافته

عملکرد

 1. یک نمونه ی اندازه گیری ، معمولا به میزان 75 میلی لیتر ، در مخزن پشت دریچه ی قوام سنج قرار داده می شود .
 2. دریچه ، توسط اهرم آزاد سازی قفل ، باز می شود – عمل فنر این اطمینان را فراهم می کند که دریچه فورا باز می شود .
 3. همان طور که مایع به داخل ابزار جریان می یابد ، پیشرفت آن را می توان به شکل دقیقی با استفاده از مقیاس درجه بندی شده اندازه گرفت . با مقایسه ی سرعت جریان در طول دوره های زمانی خاص ، ویژگی های فیزیکی نمونه را می توان محاسبه کرد .

Bostwick Consistometer قوام سنج بوستویک

استفاده از قوام سنج بوستویک برای اندازه گیری سرعت جریان و پایداری آن در طیفی از محصولات ترجیح داده می شود . شما می توانید از قوام سنج بوستویک بر روی هر نوع از مواد چسبناک نظیر سس ها ، مواد تزئینی روی سالاد ، رنگ ها ، مواد شیمیایی یا آرایشی ، استفاده کنید . راه نرمال استفاده از قوام سنج اندازه گیری فاصله ای است که یک نمونه در یک فاصله ی زمانی معین شده ، جریان می باید .

قوام سنج بوستویک یک کانال طویل با درجه بندی های 0.5 سانتی متری در امتداد انتهای خود است . این کانال در نزدیکی یک انتهای خود با دریچه ای که توسط فنر باز می شود ، جدا می شود . چنین چیزی باعث شکل گیری محفظه ای می شود که درون آن نمونه بار گذاری می شود .

برای انجام یک تست ، ابتدا نمونه بار گذاری می شود ، سپس دریچه باز شده و تایمر شروع می شود . موقعیت نمونه در یک زمان از پیش مشخص شده در کانال ثبت می شود .

دیدگاه ها بسته شده است