DO متر محلول برای تعیین سطح اکسیژن حاضر در آب استفاده می شود.

اکسیژن محلول چه چیزی است؟

با آن که گاز هایی نظیر نیتروژن و آمونیاک از نظر شیمیایی با آب واکنش نشان می دهند ، دیگر گاز ها نظیر اکسیژن با آب اصلا واکنش نشان نمی دهند. اکسیژن محلول را می توان در قالب توزیع فیزیکی اکسیژن در آب تعریف کرد. منبع اصلی این عنصر در آب جو و فرآیند فتوسنتز توسط گیاهان می باشد. امواج و آب در حال جریان ، هوا را با آب مخلوط می کنند ، در حالی که گیاهان آبی اکسیژن را به عنوان یک محصول فرعی در طول عمل فتوسنتز تولید می کنند.

مقدار اکسیژنی که می تواند حاضر باشد بستگی به فاکتور هایی نظیر دما ، شوری و فشار جوی آب دارد. به علاوه ، این مقدار را می توان با کاهش در دمای آب و بالا بردن فشار جو ، افزایش داد.

اکسیژن متر محلول ( DO متر )

از دستگاه DO متر برای اندازه گیری میزان اکسیژن حاضر در یک واحد حجم آب استفاده می شود. حالا ، سوال بعدی که به وجود می آید این است که ، چرا ما باید کمیت این عنصر در آب را اندازه گیری کنیم ؟ دلیل آن این است که این اندازه گیری مشخص می کند که آیا آب برای کاربرد های خاص نظیر تصفیه ی آب برای گیاهان ، کار های تصفیه ی فاضلاب ، نظارت بر آب رودخانه و پرورش ماهی ، مفید است یا خیر.

انواع گوناگونی از اکسیژن متر ها برای اندازه گیری میزان اکسیژن وجود دارند از جمله :

اکسیژن سنج حسی پلاروگرافیک ( روش سلول کلارک ): دستگاه DO متر حسی پلاروگرافیک یک ولتاژ خارجی را به واسطه ی حفظ تفاوت پتانسیل بین آند و کاتد تا کمتر از 0.5 ولت ، به کار می گیرد. تفاوت در ولتاژ های کاتد و آند مقدار اکسیژن را به دست می دهد.

اکسیژن سنج حسی گالوانیک : دستگاه DO متر حسی گالوانیک حاوی یک کاتد و آند است که در الکترولیت غوطه ور شده اند که باعث تهییج بار ها بر روی آن ها می شود. تفاوت در بار ها مقدار اکسیژن را به دست می دهد. در این جا از ولتاژ خارجی استفاده نمی شود ، و تفاوت بین آند و کاتد از 0.5 ولت بیشتر است. این دستگاه ها به نسبت مورد اکسیژن سنج های پلاروگرافیک پایدار تر و دقیق تر می باشند.

اکسیژن سنج فلورسانسی اپتیکال : دستگاه DO متر فلورسانسی اپتیکال حاوی سنسور هایی است که در تماس با اکسیژن می درخشند. این اکسیژن سنج ها بسیار برای اندازه گیری بلند مدت اکسیژن آب زیر زمینی مناسب هستند ، از این نظر که به آلوده کننده ها حساس نیستند و به همین خاطر فرسوده نمی شوند.

زمان خریدن یک DO متر ، برد و دقت ارائه شده مشخصه های کلیدی هستند که باید به دنبال آن ها باشیم.

 

◄ درخواست خرید خود را در فرم زیر برای ما ارسال کنید ►


  در فرم زیر نام  ، ایمیل و شماره تماس خود همراه با نام محصول مورد نظرتان را ثبت کنید تا درخواست شما را به فروشندگان و ارائه کنندگان این محصول ارسال کنیم

   

  نام و نام خانودادگی شما (الزامی)

  آدرس ایمیل شما (الزامی)

  شماره تماس شما (الزامی)

  نام محصول مورد نظرتان (الزامی)

  پیام شما

  • امتیاز کلی
  • Rated 4.5 stars
   4.5 / 5 (2 )
  • امتیاز شما


  دیدگاه ها بسته شده است