سرماسنج یا کرایوستات ( مشتق گرفته شده از کلمه ی cryo به معنای سرد و stat به معنی پایدار ) عبارت از دستگاهی می باشد که برای نگهداری دما های پایین نمونه ها یا دستگاه های سوار شده در سرماسنج مورد استفاده قرار می گیرد . دما های پایین ممکن است در یک سرماسنج به وسیله ی استفاده از راه های فریزری کردن مختلف حفظ شوند ، که اکثرا از حمام مایع مخلوط سرما زا همانند با هلیم مایع استفاده می کنند . در نتیجه اغلب اوقات سرماسنج به یک مجرا متصل می شوند ، همانند با با چیزی که در ساخت بالن خلا ء یا Dewar مشاهده می شود . این دستگاه ها کاربرد های فراوانی در حوزه های علمی ، مهندسی و پزشکی دارند .

انواع سرماسنج

سرماسنج های چرخه بسته

در ساختار انواع چرخه بسته یک محفظه به چشم می خورد که از بین آن بخار هلیم مایع پمپ می شود . یک یخچال مکانیکی خارجی بخار خروجی هلیم گرم تر را بیرون می کشد که خنک و بازیافت می شود .

سرماسنج های جریان پیوسته

انواع جریان پیوسته به وسیله ی مخلوط های سرما زای مایع ( معمولا هلیم یا نیتروژن مایع ) از یک dewar ذخیره ای خنک می شوند .  همان طور که مخلوط سرما زا درون این دستگاه می جوشد ، به شکل پیوسته مجددا به وسیله ی یک جریان مداوم از dewar ذخیره ای پر می شود . مدیریت دمای نمونه در سرماسنج به طور معمول به وسیله ی کنترل جریان مایع مخلوط سرما زا داخل سرماسنج همراه با سیم حرارت دهنده متصل به یک چرخه ی کنترل دمای PID صورت می گیرد .

سرماسنج های حمامی

انواع حمامی از نظر ساخت همانند با با بالن های خلاء می باشند که با هلیم مایع پر شده اند . یک صفحه ی سرد در تماس حرارتی با حمام هلیم مایع واقع می شود . هلیم مایع ممکن است همان طور که بخار می شود ، در بازه های زمانی بین چند ساعت و چند ماه ، دوباره پر شود که وابسته به حجم و ساخت این دستگاه است . سرعت خنک شدن به وسیله ی محافظت از حمام یا با بخار هلیم سرد ، یا حفاظ خلاء با دیواره های ساخته شده از مواد به اصطلاح فوق عایق ، به حداقل رسانده می شود . بخار هلیم که از حمام خارج می شود می تواند به شکل موثری حفاظ های حرارتی حول قسمت بیرونی حمام را خنک کند .

سرماسنج های چند مرحله ای

برای مهیاسازی دمایی پایین تر از هلیم مایع ، مراحل اضافی خنک کننده ممکن است به این دستگاه افزوده شوند . به دما هایی پایین تر از 1K می توان به وسیله ی اتصال صفحه سرد به 1-K pot دست یافت که ظرفی از ایزوتوپ He-4 است که در تماس با پمپ خلاء قرار دارد .

کاربرد سرماسنج

نوع میکروتوم زیستی

از این دستگاه ها در علم پزشکی به منظور برش دادن اسلاید های بافت شناسی استفاده می شود . آن ها معمولا در فرآینی به اسم هیستولوژی مقطع یخ زده استفاده می شوند . به بیان دیگر این دستگاه الزاما یک میکروتوم است که داخل یک فریزر قرار داده شده است و بنابراین معمولا یک فریزر عمودی ثابت با یک فرمان خارجی برای چرخاندن میکروتوم است .

قیمت سرماسنج

برای اطلاع از قیمت کرایوستات می توانید درخواست خود را از طریق فرم زیر ارسال نمایید تا شرکت عرضه کنندۀ این محصول با شما تماس حاصل نمایند .

درخواست خرید خود را در فرم زیر برای ما ارسال کنید ►


  در فرم زیر نام  ، ایمیل و شماره تماس خود همراه با نام محصول مورد نظرتان را ثبت کنید تا درخواست شما را به فروشندگان و ارائه کنندگان این محصول ارسال کنیم

   

  نام و نام خانودادگی شما (الزامی)

  آدرس ایمیل شما (الزامی)

  شماره تماس شما (الزامی)

  نام محصول مورد نظرتان (الزامی)

  پیام شما

   

  • امتیاز کلی
  • Rated 5 stars
   5 / 5 (1 )
  • امتیاز شما


  دیدگاه ها بسته شده است