سختی سنج که با نام Turner sclerometer ( سختی سنج ترنر ) ( از کلمه ی یونانی σκληρός به معنی سخت گرفته شده است ) نیز شناخته می شود ابزاری است که توسط متالوژیست ها ، دانشمندان مواد و معدن شناسان برای اندازه گیری سختی مواد استفاده می شود . اختراع سختی سنج در سال 1896 توسط توماس ترنر صورت گرفته است که اولین پروفسور متالوژی در بریتانیا و از دانشگاه برمینگهام می باشد .

 

مشاهدۀ قیمت و مشخصات انواع سختی سنج
 

 

تست سختی سنجی شامل اندازه گیری میکروسکوپی پهنای خراش ایجاد شده توسط یک الماس تحت یک بار ثابت ، و کشیده شدن آن در امتداد بخش جلویی نمونه تحت شرایط ثابت ، می باشد .

هدف اصلی تست سختی تعیین شایستگی استفاده از یک ماده است ، یا عمل خاصی که موضوع آن ماده ی مذکور می باشد .

hardness tester ( سختی سنج )

تست سختی معمولا توسط اندازه گیری عمق نفوذ تو رفتگی (Rockwell , IIT, Ball Indentation Hardness ) یا توسط اندازه گیری اندازه ی تاثیر به جا مانده توسط یک تو رفتگی (Vickers, Knoop و Brinell ) انجام می شود .

سختی یک ماده را می توان در قالب ” مقاومتی که یک ماده نسبت به از ریخت افتادگی دایمی توسط نفوذ یک ماده ی سخت دیگر نشان می دهد ” تعریف کرد .

سختی یکی از ویژگی های اساسی یک ماده نیست و مقادیر آن. بنابراین قراردادی و مطلق هستند . زمانی که در مورد سختی یک ماده صحبت می شود بنابراین ما باید همیشه قید کنیم که چه میزان سختی برای اندازه گیری اعمال شده است یعنی 1 ) میزان بار وارد شده بر روی ماده ی تو رفته ، 2 ) رفتار خاص عمل به کار برده شده ، 3 ) مدت زمان خاص فرآیند اندازه گیری و 4 ) ساختار هندسی ماده ی تو رفته . نمونه هایی از این موارد عبارتند از ” 60 HRC ” یا ” 200 HV500/15 ” . :
زمان انتخاب یک روش آزمایش سختی سنج تنها یک سری اندک را می توان مطلقا ” درست ” یا ” اشتباه ” خواند ( مگر اینکه البته استاندارد های خاص خواهان روش های خاص باشند ) . به طور کلی نمی توان گفت یک روش سختی سنج از دیگری بهتر است . در بسیاری از موارد ، حتی می توان گفت که استفاده از یک روش خاص سختی سنج براساس سنت قدیم یا تاریخچه ی به کار گرفته شده ی آن صورت می گیرد تا توجه دقیق به اصول .

 

 

مشاهدۀ قیمت و مشخصات انواع سختی سنج
 

قیمت سختی سنج فلزات

برای اطلاع از قیمت سختی سنج فلزات می توانید درخواست خود را از طریق فرم زیر ارسال نمایید تا شرکت عرضه کنندۀ این محصول با شما تماس حاصل نمایند

◄ درخواست خرید خود را در فرم زیر برای ما ارسال کنید ►


  در فرم زیر نام  ، ایمیل و شماره تماس خود همراه با نام محصول مورد نظرتان را ثبت کنید تا درخواست شما را به فروشندگان و ارائه کنندگان این محصول ارسال کنیم

   

  نام و نام خانودادگی شما (الزامی)

  آدرس ایمیل شما (الزامی)

  شماره تماس شما (الزامی)

  نام محصول مورد نظرتان (الزامی)

  پیام شما

  • امتیاز کلی
  • No Rating Yet!
  • امتیاز شما


  دیدگاهتان را بنویسید