ارائه دهندگان این محصول 


شرکت تجهیـــز یــار

شرکت تجهیـــز یــار

EC چیست (هدایت الکتریکی در آب)؟

هدایت الکتریکی ( EC ) آب توانایی هدایت یک جریان الکتریکی است . نمک ها و دیگر مواد شیمیایی که در آب حل می شوند می توانند به یون های باردار منفی و مثبت تجزیره شوند . این یون های آزاد در آب الکتریسیته را هدایت می کنند بنابراین رسانا بودن الکتریکی آب بستگی به غلظت یون ها دارد . EC آب شاخصی برای خالص بودن آب است . هرچه آب خالص تر باشد میزان رسانایی آن کمتر است . در دنیای واقعی ، آب مقطر تقریبا یک عایق است ولی آب نمک یک هادی رسانایی بسیار موثر است .

یک وسیله ی اندازه گیری هدایت الکتریکی ( ec متر ) هدایت الکتریکی در یک محلول را اندازه گیری می کند . استفاده از ec متر در سیستم های آب شیرین ، پرورش ماهی ، hydroponics ( رشد و نمو گیاهان در آب های مغذی ) برای بررسی میزان مواد مغذی ، نمک ها و ناخالصی ها در آب ، متداول است .

اصول کار ec متر

ec متر های متداول آزمایشگاهی از روش یک پتانسیل سنج به همراه 4 الکترود استفاده می کنند . اغلب اوقات الکترود ها استوانه ای هستند و به صورت متحد المرکز منظم شده اند . این الکترود ها معمولا از فلز پلاتین ساخته شده اند . جریانی به جفت خارجی الکترود ها وارد می شود . پتانسیل بین جفت داخلی اندازه گیری می شود . هدایت الکتریکی را می توان با استفاده از فاصله ی بین الکترود ها و منطقه ی سطحی آن ها با استفاده از قانون اهم در ec متر اندازه گیری کرد ولی به طور کلی ، برای دقت بیشتر ، از یک روش کالیبراسیون با استفاده از الکترولیت های دارای ضریب هدایت شناخته شده استفاده می شود .

سنسور های تعیین ضریب هدایت صنعتی در ec متر اغلب اوقات از یک روش القایی استفاده می کنند که این مزیت را دارد که مایع بخش های الکتریکی سنسور را مرطوب نمی کند . در این جا ، کویل های جفت شده به صورت القایی استفاده می شوند . یکی سیم پیچ ( کویل ) هادی رسانایی است که میدان مغناطیسی ایجاد می کند و ولتاژ مشخصی به آن وارد می شود . دیگری یک کویل ثانویه از یک مبدل ( ترنسفورمر ) را شکل می دهد . مایع عبوری از میان یک کانال در سنسور در سیم پیچ دوم مبدل یک پیچ خوردگی شکل می دهد . جریان القا شده خروجی سنسور است .

ضریب هدایت یک محلول بسیار وابسته به دما است ، در نتیجه مهم است که یا از ابزار عایق دمایی استفاده شود یا ابزار را در دمایی مشابه با محلول اندازه گیری کالیبره کنیم . برخلاف فلزات ، ضریب هدایت الکترولیت های متداول در ec متر معمولا با افزایش دما ، افزایش می یابد .

 

◄ درخواست خرید خود را در فرم زیر برای ما ارسال کنید ►


در فرم زیر نام  ، ایمیل و شماره تماس خود همراه با نام محصول مورد نظرتان را ثبت کنید تا درخواست شما را به فروشندگان و ارائه کنندگان این محصول ارسال کنیم

 

نام و نام خانودادگی شما (الزامی)

آدرس ایمیل شما (الزامی)

شماره تماس شما (الزامی)

نام محصول مورد نظرتان (الزامی)

پیام شما

  • امتیاز کلی
  • Rated 5 stars
    5 / 5 (2 )
  • امتیاز شما


دیدگاه ها بسته شده است