فریز درایر، خشک کن انجمادی، لیوفیلیزاسیون یا cryodesiccation فرآیند آب گیری ( دهیدراسیون ) است که معمولا برای حفظ یک ماده ی فاسد شونده یا ساخت ماده ای که برای انتقال و جا به جایی آسان باشد، استفاده می شود. خشک کن انجمادی به واسطه ی منجمد سازی ماده و سپس کاهش فشار محیطی با اجازه دادن به تصعید آب یخ زده در مایع به صورت مستقیم از فاز جامد به فاز گازی ، انجام می شود.

تجهیزات مربوط به خشک کن انجمادی

ضرورتا سه دسته از فریز درایر ها وجود دارد :

 1. منیفولد
 2. چرخشی
 3. نوع سینی دار.

در تمامی فریز درایر ها دو بخش یکسان است : یک پمپ خلاء برای کاهش فشار گاز محیط در یک محفظه ی حاوی ماده ای که باید خشک شود و یک کندانسور برای حذف رطوبت توسط عمل چگالش روی سطحی که تا دمای 40 تا 80 درجه ی سانتیگراد زیر صفر. فریز درایر های منیفولد ، چرخشی و یا سینی دار بر اساس روشی که در آن ها ماده خشک می شود متفاوت هستند. در فریز درایر های منیفولد معمولا یک لوله ی دایره ای کوتاه برای اتصال دادن چندین محفظه ی حاوی محصول خشک شده با کندانسور استفاده می شود. فریز درایر های چرخشی و سینی دار دارای یک مخزن تکی بزرگ برای ماده ی خشک شده می باشند.

فریز درایر های چرخشی معمولا برای خشک کردن پِلِت ها و دیگر مواد ریختنی استفاده می شوند. خشک کن های چرخشی دارای یک مخزن استوانه ای هستند که در طول عمل خشک کردن چرخانده می شود تا سراسر ماده به صورت یکنواخت تر خشک شود. فریز درایر های دارای سینی معمولا دارای مخزن مستطیلی شکل و قفسه هایی هستند که روی آن ها محصولاتی نظیر محلول های دارویی و عصاره های بافتی را بتوان در سینی ها ، ویال ها و دیگر ظروف قرار داد.

نوع منیفولد معمولا در مجموعه های آزمایشگاهی استفاده می شوند زمانی که خشک کردن مواد مایع در ظروف کوچک صورت می گیرد و زمانی که محصول باید در مدت زمان کوتاهی استفاده شود. یک خشک کن منیفولد محصول را طوری خشک می کند که محتوای رطوبتی آن به کمتر از 5% برسد. بدون حرارت ، تنها خشک کردن اولیه ( حذف آب غیر الحاقی ) را می توان به دست آورد. یک هیتر را باید برای خشک کردن ثانویه اضافه کرد ، که آب الحاقی را حذف خواهد کرد و محتوای رطوبتی کمتری را ایجاد می کند.

فریز درایر های دارای سینی معمولا به نسبت درایر های منیفولد بزرگ تر و پیچیده تر هستند. فریز درایر های دارای سینی برای خشک کردن تنوعی از مواد استفاده می شوند. یک نوع دارای سینی برای تولید خشک ترین محصول برای ذخیره سازی و انبار کردن طولانی مدت استفاده می شود. یک فریز درایر سینی دار اجازه می دهد که محصول در مکان خود منجمد شود و هم خشک کردن اولیه ( حذف آب غیر الحاقی ) و ثانویه ( حذف آب الحاقی ) صورت گیرد و بنابراین خشک ترین محصول نهایی ممکن تولید شود.

 

 

◄ درخواست خرید خود را در فرم زیر برای ما ارسال کنید ►


  در فرم زیر نام  ، ایمیل و شماره تماس خود همراه با نام محصول مورد نظرتان را ثبت کنید تا درخواست شما را به فروشندگان و ارائه کنندگان این محصول ارسال کنیم

   

  نام و نام خانودادگی شما (الزامی)

  آدرس ایمیل شما (الزامی)

  شماره تماس شما (الزامی)

  نام محصول مورد نظرتان (الزامی)

  پیام شما

  • امتیاز کلی
  • Rated 1.8 stars
   1.8 / 5 (4 )
  • امتیاز شما


  دیدگاه ها بسته شده است