یک هایگرومتر عبارت از دستگاهی است که به منظور اندازه گرفتن میزان رطوبت موجود در اتمسفر استفاده می شود . ابزار های اندازه گیری رطوبت معمولا تکیه بر اندازه گیری سایر کمیت ها همانند با دما ، فشار ، جرم یا تغییر الکتریکی یا مکانیکی در یک ماده ، به دنبال جذب رطوبت ، دارند. از طریق انجام عمل کالیبراسیون و محاسبه ، این کمیت های مورد اندازه گیری قرار گرفته قادر به این هستند که میزان رطوبت را به دست دهند . دستگاه های الکترونیکی مدرن از دمای میعان ( نقطه ی شبنم ) ، یا تغییرات در ظرفیت یا مقاومت الکتریکی به منظور اندازه گیری اختلاف های رطوبتی استفاده می کنند . اولین هایگرومتر عملکردی به وسیله ی دانشمندی به نام یوهان هنریش لمبرت در سال 1755 ابداع شد .

مدل های مختلف هایگرومتر

نوع سیم پیچ کاغذی فلزی

رطوبت سنج سیم پیچ کاغذی فلزی بر روی یک صفحه ی نمایش مدرج تغییرات رطوبت را نشان می دهد .

هایگرومتر های مویی

این دستگاه ها از یک موی انسان یا حیوان تحت کشش استفاده می کنند .

رطوبت سنج ( دما سنج های حباب خشک و تر )

یک رطوبت سنج ، یا دماسنج حباب خشک و تر ، از دو دماسنج ساخته شده است ، یکی خشک و دیگری که با آب مقطر روی یک فتیله ی مرطوب نگه داشته می شود .

هایگرومتر های آویزان

رطوبت سنج آویزان ، مدلی از رطوبت سنج است که در آن دماسنج ها به یک دسته یا در طول یک طناب متصل می شوند و در هوا به میزان چند دقیقه چرخانده می شوند و گاهی اوقات به منظور اندازه گیری های میدانی استفاده می شوند ، گرچه اغلب سنسور های الکتریکی به منظور راحتی بیشتر کار ، جایگزین آن ها می شوند. از سوی دیگر رطوبت سنج چرخشی نیز از همین اصول استفاده می کند، ولی دو دماسنج در یک دستگاهی قرار گرفته اند که همانند با یک ضامن چرخ دنده است .

هایگرومتر های نقطه ی شبنمی آینه ی خنک

نقطه ی شبنم عبارت از دمایی است که در آن یک نمونه از هوای مرطوب ( یا هر گونه ی دیگر از بخار آب ) تحت فشار پیوسته به سطح اشباع بخار آب رسانده می شود .

هایگرومتر های مدرن

حسگر های رطوبتی خازنی

در موارد کاربردی که هزینه ، فضا  یا شکنندگی شاخص به شمار می روند ، مدل های دیگری از حسگر های الکتریکی با داشتن دقتی پایین تر ، استفاده می شوند .

حسگر های رطوبتی غیر هادی

در حسگر های رطوبتی غیر هادی ، تغییر در مقاومت الکتریکی یک ماده به سبب رطوبت اندازه گیری می شود . مواد معمول نمک و پلی مر های هادی هستند .

حسگر های رطوبتی هدایت حرارتی

در حسگر های رطوبتی هدایت حرارتی ، تغییر در هدایت حرارتی هوا به دلیل رطوبت مورد اندازه گیری قرار می گیرد . این حسگر ها رطوبت مطلق را ترجیحا اندازه گیری می کنند تا رطوبت نسبی .

رطوبت سنج ثقل سنجی

یک رطوبت سنج ثقل سنجی جرم یک نمونه هوا را در مقایسه با حجم برابری از هوای خشک مورد اندازه گیری قرار می دهد .

قیمت هایگرومتر ؛

برای اطلاع از قیمت رطوبت سنج می توانید درخواست خود را از طریق فرم زیر ارسال نمایید تا شرکت عرضه کنندۀ این محصول با شما تماس حاصل نمایند

درخواست خرید خود را در فرم زیر برای ما ارسال کنید ►


در فرم زیر نام  ، ایمیل و شماره تماس خود همراه با نام محصول مورد نظرتان را ثبت کنید تا درخواست شما را به فروشندگان و ارائه کنندگان این محصول ارسال کنیم

 

نام و نام خانودادگی شما (الزامی)

آدرس ایمیل شما (الزامی)

شماره تماس شما (الزامی)

نام محصول مورد نظرتان (الزامی)

پیام شما

دیدگاه ها بسته شده است