هر چند اصول کاری دستگاه نفلومتر شبیه به روش کدورت سنجی می باشد ولی دو اختلاف عمده بین انها وجود دارد که عبارتند از :

 1. در روش نفلومتری از آنتی بادی ویژه ای که جهت نمونه نامعلوم ( آنتی ژن ) ساخته شده است  استفاده می گردد. این آنتی بادی با آنتی ژن تشکیل کمپلکس ایمن را می دهد.
 2. نور جذب شده توسط کمپلکس آنتی ژن – آنتی بادی اندازه گیری می شود. میزان نور جذب شده توسط نمونه نامعلوم با مقدار جذب شده توسط کمپلکس آنتی بادی و ماده استاندارد مقایسه خواهد شد.

 

مشاهدۀ قیمت و مشخصات تجهیزات آزمایشگاه طبی

 

مشاهدۀ قیمت و مشخصات تجهیزات اندازه گیری

 

اجزاء اصلی دستگاه نفلومتر

ترتیب قرا گرفتن اجزا دستگاه نفلومتر در شکل نشان داده شده است. منبع نور ممکن است تنگستن – هالوژن یا لیزر باشد. منابع لیزری نور تک شعاع را تولید می نمایند منبع تنگستن – هالوژن نور با طیف وسیع را تولید نموده و ارجح تر است.
آشکارساز یک Photomultiplier می باشد که با زاویه خاصی نسبت به شعاع نورانی قرار گرفته است. اندازه و شکل مولکول آنتیژن – آنتی بادی باعث تغییر شدت پخش نور می شود. از آنجائیکه پخش نور ممکن است نامتقارن باشد، بنابراین زاویه آشکارساز نسبت به شعاع نورانی مهم می باشد.
آشکارساز نسبت به شعاع نورانی در زاویه ای قرار می گیرد که حداکثر میزان پخش نور به طرف جلو صورت گیرد، زیرا این زاویه می تواند بیشترین حساسیت را ایجاد نماید. در بعضی نفلومتر ها اشکار ساز نسبت به شعاع نورانی فرعی در زاویه راست قرار گرفته است. در دستگاه های دیگر زاویه مورد استفاده پایین است ( به طور معمول 37 درجه و یا زاویه پخش به طرف جلو 70 درجه ).
دستگاه نفلومتر با نقطه پایانی واکنش، میزان پخش نور تولیدی توسط واکنش های به تعادل رسیده را اندازه گیری می نمایند. در حالی که دستگاه نفلومتر سرعتی ( کینتیک ) با پیشرفت واکنش در کووت دستگاه، میزان پخش نور را به طور مرتب اندازه گیری می نمایند.

دستگاه نفلومتر سرعتی به طور معمول ترجیح  داده می شوند زیرا:

 1. روش های کیتینک نیاز به بلانک  ندارند
 2. از آنجائیکه تغییر در پخش نور نسبت به واحد زمان اندازه گیری می گردد، نتایج به طور سریع و در عرض 10 الی 60 ثانیه اندازه گیری می شوند. این در حالی است که در سنجش های نقطه پایانی واکنش قبل از سنجش نیاز به رسیدن به تعادل در حالت پایدار بوده و به همین علت نیز نتایج دیرتر بدست خواهند آمد.

همچنین نفلومتر های سرعتی به طور معمول حساس تر از نفلومتر های نقطه پایانی واکنش هستند.

 

کاربرد دستگاه نفلومتر

نفلومتری جهت سنجش مقادیر هر یک از پروتئین های پلاسمائی روش مناسبی است . استفاده از آنتی بادی های منوکلونال موجب افزایش شاخص حساسیت و ویژگی این روش شده است. با این روش قادریم مقادیر یکی از پروتئین های پلاسمائی  را بدون نیاز به جداسازی قبلی اندازه گیری کنیم. پروتئین هایی که می توان آنها را با روش نفلومتری مورد سنجش قرار داد عبارتند از :
انواع ایمونوگلوبولین های پلاسمائی، فیبرینوژن، هاپتوگلوبین، C-reactive protein، اجزاء کمپلمان، فاکتور روماتوئید ( RF )، آلفا -1-آنتی تریپسین، ترانسفرین، سرولوپلاسمین -2& – ماکروگلوبولین و همچنین آلبومین مایع نخاع. با استفاده ازروش های مهاری می توان غلظت داروها را نیز با کمک نفلومتری اندازه گیری نمود.

 

 

قیمت نفلومتر

برای اطلاع از قیمت دستگاه نفلومتر می توانید در فرم زیر درخواست خود را با جزئیات ارسال نمایید تا شرکت عرضه کنندۀ این محصول با شما تماس حاصل نمایند

◄ درخواست خرید خود را در فرم زیر برای ما ارسال کنید ►


  در فرم زیر نام  ، ایمیل و شماره تماس خود همراه با نام محصول مورد نظرتان را ثبت کنید تا درخواست شما را به فروشندگان و ارائه کنندگان این محصول ارسال کنیم

   

  نام و نام خانودادگی شما (الزامی)

  آدرس ایمیل شما (الزامی)

  شماره تماس شما (الزامی)

  نام محصول مورد نظرتان (الزامی)

  پیام شما

   

  • امتیاز کلی
  • Rated 5 stars
   5 / 5 (1 )
  • امتیاز شما


  دیدگاه ها بسته شده است