یک رطوبت سنج ابزاری است که برای اندازه گیری میزان رطوبت جو مورد استفاده می شود. ابزار های اندازه گیری رطوبت معمولا تکیه بر اندازه گیری های کمیتی موارد دیگر نظیر تغییر الکتریکی یا مکانیکی، دما، فشار، حجم یک ماده همانطور که رطوبت جذب می شود، دارند.

 

مشاهدۀ قیمت و مشخصات انواع رطوبت سنج
 

با کالیبراسیون و محاسبه، اندازه گیری این کمیت ها می تواند منجر به اندازه گیری رطوبت شود. دستگاه های الکترونیکی پیشرفته از دمای میعان ( نقطه ی شبنم ) یا تغییرات در ظرفیت الکتریکی یا مقاومت الکتریکی برای اندازه گیری تفاوت های رطوبتی استفاده می کنند. اولین رطوبت سنج عملکردی توسط دانشمندی به نام یوهان هاینریش لمبرت در سال 1755 اختراع شد.

انواع رطوبت سنج ها

رطوبت سنج نوع سیم پیچ کاغذی- فلزی

رطوبت سنج فنر کاغذی – فلزی برای مشخص سازی تغییرات رطوبتی به روی یک صفحه ی نمایش ( مدرج) نظیر صفحه ی نمایش ساعت، بسیار مفید است. اکثر اوقات در دستگاه های بسیار ارزان ظاهر می شود و دقت آن محدود با درجه خطای 10% یا بیشتر است. در این دستگاه ها، بخار آب توسط یک نوار کاغذی اشباع شده از نمک متصل به یک سیم پیچ فلزی، جذب می شود که باعث می شود سیم پیچ تغییر شکل دهد. این تغییرات ( همانند با تغییرات موجود در یک ترمومتر دو فلزی ) باعث شکل گیری یک شاخص بر روی صفحه ی نمایش مدرج می شود.

رطوبت سنج های مویی

این دستگاه ها از موی انسان یا حیوان که تحت کشش قرار دارد، استفاده می کنند. طول مو با رطوبت تغییر می کند و تغییر طول را می توان توسط یک مکانسیم بزرگنمایی کرد و یا بر روی یک صفحه ی نمایش یا ترازوی مدرج نشان داد. دستگاه های دارای طراحی سنتی نظیر یک weather house ( خانه هایی که طراحی سنتی بومی دارند و از دو در تشکیل شده اند، در در سمت چپی یک زن یا دختر و در در سمت راستی یک مرد یا پسر است، زمانی که هوا آفتابی است زن و زمانی که بارانی است مرد بیرون می آید) از چنین قاعده ای استفاده می کنند. ممکن است بجای مو از استخوان وال استفاده شود.

در سال 1783، زمین شناسی و فیزیک دان سوییسی Horace Bénédict de Saussure اولین رطوبت سنج مویی را با استفاده از موی انسان ساخت که از موی انسانی که 20 تا 25 سانتیمتر طول دارد تشکیل شده است که از یک طرف با پیچ محکم شده است و طرف دیگر آن از یک قرقره عبور داده شده است و توسط یک نخ ابریشم کشش ایجاد می شود.

قرقره به یک شاخص متصل است که بر روی یک ترازوی درجه بندی شده بالا پایین می رود. این ابزار را می توان با حذف روغن مو حساس تر کرد، برای این کار می توان ابتدا مو را در دی اتیل اتر غوطه ور کرد.

رطوبت سنج ها ( دماسنج های حباب خشک و مرطوب )

diagram of a psychrometer

diagram of a psychrometer

motorized psychrometer

motorized psychrometer

یک رطوبت سنج ، یا دماسنج حباب خشک – مرطوب، از دو دماسنج تشکیل شده است، یکی که خشک است و یکی که توسط آب مقطر بر روی یک فتیله، مرطوب نگه داشته می شود. در دما های بالای نقطه ی انجماد آب، تبخیر آب از فتیله دما را کاهش می دهد، بنابراین دماسنج حباب مرطوب همیشه یک دمای پایین تر از دماسنج حباب خشک نشان می دهد. ولی زمانی که دمای هوا پایین تر از نقطه ی انجماد است، رطوب سنج حباب مرطوب با روکش نازکی از یخ پوشانده می شود و ممکن است از رطوبت سنج خشک گرم تر باشد.

