یک مولتی متر یا مولتی تستر که با نام VOM هم شناخته می شود ( ولت اهم متر یا ولت اهم میلی آمپر سنج ) یک دستگاه اندازه گیری الکترونیکی است که چندین عملکرد اندازه گیری را در یک واحد با هم ترکیب می کند. یک مولتی متر معمولی دارای ویژگی های ساده ای نظیر توانایی اندازه گیری ولتاژ، جریان و مقاومت است.

 

مشاهدۀ قیمت و مشخصات انواع مولتی متر
 

انواع مولتی متر ها

مولتی متر های آنالوگ از یک microammeter ( برای اندازه گیری جریان ) استفاده می کنند که نشان گر آن بالای یک ترازوی کالیبره شده، برای تمامی اندازه گیری های متفاوتی که می توانند صورت گیرند، حرکت می کند. مولتی متر های دیجیتالی ( DMM، DVOM ) رقم اندازه گیری شده را به صورت عددی نشان می دهند، و همچنین ممکن است نسبت طول به کمیت اندازه گیری شده را نیز نشان دهند. امروزه مولتی متر های دیجیتالی بسیار متداول تر هستند ولی مولتی متر های آنالوگ هنوز در بعضی موارد ترجیح داده می شوند نظیر زمان بررسی مقداری که بسیار زیاد در حال تغییر و نوسان است.

یک مولتی متر می تواند یک دستگاه نگه داشته شده توسط دست باشد که برای یافتن خطای پایه و خدمات میدانی استفاده می شود، یا در قالب یک ابزار رومیزی استفاده شود که می تواند تا درجه ی بسیار بالایی از دقت را اندازه گیری کند. از آن ها می توان برای عیب یابی مشکلات الکتریکی در طیف وسیعی از دستگاه های صنعتی و خانگی نظیر تجهیزات الکترونیکی، کنترل های موتور، ماشین های الکتریکی ( یعنی از برق استفاده می کنند ) با مصارف خانگی ( نظیر ماشین لباس شویی ) منابع تغذیه ی برق و سیستم های سیم کشی، استفاده کرد. مولتی متر ها از نظر قیمتی و داشتن ویژگی بسیار متفاوت هستند. مولتی متر های ارزان می توانند قیمتی کمتر از 10 دلار داشته باشند، در حالی که مدل های پایه ای آزمایشگاهی با کالیبراسیون مورد تایید قرار گرفته می توانند قیمتی بیشتر از 5 هزار دلار داشته باشند.

عملکرد مولتی متر

یک مولتی متر ترکیبی از یک ولت متر جریان مستقیم چند محدوده ای، ولت متر جریان متناوب چند محدوده ای، آمپر سنج چند محدوده ای، و اهم متر چند محدوده ای است. یک مولتی متر آنالوگ تقویت نشده ترکیبی از یک حرکت سنج، رزیستور های محدوده ای و سوییچ ها است.

برای یک حرکت سنج آنالوگ، ولتاژ جریان مستقیم با یک مقاومت سری متصل بین حرکت سنج و مدار تحت آزمایش، اندازه گیری می شود. مجموعه ای از سوییچ ها اجازه می دهند تا مقاومت بیشتری برای محدوده های دارای ولتاژ های بالاتر درج شوند. محصول جریان انحرافی کامل پایه ی حرکت، و مجموع مقاومت سری و مقاومت خود حرکت، ولتاژ کامل محدوده را به دست می دهد. به عنوان یک نمونه، یک حرکت سنجی که برای انحراف کامل نیاز به یک میلی آمپر دارد، با در اختیار داشتن یک مقاومت داخلی 500 اهمی، در یک محدوده 10 ولتی مولتی متر ، دارای 9500 اهم مقاومت سری است.

 

 

مشاهدۀ قیمت و مشخصات انواع مولتی متر
 

قیمت مولتی متر

برای اطلاع از قیمت مولتی متر می توانید درخواست خود را از طریق فرم زیر ارسال نمایید تا شرکت عرضه کنندۀ این محصول با شما تماس حاصل نمایند

◄ درخواست خرید خود را در فرم زیر برای ما ارسال کنید ►


  در فرم زیر نام  ، ایمیل و شماره تماس خود همراه با نام محصول مورد نظرتان را ثبت کنید تا درخواست شما را به فروشندگان و ارائه کنندگان این محصول ارسال کنیم

   

  نام و نام خانودادگی شما (الزامی)

  آدرس ایمیل شما (الزامی)

  شماره تماس شما (الزامی)

  نام محصول مورد نظرتان (الزامی)

  پیام شما

  • امتیاز کلی
  • No Rating Yet!
  • امتیاز شما


  دیدگاه ها بسته شده است