گاما کانتر دستگاهی است که برای اندازه گیری تابش گامای منعکس شده توسط یک رادیو نوکلئید استفاده می شوند . یک تعداد زیادی از نمونه ها درون ویال های مهر و موم شده یا لوله های آزمایش قرار می گیرند و در امتداد یک مسیر مارپیچی روی یک صفحه ی افقی جابجا می شوند . گاما کانتر تابش گاما را در نمونه اندازه گیری می کند .این کانتر ها که قاعده ی کاری مشابهی با یک آشکار ساز جرقه ای دارند و از کریستال هایی استفاده می کنند که نور را زمانی که فوتون ها از اشعه های گاما با آن ها در تعامل هستند ، منعکس می کنند . نمونه ها معمولا درون لوله های آزمایش قرار گرفته که سپس آن ها درون دستگاه گذاشته می شوند . گاما کانتر ها معمولا در آزمایشگاه های تحقیقاتی به کار گرفته می شوند از آن جایی که اکثرا پرتابل نیستند .

تابش گاما ، یا اشعه های گاما ، یک نوع آسیب رسان از تشعشع با انرژی بالا است که از فوتون های نوری ، یا اجزای کوانتومی تشکیل شده است . فوتون ها در قالب مواد رادیواکتیوی زوال شده منتشر می شوند یا سعی می کنند که پایدار شوند . بر خلاف انواع کمتر مضر اشعه ها ، اشعه های گاما توسط پوست یا البسه متوقف نمی شوند و می توانند به دنبال وارد شدن به بدن به سلول ها آسیب وارد کرده یا باعث مرگ آن ها شوند . از سرب معمولا برای حفاظت افراد در برابر اثرات مضر اشعه ی گاما استفاده می شود .

نظیر یک آشکارساز جرقه ای ، گاما کانتر تکیه بر کار کریستال ها با در اختیار داشتن ویژگی های تابناک ( درخشان ) دارد. یعنی این کریستال ها زمانی که در تماس با اشعه ی گاما قرار می گیرند روشن شده یا جرقه می زنند . هرچه آن ها بیشتر روشن شوند ، بیشتر نمونه تابش ساطع می کند . انرژی نور معمولا از طریق یک فوتو مالتی پلیر تبدیل به انرژی الکتریکی می شود تا یک مقیاس ( مورد اندازه گیری شده ) با معنا در اختیار دانشمندان قرار گیرد .

دقت این کانتر بستگی به کریستال استفاده شده دارد . اگر تشعش کم باشد ، و بنابراین با کریستال تابان تعامل کمی داشته باشد ، فوتون های نوری ممکن است ثبت نشوند . از طرف دیگر ، اگر تشعش بی نهایت بالا باشد ، ممکن است آنقدر قوی باشد که به طور مستقیم از میان کریستال بدون تعامل کافی عبور کند تا نور نیز تولید شود . کریستال های ضخیم کمک به کاهش این عدم واکنش ها می کنند ، و بی نهایت در کیفیت گاما کانتر ها مفید هستند .

گاما کانتر های مدرن ممکن است چندین آشکار ساز و کانال برای نمونه ها داشته باشند . این دستگاه ها هم چنین معمولا دارای حفاظ سربی برای کمک به محافظت از محققین در برابر تابش می باشند . بسیاری از گاما کانتر ها تقریبا به اندازه ی صندوق پول یا دستگاه های فوتوکپی ، با در اختیار داشتن یک صفحه ی نمایش الکترونیکی کوچک متصل برای قرائت نتایج ، می باشند .

 

◄ درخواست خرید خود را در فرم زیر برای ما ارسال کنید ►


در فرم زیر نام  ، ایمیل و شماره تماس خود همراه با نام محصول مورد نظرتان را ثبت کنید تا درخواست شما را به فروشندگان و ارائه کنندگان این محصول ارسال کنیم

 

نام و نام خانودادگی شما (الزامی)

آدرس ایمیل شما (الزامی)

شماره تماس شما (الزامی)

نام محصول مورد نظرتان (الزامی)

پیام شما

دیدگاهتان را بنویسید