با توجه به دمای محیط، آنطور که توسط دماسنج حباب خشک نشان داده می شود، و تفاوت در دما های نشان داده شده توسط دماسنج های حباب خشک و حباب مرطوب، رطوبت نسبی محاسبه می شود. همچنین می توان توسط محل یابی محل تلاقی دما های حباب خشک و مرطوب بر روی یک نمودار رطوبت سنجی، رطوبت نسبی را تعیین کرد. زمانی که هوا به طور کامل اشباع شده است این دو دماسنج با هم مصادف می شوند و هرچه تفاوت بیشتر باشد، هوا خشک تر است. رطوبت هوا سنج ها به طور متداول در هواشناسی، صنعت گرمایش، تهویه و تهویه ی ‌مطبوع برای باردهی شایسته ی منکسر کننده ی سیستم های تهویه ی هوای تجاری و مسکونی مورد استفاده قرار می گیرند.

رطوبت سنج آویزان

sling psychrometer

sling psychrometer

A sling psychrometer for outdoor use

رطوبت سنج آویزان، نوعی رطوبت سنج است که در آن دماسنج ها به یک دسته یا در طول یک طناب متصل می شوند و در هوا به مدت چند دقیقه چرخانده می شوند و گاهی اوقات برای اندازه گیری های میدانی مورد استفاده قرار می گیرند ولی اغلب سنسور های الکتریکی که زحمت ندارند، جایگزین آن ها می شود. یک رطوبت سنج چرخشی از همین قاعده استفاده می کند، ولی دو دماسنج در یک دستگاهی قرار داده شده اند که شبیه به یک ضامن چرخ دنده است.

Electronic hygrometer

Electronic hygrometer

 

 

مشاهدۀ قیمت و مشخصات انواع رطوبت سنج
 

رطوبت سنج های نقطه ی شبنمی آینه ی خنک

نقطه ی شبنم دمایی است که در آن یک نمونه از هوای مرطوب ( یا هر گونه ی دیگر از بخار آب ) تحت فشار مداوم به سطح اشباع بخار آب می رسد. در این دمای اشباع، سردشدگی بیشتر منجر به میعان آب می شود. رطوبت سنج های نقطه ی شبنمی آینه ی خنک از دقیق ترین ابزاری به شمار می روند که عموما موجود هستند. این رطوبت سنج ها از یک آینه ی خنک و مکانیسم اپتو الکترونیک برای کشف میعان بر روی سطح آینه استفاده می کند. دمای آینه توسط فیدبک الکترونی برای حفظ یک توازن پویا بین تبخیر و میعان بر روی آینه حفظ می شود، بنابراین دمای نقطه ی شبنم اندازه گیری می شود. یک دقت 0.2 سانتیگرادی را می توان با این دستگاه ها به دست آرد که در محیط های معمول اداری با یک دقت رطوبت نسبی برابر با حدودا ±1.2% اصلاح می شود. این دستگاه ها را مکررا باید تمیز کرد و یک اپراتور دارای تخصص و کالیبراسیون دوره ای برای حفظ سطح دقت نیاز است. با تمامی این حرف ها ، زمانی که این دستگاه ها در یک محیط دود آلود و جایی که هوای ناخالص وجود دارد قرار می گیرند، بسیار ممکن است اشتباه کنند.

 

 

 

مشاهدۀ قیمت و مشخصات انواع رطوبت سنج
 

قیمت رطوبت سنج

برای اطلاع از قیمت دستگاه رطوبت سنج می توانید درخواست خود را از طریق فرم زیر ارسال نمایید تا شرکت عرضه کنندۀ این محصول با شما تماس حاصل نمایند

◄ درخواست خرید خود را در فرم زیر برای ما ارسال کنید ►


  در فرم زیر نام  ، ایمیل و شماره تماس خود همراه با نام محصول مورد نظرتان را ثبت کنید تا درخواست شما را به فروشندگان و ارائه کنندگان این محصول ارسال کنیم

   

  نام و نام خانودادگی شما (الزامی)

  آدرس ایمیل شما (الزامی)

  شماره تماس شما (الزامی)

  نام محصول مورد نظرتان (الزامی)

  پیام شما

   

   

   

  • امتیاز کلی
  • Rated 4.8 stars
   4.8 / 5 (5 )
  • امتیاز شما


  دیدگاه ها بسته شده است