هیدرومتر یا چگالی سنج یک وسیله ای است که برای اندازه گیری کردن ثقل یا وزن مخصوص (یا چگالی نسبی) مایعات استفاده می شود که آن نسبت چگالی مایع به چگالی آب است.

 

لیست قیمت و مشخصات انواع الکل سنج
 

 

ویژگی های چگالی سنج

چگالی سنج معمولاً از شیشه ساخته شده و شامل یک تنه استوانه ای شکل و یک حباب است با جیوه یا گلوله های سرب وزنه شده است. مایع تست شده درون یک محفظه بلند ریخته شده، اغلب یک استوانه مدرج است و چگالی سنج به آرامی درون مایع پایین رفته تا این که آن آزادانه شناور بماند. نقطه ای که در آن سطح مایع تنه چگالی سنج را لمس می کند، یادداشت می شود. هیدرومتر ها معمولاً دارای یک مقیاس یا اندازه گیر درون تنه هستند، طور یکه ثقل مخصوص را می توان مستقیماً خواند. یک تعداد مقیاس ها یا اندازه گیرها موجود است و بنا بر موقعیت و شرایط استفاده می شوند.

چگالی سنج ها ممکن است برای مصارف مختلف مدرج شوند، چون لاکتومتر یا شیرسنج که برای اندازه گیری چگالی (خامه) شیر، یک ساکارومتر برای اندازه گیری چگالی قند در یک مایع، یا یک الکل متر برای اندازه گیری میزان های زیادتر الکل در عرق یا الکل هاست.

گستره ها (رِنج ها)

در مایعات کم-چگالی چون نفت سفید، گازوئیل، بنزین و الکل، هیدرومتر عمیق تر فرومی رود ودر مایعاتی با چگالی زیاد چون آب دریا یا آب نمک، شیر خیلی فرونخواهد رفت. در واقع، آن برای داشتن دو وسیله جداگانه معمول است، یکی برای مایعات سنگین، که در آن علامت 000/1 برای آب نزدیک بالای تنه است، و یکی برای مایعات سبک، که در آن علامت 000/1 نزدیک تَه یا پایینِ تنه است. در بسیاری صنایع یک مجموعه از چگالی سنج ها استفاده می شود که گستره های ثقل یا وزن مخصوص 0/1-95/0، 95/0-9/0 و غیره را دربرمی گیرد – که برای فراهم کردن سنجش ها و اندازه گیری های دقیق تر است.

مطالبی در مورد چگالی سنج های تخصصی

هر چگالی سنج بنا به استفاده ای که دارد نام گذاری شده است. برای نمونه در فراورده های لبنی از دستگاه چگالی سنج لاکتومتر استفاده می کنند.

 

لاکتومتر چیست ؟

از لاکتومتر برای بررسی میزان خالص بودن شیر گاوها استفاده می شود. وزن شیر نمی تواند معیار خوبی برای سنجیدن خلوص شیر یا پی بردن به ترکیبات آن باشد زیرا شیر از مواد گوناگونی تشکیل شده که از آب سبک تر یا سنگین تر است. به همین جهت از لاکتومتر برای اینکار استفاده می کنند.

 

 

لیست قیمت و مشخصات انواع الکل سنج
 

 

 

قیمت چگالی سنج

برای اطلاع از قیمت هیدرومتر می توانید درخواست خود را از طریق فرم زیر ارسال نمایید تا شرکت عرضه کنندۀ این محصول با شما تماس حاصل نمایند

◄ درخواست خرید خود را در فرم زیر برای ما ارسال کنید ►


  در فرم زیر نام  ، ایمیل و شماره تماس خود همراه با نام محصول مورد نظرتان را ثبت کنید تا درخواست شما را به فروشندگان و ارائه کنندگان این محصول ارسال کنیم

   

  نام و نام خانودادگی شما (الزامی)

  آدرس ایمیل شما (الزامی)

  شماره تماس شما (الزامی)

  نام محصول مورد نظرتان (الزامی)

  پیام شما

  • امتیاز کلی
  • Rated 2.6 stars
   2.6 / 5 (5 )
  • امتیاز شما


  دیدگاه ها بسته شده است