اصول الکترود PO2

الکترود PO2 یا الکترود اکسیژن Clark که در شکل بالا نشان داده شده است ، دارای کاتدی از جنس پلاتین و آندی از جنس کلرید نقره – نقره بوده و در 6/0 ولت پلاریزه می شود . الکترود PO2 از نمونه توسط غشاء نیمه تراوائی که نفوذ پذیر به اکسیژن ولی غیر قابل نفوذ به یون ها ، پروتئین ها و اریتروسیت ها است ، جدا می شود . یک محلول الکترولیت ، الکترودها را می پوشاند که ارتباط الکتریکی بین آند و کاتد را برقرار ساخته و پر اکسید یا هبدروکسید جمع شده را خنثی می نماید . آند الکترون های مورد نیاز جهت احیاء کاتد را فراهم می آورد . با انتشار اکسیژن حل شده ( cdO2 ) از غشاء و احیاء آن در کاتد ، جریان تولید شده متناسب با میزان اکسیژن احیاء شده خواهد بود.

کالیبراسیون

جهت تنظیم الکترود PO2، از نوع گاز یا دو نوع مایع استفاده می شود . دستگاه به صورت الکترونیک توسط یک گاز یا مایع فاقد اکسیژن روی صفر تنظیم شده است . گاز یا مایع دوم کالیبره کننده دارای غلظت اکسیژن معلوم بوده و از آن جهت تنظیم شیب استفاده می شود ( معمولاً گازی که به کار می رود 12 % اکسیژن دارد ) .

نوع ماده کالیبراتور ( مایع یا گاز ) روی میزان PO2 تأثیر می گذارد . بیشتر الکترودهای با کالیبراتور مایع در مقایسه با الکترودهای گازی میزان PO2 را کمتر نشان می دهند . این میزان 6/1 % بوده و بستگی به نوع غشاء مورد استفاده دارد . از آنجائیکه نمونه های بیماران مایع می باشند ، نتایج بسیار دقیق با بکار گیری کالیبراتورهای

مایع کشش دار ( تونومتر ) بدست می آیند . نتایج مطالعات نشان داده اند که هر دو نوع کالیبراتور برای بیشتر نمونه های کلینیکی با نتایج دقیقی همراه هستند. اختلاف زیاد هنگامی رخ خواهد داد که میزان PO2 بالا باشد ( در حدود 500 میلی متر جیوه ) . اگر لازم باشد ، با بکار گیری یک فاکتور تصحیح کننده ( فاکتور گاز خون ) ، می توان PO2 را هنگام استفاده از کالیبراتور گازی تصحیح کرد. فاکتور گاز خون در دستگاه هتای مختلف به علت اختلاف در جنس و ترکیب غشاء ( نوع غشاء ، قطر الکترود PO2، تغییرات جریان ) تغییر می نماید.

اعتبار

با استفاده از کنترل شیب را تنظیم می نمایند .

نگه داری و منابع خطا

درجه حرارت حفره الکترود PO2 روزانه بایستی کنترل شود . غشاء الکترود PO2 هر چند مدت بایستی عوض شود .استفاده طولانی مدت از غشاء ، باعث ایجاد شدن چسبندگی و سوراخ های کوچکی خواهد شد که منجر به آلودگی الکترود PO2 و در نتیجه نتایج کاذب می شود . پروتئین های رسوب یافته روی غشاء باعث کاهش زمان پاسخ و در نتیجه نتایج کاذب می شوند . هنگام غشاء باید دقت کرد که الکترولیت کافی موجو باشد تا از پیدایش حباب های هوا پشت غشاء جلوگیری شود . شکل گیری حباب هوا موجب نتایج غلط خواهد شد . در هنگام تعویض غشاء می توان با تمیز کردن الکترود پلاتین ، از رسوب Ag+ بر روی آن جلوگیری به عمل آورد.

جایگاه نمونه را بایستی به طور مرتب با مواد ضدعفونی کننده سترون نمود این عمل جهت از بین بردن میکروارگانیسم های رشد بوده بر روی خون باقیمانده در شکاف مربوطه است . با مصرف اکسیژن ، میکروارگانیسم ها موجب کاهش کاذب فشار گاز می شوند.

 

◄ درخواست خرید خود را در فرم زیر برای ما ارسال کنید ►


در فرم زیر نام  ، ایمیل و شماره تماس خود همراه با نام محصول مورد نظرتان را ثبت کنید تا درخواست شما را به فروشندگان و ارائه کنندگان این محصول ارسال کنیم

 

نام و نام خانودادگی شما (الزامی)

آدرس ایمیل شما (الزامی)

شماره تماس شما (الزامی)

نام محصول مورد نظرتان (الزامی)

پیام شما

دیدگاه ها بسته شده است