سختی سنج که با نام Turner sclerometer ( سختی سنج ترنر ) ( از کلمه ی یونانی σκληρός به معنی سخت گرفته شده است ) نیز شناخته می شود ابزاری است که توسط متالوژیست ها ، دانشمندان مواد و معدن شناسان برای اندازه گیری سختی مواد استفاده می شود . اختراع سختی سنج در سال 1896 توسط توماس ترنر صورت گرفته است که اولین پروفسور متالوژی در بریتانیا و از دانشگاه برمینگهام می باشد .

تست سختی سنجی شامل اندازه گیری میکروسکوپی پهنای خراش ایجاد شده توسط یک الماس تحت یک بار ثابت ، و کشیده شدن آن در امتداد بخش جلویی نمونه تحت شرایط ثابت ، می باشد .

هدف اصلی تست سختی تعیین شایستگی استفاده از یک ماده است ، یا عمل خاصی که موضوع آن ماده ی مذکور می باشد .

hardness tester ( سختی سنج )

تست سختی معمولا توسط اندازه گیری عمق نفوذ تو رفتگی (Rockwell , IIT, Ball Indentation Hardness ) یا توسط اندازه گیری اندازه ی تاثیر به جا مانده توسط یک تو رفتگی (Vickers, Knoop و Brinell ) انجام می شود .

سختی یک ماده را می توان در قالب ” مقاومتی که یک ماده نسبت به از ریخت افتادگی دایمی توسط نفوذ یک ماده ی سخت دیگر نشان می دهد ” تعریف کرد .

سختی یکی از ویژگی های اساسی یک ماده نیست و مقادیر آن. بنابراین قراردادی و مطلق هستند . زمانی که در مورد سختی یک ماده صحبت می شود بنابراین ما باید همیشه قید کنیم که چه میزان سختی برای اندازه گیری اعمال شده است یعنی 1 ) میزان بار وارد شده بر روی ماده ی تو رفته ، 2 ) رفتار خاص عمل به کار برده شده ، 3 ) مدت زمان خاص فرآیند اندازه گیری و 4 ) ساختار هندسی ماده ی تو رفته . نمونه هایی از این موارد عبارتند از ” 60 HRC ” یا ” 200 HV500/15 ” . :
زمان انتخاب یک روش آزمایش سختی سنج تنها یک سری اندک را می توان مطلقا ” درست ” یا ” اشتباه ” خواند ( مگر اینکه البته استاندارد های خاص خواهان روش های خاص باشند ) . به طور کلی نمی توان گفت یک روش سختی سنج از دیگری بهتر است . در بسیاری از موارد ، حتی می توان گفت که استفاده از یک روش خاص سختی سنج براساس سنت قدیم یا تاریخچه ی به کار گرفته شده ی آن صورت می گیرد تا توجه دقیق به اصول .

 

 

◄ درخواست خرید خود را در فرم زیر برای ما ارسال کنید ►


در فرم زیر نام  ، ایمیل و شماره تماس خود همراه با نام محصول مورد نظرتان را ثبت کنید تا درخواست شما را به فروشندگان و ارائه کنندگان این محصول ارسال کنیم

 

نام و نام خانودادگی شما (الزامی)

آدرس ایمیل شما (الزامی)

شماره تماس شما (الزامی)

نام محصول مورد نظرتان (الزامی)

پیام شما

دیدگاهتان را بنویسید