اکستنسومتر یا کشش سنج دستگاهی است که به منظور اندازه گیری تغییرات در طول یک شیء استفاده می شود . به منظور اندازه گیری اندازه گیری های کشش – استرس و تست های کشش مفید است . نام آن از extension meter می آید . اختراع آن توسط چارلز هیستون صورت گرفت و در مقاله ای در Journal of the Franklin Institute  در سال 1879 شرح داده شد . هیستون بعدا حقوق این دستگاه را به کارخانه ی Fairbanks & Ewing داد که یک کارخانه ی مهم برای ساختار دستگاه های تست و ترازو ها می باشد .

انواع کشش سنج

تماسی

از کشش سنج های تماسی سالیان زیادی استفاده می شده و آن ها به دو دسته ی دیگر تقسیم می شوند . اولین نوع کشش سنج تماسی است که کشش سنج متصل به نمونه بدون پایه است . از این دستگاه ها برای کاربرد هایی استفاده می شود که اندازه گیری کشش با دقت بالا ( اکثر تست های مبتنی بر ASTM ) مورد نیاز است . آن ها به شکل های مختلف هستند و می توانند تغییر مکان هایی از بسیار کوچک تا نسبتا بزرگ ( کمتر از یک میلی متر تا بیش از 100 میلی متر ) را اندازه بگیرند . مزیت آن ها ارزان بودن و استفاده ی آسان است ، گرچه می توانند نمونه های ظریف / کوچک را تحت تاثیر قرار دهند .

غیر تماسی

برای کاربرد های خاص ، از کشش سنج های غیر تماسی در مکان هایی استفاده می شود که استفاده از کشش سنج تماسی یا یک بازوی آزاد تر وجود ندارد .

لیزری

یک کشش سنج لیزری کشش سنجی است که قادر به اندازه گیری کشش یا طویل شدگی بر روی مواد خاصی زمانی است که آن ها در یک دستگاه تست کشش قرار داده می شوند . قاعده ی کار آن ها توسط روشن سازی سطح نمونه با لیزر است ، انعکاس هایی که از سطح نمونه ساطع می شود سپس توسط یک دوربین CCD دریافت و توسط الگوریتم های پیچیده مورد پردازش قرار می گیرد . زمان استفاده از یک کشش سنج لیزری متصل کردن علائم به نمونه الزامی نیست که چنین چیزی باعث می شود بسیار برای آزمایشگاه های تست مواد در زمان صرفه جویی شود .

ویدیویی

یک کشش سنج ویدیویی دستگاهی است که قادر به گرفتن کشش / استرس مواد خاصی توسط گرفتن تصاویر پی در پی از نمونه در طول تست ، با استفاده از یک دوربین ویدیویی دیجیتال متصل به یک کامپیوتر است . نمونه ماده ی در حال تست معمولا به شکل خاصی برش داده می شود و با نشان گر های خاصی علامت گذاری می شود ( معمولا استیکر های خاص یا با قلم هایی که نشان گر را از رنگ و بافت نمونه در تصویر گرفته شده متمایز می کند ) . فاصله ی پیکسلی بین این نشان گذار ها در تصویر گرفته شده به صورت مداوم در ویدیوی گرفته شده ، در حالی که نمونه ی تحت تست مورد کشش یا فشار قرار می گیرد ، دنبال می شود . این فاصله ی پیکسلی را می توان در زمان آنی اندازه گیری کرد و بر علیه یک مقدار کالیبراسیون نقشه گذاری کرد تا اندازه گیری دقیق کشش به دست آید و اگر نیاز باشد کنترل کشش در دستگاه تست نیز صورت گیرد .

 

 

◄ درخواست خرید خود را در فرم زیر برای ما ارسال کنید ►


  در فرم زیر نام  ، ایمیل و شماره تماس خود همراه با نام محصول مورد نظرتان را ثبت کنید تا درخواست شما را به فروشندگان و ارائه کنندگان این محصول ارسال کنیم

   

  نام و نام خانودادگی شما (الزامی)

  آدرس ایمیل شما (الزامی)

  شماره تماس شما (الزامی)

  نام محصول مورد نظرتان (الزامی)

  پیام شما

  دیدگاهتان را بنویسید