ست فیلتراسیون به طور معمول عملی فیزیکی یا مکانیکی است که به منظور جداسازی جامدات از سیالات ( مایعات یا گاز ها ) توسط وارد کردن جامدات به درون محیطی که تنها مایع می تواند از آن عبور کند ، به کار گرفته می شود . مایعی که از بین فیلتر عبور می کند ” فیلتر شده ” نامیده می شود . جامدات بیش از حد بزرگی که در مایعات به چشم می خورند ، قادر به عبور کردن نیستند ولی جداسازی کامل نیست ; چون جامدات با مایع دیگری آغشته می شوند و ” فیلتر شده ” حاوی ذرات ریزی خواهد بود ( بسته به اندازه ی منفذ و ضخامت فیلتر ) . ست فیلتراسیون هم چنین در شرح بعضی از فرآیند های زیستی به کار گرفته می شود ، به خصوص در تصفیه ی آب و فاضلاب که در آن ذرات غیر مطلوب توسط جذب به داخل یک فیلم زیستی یا در محیط فیلتر ، همانند با چیزی که در فیلتراسیون شنی کند دیده می شود ، حذف می شوند .

روش های ست فیلتراسیون

روش های بسیار متفاوتی برای ست فیلتراسیون وجود دارد ، هدف تمامی آن ها جداسازی مواد می باشد . جداسازی توسط تعدادی از شکل های مختلف تعامل بین ماده یا ذراتی که باید حذف و فیلتر شوند ، صورت می گیرد . ماده ای که قرار است از میان فیلتر عبور کند باید یک ماده ی سیال باشد یعنی مایع یا گاز . روش ست فیلتراسیون بر اساس موقعیت مواد مورد نظر متفاوت است یعنی آیا در فاز مایع حل می شود یا به عنوان یک جامد معلق می شود .

چندین تکنیک ست فیلتراسیون وجود دارد که بسته به نتیجه ی مطلوب متفاوت هستند یعنی ست فیلتراسیون داغ ، خنک و خلاء . بعضی از اهداف کلی کسب نتیجه ی مطلوب به منظور حذف ناخالصی ها از یک مخلوط یا ، برای جدا سازی جامدات از یک مخلوط هستند .

روش ست فیلتراسیون داغ به طور کلی به منظور جداسازی جامدات از یک محلول داغ استفاده می شود . چنین کاری به منظور جلوگیری از شکل گیری کریستال در قیف فیلتر و دیگر دستگاه هایی که در تماس با محلول قرار دارند ، انجام می شود . در نتیجه ، دستگاه و محلول استفاده شده گرم می شوند تا جلوی کاهش سریع در دما در عوض گرفته شود ، که می تواند منجر به شکل گیری کریستالی از جامدات در قیف شود و جلوی فرآیند فیلتراسیون را بگیرد .

روش فیلتراسیون خنک ( سرد ) عبارت است از به کارگیری حمام یخ برای خنک سازی سریع محلولی که قرار است کریستالی شود تا این که در دمای اتاق رها شود و با سرعت آهسته ای در این دما خنک شود . این تکنیک منجر به شکل گیر کریستال های بسیار کوچکی می شود که اگر محلول در دمای اتاق سرد شود در عوض کریستال های بزرگی شکل خواهند گرفت .

فیلتراسیون خلاء تکنیکی است که برای دسته ی کوچکی از محلول ها به کار گرفته می شود تا سریعا کریستال های کوچک خشک شوند . این روش نیاز به قیف بوخنر ، کاغذ صافی با قطری کوچکتر از قیف ، ارلن خلاء ، و لوله ی لاستیکی برای اتصال به منبع خلاء دارد .

 

 

◄ درخواست خرید خود را در فرم زیر برای ما ارسال کنید ►


در فرم زیر نام  ، ایمیل و شماره تماس خود همراه با نام محصول مورد نظرتان را ثبت کنید تا درخواست شما را به فروشندگان و ارائه کنندگان این محصول ارسال کنیم

 

نام و نام خانودادگی شما (الزامی)

آدرس ایمیل شما (الزامی)

شماره تماس شما (الزامی)

نام محصول مورد نظرتان (الزامی)

پیام شما

پاسخ دهید