دستگاه کولیس
کولیس | خرید کولیس | فروش کولیس
می 17, 2015
اکسیژن متر
اکسیژن متر | خرید اکسیژن متر | فروش اکسیژن متر
می 17, 2015

دستگاه کروماتوگرافی مایع | فروش دستگاه کروماتوگرافی مایع | خرید دستگاه کروماتوگرافی مایع

دستگاه کروماتوگرافی مایع

دستگاه کروماتوگرافی مایع با عملکرد بالا (HPLC) ; قبلا از آن با نام دستگاه کروماتوگرافی مایع با فشار بالا شناخته می شد)، تکنیکی در شیمی تجزیه است که برای جداسازی اجزای یک مخلوط، شناسایی هر جزء، و تعیین کمیت هر جزء استفاده می شود. این تکنیک تکیه بر پمپ ها برای عبور دادن حلال مایع تحت فشار گرفته ی حاوی مخلوط نمونه از میان ستون مملو از یک ماده ی  جاذب جامد، دارد. هر جزء در نمونه اندکی متفاوت با هم با ماده جاذب تعامل دارد، که همین امر نرخ های جریان متفاوتی برای اجزای مختلف بوجود می آورد و منجر به جداسازی ترکیبات همانطور که از ستون بیرون می ریزد، می شود. HPLC در زمینه های پزشکی (به عنوان مثال کشف میزان ویتامین D در سرم خون)، حقوقی (به عنوان مثال کشف افزایش عملکرد مخدر ها در ادرار )، تحقیقاتی (به عنوان مثال، جدا سازی اجزای یک نمونه پیچیده ی زیستی، یا جدا سازی مواد شیمیایی مشابه از هم دیگر)، و کارخانه ای (به عنوان مثال، در طول فرآیند تولید محصولات زیستی و دارویی) بکار گرفته می شود.

دستگاه کروماتوگرافی مایع را می توان به عنوان یک فرآیند انتقال جرم تعریف کرد که شامل عمل جذب می شود. HPLC (کروماتوگرافی) بر پمپ ها برای عبور مایع تحت فشار قرار گرفته و مخلوط نمونه از میان یک ستون مملو از جاذب تکیه دارد، که منجر به جداسازی اجزای نمونه می شود. جزء فعال ستون یعنی جاذب، معمولا ماده ی دانه ای است که از اجزای جامد و محکمی ساخته شده (به عنوان مثال پلیمر های سیلیکا و موارد مشابه دیگر) و اندازه آن 2 تا 50 میکرومتر است. اجزای مخلوط نمونه از یکدیگر به علت درجه های متفاوت تعامل با اجزای جاذب، جدا می شوند. مایع تحت فشار گرفته معمولا مخلوطی از حلال ها است (به عنوان مثال آب، استو نیتریل، و یا متانول) و از آن به عنوان “فاز متحرک” یاد می شود. ترکیب و دمای آن نقش مهمی در فرآیند جدا سازی بواسطه تحت تاثیر قرار دادن تعامل های رخ داده بین اجزای نمونه و جاذب، ایفا می کند. این تعامل ها (فعل و انفعال ها) ذاتی فیزیکی، نظیر آب گریزی (پراکندگی)، دوقطبی- دوقطبی و یونی، و اکثر اوقات ترکیبی دارند.
HPLC از دستگاه کروماتوگرافی مایع سنتی (فشار پایین) متمایز می شود چون دارای فشار های عملکردی مشخصا بالا تر ( 50 تا 350 بار ) است، در حالیکه دستگاه کروماتوگرافی مایع معمولی معمولا تکیه بر نیروی گرانش برای عبور فاز متحرک از میان ستون دارد. به علت میزان اندک نمونه ی جدا شده در HPLC آنالیزی، ابعاد معمول ستون دارای2.1–4.6  میلیمتر قطر و 30 تا 250 میلیمتر طول است. همچنین ستون های HPLC با اجزای جاذب کوچکتری ساخته می شود( 2 تا 50 میکرومتر اندازه متوسط اجزاء). این امر باعث می شود دستگاه کروماتوگرافی مایع HPLC قدرت حل کنندگی بالایی در زمان جدا سازی مخلوط ها داشته باشد که برای همین است که یک تکنیک محبوب کروماتوگرافی به شمار می رود. شمای یک دستگاه کروماتوگرافی مایع HPLC معمولا شامل یک نمونه گیر، پمپ ها و یک آشکار ساز می شود. نمونه گیر مخلوط نمونه را به درون جریان فاز متحرک می آورد که آن را به درون ستون حمل می کند. پمپ ها جریان مطلوب و ترکیب فاز متحرک را به درون ستون تحویل می دهند. آشکار ساز به تناسب میزان جزئی از نمونه که از ستون بیرون می آید سیگنال تولید می کند و بنابراین آنالیز کمی اجزای نمونه امکان پذیر می شود. یک ریز پردازنده دیجیتالی و نرم افزار کاربری دستگاه کروماتوگرافی مایع HPLC را کنترل و آنالیز داده ای را فراهم می کند. بعضی از مدل های پمپ مکانیکی در یک دستگاه کروماتوگرافی مایع HPLC می توانند چندین حلال را با هم به نسبت های متغیر در زمان مخلوط کنند که نتیجه ایجاد یک گرادیان ترکیبی در فاز متحرک است. آشکار ساز های گوناگونی به صورت متداول استفاده می شوند نظیر طیف‌ سنجی مرئی-فرابنفش، نظم فوتو دیود (PDA) یا براساس طیف سنجی جرمی. اکثر دستگاه کروماتوگرافی مایع HPLC همچنین دارای یک گرم کن ستونی هستند که به آن ها اجازه تنظیم دمایی که جداسازی در آن صورت می گیرد را می دهند.

 

 

قیمت دستگاه کروماتوگرافی مایع 

برای اطلاع از قیمت دستگاه HPLC می توانید درخواست خود را از طریق فرم زیر ارسال نمایید تا شرکت عرضه کنندۀ این محصول با شما تماس حاصل نمایند

◄ درخواست خرید خود را در فرم زیر برای ما ارسال کنید ►


  در فرم زیر نام  ، ایمیل و شماره تماس خود همراه با نام محصول مورد نظرتان را ثبت کنید تا درخواست شما را به فروشندگان و ارائه کنندگان این محصول ارسال کنیم

   

  نام و نام خانودادگی شما (الزامی)

  آدرس ایمیل شما (الزامی)

  شماره تماس شما (الزامی)

  نام محصول مورد نظرتان (الزامی)

  پیام شما

   

   

  • امتیاز کلی
  • Rated 5 stars
   5 / 5 (1 )
  • امتیاز شما


  دیدگاه ها بسته شده است