الکتروپوریشن یا با عنوان انگلیسی electropermeabilization تکنیکی در حوزه ی میکروب شناسی به شمار می رود که در آن یک میدان مغناطیسی بر روی سلول ها برای بالا بردن میزان نفوذ پذیری غشای سلول استفاده می شود تا امکان معرفی مواد شیمیایی ، دارو ها یا DNA به درون سلول وجود داشته باشد . در میکروب شناسی ، فرآیند الکتروپوریشن برای انتقال باکتری ، مخمر ، یا پروتوپلاست گیاهی با معرفی DNA کد کننده ی تازه ای به کار گرفته می شود . اگر باکتری و پلاسمید ها با هم ترکیب شوند ، پلاسمید ها می توانند به باکتری بعد از الکتروپوریشن انتقال داده شوند . چند صد ولتاژ در بین یک فاصله ی چند میلی متر معمولا در این فرآیند استفاده می شود . پس از آن ، سلول ها باید با دقت حمل شده تا هنگامی که فرصت تقسیم داشته باشند و سلول های تازه ای شکل دهند که حاوی پلاسمید های به وجود آمده باشند . میزان موثر بودن این فرایند به نسبت دگرگونی شیمیایی تقریبا ده برابر است .

الکتروپوریشن هم چنین برای معرفی ژن های خارجی به درون سلول های کشت بافت ، به خصوص سلول های پستانداران ، بسیار موثر ظاهر می شود . به عنوان نمونه ، از آن در فرآیند تولید موش های knockout ( موش های تغییر یافته از نظر ژنتیکی ) و هم چنین درمان تومور ، ژن درمانی و درمان مبتنی بر سلول استفاده می شود . فرآیند معرفی DNA خارجی به درون سلول های یوکاریوت به عنوان ترانسفکشن ( transfection ) شناخته می شود . الکتروپوریشن به منظور ترانسفکشن سلول ها در سوسپانسیون توسط کووت های الکتروپوریشن بسیار موثر است . الکتروپوریشن مورد اثبات قرار گرفته است که به منظور استفاده بر روی بافت ها در محیط زنده ، برای کاربرد های داخل رحمی و در ترانسفکشن ovo نیز بسیار موثر است . سلول های مجاور هم چنین می تواند توسط به کار گیری الکتروپوریشن تحت ترانسفکشن قرار گیرند تا جانشینی در اختیار محققان برای Trypsinization ( جداسازی سلول ها با استفاده از تریپسین، یک نوع آنزیم ) سلول هایشان پیش از ترانسفکشن قرار گیرد .

استفاده از الکتروپوریشن در آزمایشگاه

انجام عمل الکتروپوریشن با الکتروپوراتور ها صورت می گیرد ، ابزاری به همین منظور که یک میدان مغناطیسی در یک محلول سلولی شکل می دهند . سوسپانسیون سلولی با استفاده از یک پیپت به یک کووت پلاستیکی یا شیشه ای انتقال داده می شود که دو الکترود آلومینیومی در دو طرف خود دارد . برای الکتروپوریشن باکتری ها ، اغلب اوقات یک سوسپانسیون در حدود 50 میکرو لیتر استفاده می شود . پیش از الکتروپوریشن ، این سوسپانسیون باکتریایی با پلاسمیدی که باید دگرگون شود ، ترکیب می شود . این مخلوط با پیپت به کووت انتقال داده می شود ، ولتاژ و ظرفیت خازنی تعدیل می شود ، و کووت درون الکتروپوراتور قرار داده می شود . این فرآیند به تماس مستقیم بین الکترود ها و سوسپانسیون نیاز دارد . فورا بعد از الکتروپریشن ، یک میلی لیتر از محیط مایع به باکتری افزوده می شود ( در کووت یا در یک لوله ی اپندورف ) و این لوله در دمای بهینه ی باکتریایی به مدت یک ساعت یا بیشتر در انکوباسیون قرار می گیرد تا به ریکاوری سلول ها و بیان پلاسمید اجازه داده شود و به دنبال آن بر روی پلیت های آگار کشت باکتری صورت گیرد .

موفقیت الکترو پوریشن تا حد زیادی وابسته به خلوص محلول پلاسمید ، به ویژه در محتوای نمکی اش ، دارد . محلول هایی که غلظت های بالایی از نمک دارند ممکن است باعث شکل گیری یک تخلیه ی بار الکتریکی شوند که معمولا زیست پذیری باکتری ها را کم می کند . به منظور بررسی بیشتر جزئیات این فرآیند ، باید به مقاومت خروجی دستگاه پوراتور و مقاومت ورودی سوسپانسیون سلول ها ( به عنوان مثال محتوای نمکی ) دقت بیشتری کرد .

قیمت الکتروپوریشن ؛

برای اطلاع از قیمت دستگاه الکتروپوریشن می توانید درخواست خود را از طریق فرم زیر ارسال نمایید تا شرکت عرضه کنندۀ این محصول با شما تماس حاصل نمایند

درخواست خرید خود را در فرم زیر برای ما ارسال کنید ►


در فرم زیر نام  ، ایمیل و شماره تماس خود همراه با نام محصول مورد نظرتان را ثبت کنید تا درخواست شما را به فروشندگان و ارائه کنندگان این محصول ارسال کنیم

 

نام و نام خانودادگی شما (الزامی)

آدرس ایمیل شما (الزامی)

شماره تماس شما (الزامی)

نام محصول مورد نظرتان (الزامی)

پیام شما

دیدگاه ها بسته شده است