اسمومتر دستگاهی برای اندازه گیری فشار اسمزی یک محلول ، کلوئید یا ترکیب است .

چندین نوع تکنیک در اسمومتر به کار گرفته می شوند

  • اسمومتر های کاهنده ی فشار بخار غلظت اسمزی ذرات فعالی که فشار بخار یک محلول را کاهش داده اند را تعیین می کنند .
  • اسمومتر های غشائی فشار اسمزی یک محلول جدا شده از حلال خاص را توسط یک غشای نیمه نفوذ پذیر اندازه گیری می کنند .
  • اسمومتر کاهنده ی نقطه ی انجماد می تواند هم چنین برای تعیین قدرت اسمزی یک محلول به کار گرفته شود ، از آن جایی که ترکیبات فعال نقطه ی انجماد یک محلول را کاهش می دهند .

اسمومتر برای تعیین غلظت نمک ها یا قند های حل شده در نمونه های خونی یا ادرار مفید هستند . این روش هم چنین در تعیین وزن مولکولی ترکیبات ناشناخته و پلیمر ها مفید هستند .

اسمومتری اندازه گیری قدرت اسمزی یک ماده است . از آن توسط شیمی دان ها برای تعیین وزن متوسط مولکولی استفاده می شود .

هر آزمایشگاه بیوشیمی در بیمارستان های دنیا دارای یکی از این ابزار برای اندازه گیری اسمزی بودن خون یا ادرار هستند . بدن عملکردی عالی در حفظ خون در یک غلظت اسمزی پایدار حدود mosmol290 دارد بنابراین هر نوع انحراف از این مقدار می تواند اثری بارز داشته باشد . بررسی آن نمی تواند درد یک بیمار را مشخص کند ، ولی ترکیب آن با دیگر علایم مشاهده شده یا تست ها می توانند کمک به تشخیص بیماری و اتخاذ یک روش درمانی کند .

حوزه ی دیگری که این دستگاه ها مفید بودن خود را ثابت کرده اند آزمایشگاه های کنترل کیفی است ، به ویژه آن دسته از آزمایشگاه های تولید کننده ی محلول های استفاده شده برای تزریق یا کشت سلولی ، نظیر کلینیک های IVF و کلینک های داروسازی ، یا برای درمان چشم ، نظیر قطره های چشم و محلول های شستشوی لنز های تماسی ، یا برای بررسی کردن به اصطلاح ” نوشیدنی های ورزشی ایزوتونیک ” . در حقیقت اسمومتری اغلب اوقات به منظور مطمئن شدن از این صورت می گیرد که فرمولاسیون ترکیبات به درستی است و چنین چیزی در معمولا بسیار سریع تر و ارزان تر از انجام یک آنالیز کامل شیمیایی است .

تعیین قدرت اسمزی هم چنین برای بررسی میزان پیشرفت فرآیند های تخمیر به کار گرفته می شود زمانی که مولکول های بزرگ به مولکول های کوچکتر با یک افزایش انطباقی در اسمزی بودن تجزیه می شوند . یک مزیت اسمومتر ها در تمامی کاربرد های بالا این است که یک دقیقه برای نتیجه گیری زمان می برد و نیازی به آماده سازی نمونه نیست .

 

 

◄ درخواست خرید خود را در فرم زیر برای ما ارسال کنید ►


در فرم زیر نام  ، ایمیل و شماره تماس خود همراه با نام محصول مورد نظرتان را ثبت کنید تا درخواست شما را به فروشندگان و ارائه کنندگان این محصول ارسال کنیم

 

نام و نام خانودادگی شما (الزامی)

آدرس ایمیل شما (الزامی)

شماره تماس شما (الزامی)

نام محصول مورد نظرتان (الزامی)

پیام شما

دیدگاهتان را بنویسید