دستگاه فور آزمایشگاهی یا آون آزمایشگاهی برای خشک یا استریل کردن لوازم آزمایشگاهی ( به روش حرارت خشک ) استفاده می شود . دستگاه فور آزمایشگاهی از خانواده دستگاه اتوکلاو میباشد با اندکی تغییر اساسی و مهم در عملکرد.برای خشک کردن لوازم آزمایشگاهی از حرارت C°80  استفاده شود. استریل کردن به وسیله حرارت خشک فقط در شرایطی مفید است که ابزار مدنظر 40 دقیقه در دمای C°80 یا 60 دقیقه در حرارت C°160 حرارت داده شود . شروع استریل کردن از زمان رسیدن به حرارت مورد نظر ، می باشد . پیش از استریل کردن با فور آزمایشگاهی ، دما به حد مورد نظر رسانده شود.

اگر فور آزمایشگاهی دارای پنکه باشد ، کنترل و بازدید به صورت متوالی ضروری است.

 

مشاهدۀ قیمت و مشخصات تجهیزات آزمایشگاه طبی

 

مشاهدۀ قیمت و مشخصات تجهیزات اندازه گیری

 

نحوه استفاده از فور یا آون آزمایشگاهی بدین نحو است که پس از اتمام استریل ، اجازه دهید حرارت دستگاه آون آزمایشگاهی به 40 درجه سانتیگراد برسد و سپس آهسته درب آن را باز کنید . ماهانه حرارت ترمومتر دستگاه با ترمومتر مناسب دیگری در فاصله های مرتب کنترل شود. در صورتی که تفاوت قابل توجهی مشاهده شد اقدام به تعمیر نمایید.
فیلامنت حرارتی دستگاه و واشر درب آن دارای طول عمر تعریف شده ای است و باید مرتباً مورد بازدید و کنترل قرار گیرد و در صورت لزوم تعویض شوند.

از اجاق کوره  یا همان دستگاه فور ( آون آزمایشگاهی ) برای استریل کردن لوازم مقاوم به حرارات آزمایشگاهی به روش حرارت خشک یا  خشک کردن آنها استفاده می شود.از این دستگاه می توان برای استریل کردن موادی که با اطمینان کافی تحت نفوذ بخار قرارنمی گیرند اما می توانند دماهای بالای مورد نیاز (160-180°C ) را تحمل کنند استفاده کرد. این مقدار از حرارت برای استریل کردن ظروف شیشه ای مثل لوله های آزمایش ، ظروف پتری شیشه ای ، فلاسک ها ، پیپت ها و نیز برای ابزارآلات فلزی مانند پنس ، اسکالپل و قیچی مناسب است.
دمای (160-180°C) و مدت زمان آن 4-2 ساعت معمولا برای استریل است.
از دمای کمتر از 100°C  اصولاًبرای خشک کردن ابزارها استفاده می گردد.

اصول نگهداری از دستگاه فور – آون آزمایشگاهی

 • ماهیانه یک بار برای تمیز کردن دستگاه اقدام نمایید.
 • پشتیبانی شرکت برای نگهداری و کنترل تکنیکی هر شش ماه انجام شود.

 

کنترل کیفیت دستگاه آون آزمایشگاهی

 • پس از هر بار استفاده لطفاً  آزمایش فور ( لوله براون Browne ) انجام دهید و تغییر رنگ مناسب ( از قرمز به سبز ) را در پایان هر استفاده بررسی نمایید.
 • در مواقعی که دماسنج یا نمایشگر درجه حرارت وجود ندارد یا به طور کلی نمی توان از پایش فیزیکی استفاده کرد باید آزمایش های بیولوژیکی مربوطه انجام شود. باید اثبات نمود که سیکل سترون سازی ، حداقل 105 اسپور باسیلوس سوبتیلیس واریته نایجر را غیر فعال ساخته است.
 • D-Value اسپورهای مصرفی در حرارت 160°C معادل 10-5 و Z-Value آنها حدود 25 است .D-Value مشخص می کند در یک دمای مشخص چه میزان باکتری از بین رفته است و برای نابود شدن 90% ارگانیسم های زنده مدت زمان مورد نیاز بر حسب دقیقه نشان داده می شود .
 • Z-Value معیار اندازه گیری مقاومت حرارتی اسپورها بوده و مقدار آن به صورت حرارت مورد نیاز جهت نابودی اسپورها ( بر حسب درجه سانتی گراد ) تقسیم بر ده نشان داده می شود .

کالیبراسیون

طبق  دستورالعمل دستگاه انجام می شود .

ایمنی در دستگاه فور آزمایشگاهی

استفاده از دستکش مقاوم به حرارت و محافظ چشم موقع کار با دستگاه آون آزمایشگاهی الزامی است .

 

 

قیمت آون آزمایشگاهی

برای اطلاع از قیمت فور آزمایشگاهی می توانید درخواست خود را از طریق فرم زیر ارسال نمایید تا شرکت عرضه کنندۀ این محصول با شما تماس حاصل نمایند

◄ درخواست خرید خود را در فرم زیر برای ما ارسال کنید ►


  در فرم زیر نام  ، ایمیل و شماره تماس خود همراه با نام محصول مورد نظرتان را ثبت کنید تا درخواست شما را به فروشندگان و ارائه کنندگان این محصول ارسال کنیم

   

  نام و نام خانودادگی شما (الزامی)

  آدرس ایمیل شما (الزامی)

  شماره تماس شما (الزامی)

  نام محصول مورد نظرتان (الزامی)

  پیام شما

   

  • امتیاز کلی
  • Rated 5 stars
   5 / 5 (17 )
  • امتیاز شما


  دیدگاه ها بسته شده است