پلانیمتر که با نام پلاتومتر هم شناخته می شود یک ابزار اندازه گیری آزمایشگاهی است که به منظور مشخص سازی سطح یک شکل دلخواه دو بعدی به کار گرفته می شود.

ساختار پلانیمتر

چندین شکل پلانیمتر وجود دارد ولی طریقه ی عملکرد تمامی آن ها مشابه است . شیوه دقیقی که آن ها بر پایه ی آن ساخته می شوند فرق دارد ، به نحوی که انواع اصلی پلانیمتر های مکانیکی متقارن ، خطی و Prytz یا پلانیمتر های ” تیشه ای ” هستند . ریاضیدان سوییسی Jakob Amsler-Laffon اولین پلانیمتر مدرن را در تاریخ 1854 ساخت ، ولی تفکر اصلی  آن در آغاز متعلق به یوهان مارتین هرمان در سال 1814 بود . پیشرفت های متعددی پس از ساخت پلانیمتر مشهور Amsler انجام گرفت از جمله نسخه های الکترونیکی آن ابداع شد .

پلانیمتر نوع  Amslet از یک ارتباط دو میله ای شکل گرفته است . در بخش انتهایی یک میله یک نشان گر قرار داده شده که برای دنبال کردن اطراف شکلی که باید اندازه گیری شود ،  به کار گرفته می شود . انتهای دیگر این ارتباط آزادانه روی وزنی که آن را از جا به جا شدن حفظ می کند ، می چرخد . نزدیک نقطه ی اتصال دو میله یک چرخ اندازه گیری با قطر کالیبره شده به منظور نشان دادن چرخش درست به چشم می خورد . همان طور که طرح شکل دنبال می شود ، این چرخ روی سطح طرح می چرخد . اپراتور چرخ را تنظیم  و کانتر را روی عدد 0 قرار می دهد ، سپس نشان گر را حول محیط شکل دنبال می کند . هنگامی که دنبال کردن کامل می شود ، اعدادی که روی چرخ اندازه گیری قرار دارند نشان دهنده ی سطح شکل هستند . هنگامی که چرخ اندازه گیری پلانیمتر عمود به محور خود حرکت می کند ، می غلتد و این جا به جایی ثبت می شود .

قاعده ی پلانیمتر خطی

بنیاد کاری پلانیمتر خطی ممکن است به وسیله ی اندازه گیری سطح یک مستطیل ABCD شرح داده شود ( عکس را مشاهده کنید ) .

به دنبال جا به جایی با نشان گر از A به B بازوی EM از میان متوازی الاضلاع زرد ، با سطحی برابر با PQ×EM حرکت می کند . این سطح هم چنین برابر با سطح متوازی الاضلاع A”ABB” است . چرخ اندازه گیری فاصله ی PQ را مورد اندازه گیری قرار می دهد ( عمود بر EM ) . به دنبال جا به جایی از C به D ، بازوی EM از میان متوازی الاضلاع سبز جا به جا می شود ، با سطحی که برابر با مستطیل D”DCC” می‎باشد . چرخ اندازه گیری حالا در جهت مخالف حرکت می کند ، بنابراین اندازه ی به دست آمده از یکی قبلی کاسته می شود . نتیجه ی خالص اندازه گیری تفاوت سطوح زرد و سبز می باشد ، که برابر با سطح ABCD می باشد . البته حرکاتی در امتداد BC و DA وجود دارد ، ولی از آن جایی که آن ها یکسان ولی در جهت مخالف هستند ، یک دیگر را روی قرائت چرخ اندازه گیری خنثی می کنند .

قیمت پلانیمتر ؛

برای اطلاع از قیمت پلاتومتر می توانید درخواست خود را از طریق فرم زیر ارسال نمایید تا شرکت عرضه کنندۀ این محصول با شما تماس حاصل نمایند

درخواست خرید خود را در فرم زیر برای ما ارسال کنید ►


در فرم زیر نام  ، ایمیل و شماره تماس خود همراه با نام محصول مورد نظرتان را ثبت کنید تا درخواست شما را به فروشندگان و ارائه کنندگان این محصول ارسال کنیم

 

نام و نام خانودادگی شما (الزامی)

آدرس ایمیل شما (الزامی)

شماره تماس شما (الزامی)

نام محصول مورد نظرتان (الزامی)

پیام شما

دیدگاه ها بسته شده است