پتانسیومتر یک رزیستور سه ترمینالی ( سه پایانه ) با یک اتصال چرخشی یا لغزشی است که یک تقسیم کننده ی ولتاژ قابل تنظیم شکل می دهد. تنها اگر دو ترمینال استفاده شوند ، به عنوان یک رزیستور متغیر یا رئوستات عمل می کند.

این ابزار اندازه گیری کننده یک پتانسیومتر نامیده می شود و ضرورتا یک تقسیم کننده ی ولتاژ است که به منظور اندازه گیری پتانسیل الکتریکی ( ولتاژ ) استفاده می شود و بنابراین نام آن هم از همین جا می آید.

این دستگاه ها به طور متداول در کنترل دستگاه های الکتریکی نظیر کنترل های صدا در تجهیزات صوتی استفاده می شوند. این دستگاه ها به واسطه ی مکانیسمی عمل می کنند که می توان به عنوان یک مبدل موقعیت ، به عنوان مثال ، در یک دسته بازی ، آن ها را به کار گرفت. پتانسیومتر ها خیلی کم برای کنترل مستقیم میزان برق زیاد ( بیشتر از یک وات ) به کار گرفته می شوند ، از آنجایی که برق پخش شده در این دستگاه قابل قیاس با برق در بار کنترل شده خواهد بود.

پتانسیومتر دیجیتالی

نوع دیجیتالی ( که گاهی اوقات digipot نامیده می شود ) یک دستگاه الکترونیکی است که از عملکرد های انواع آنالوگ تقلید می کند. از طریق سیگنال های دیجیتالی ورودی ، مقاومت بین دو پایانه را می توان ، درست نظیر پتانسیومتر آنالوگ ، تنظیم کرد.

دو نوع پتانسیومتر عملکردی دیجیتالی اصلی وجود دارد : بی ثبات ( مستعد تغییر سریع و غیر قابل پیش بینی ) ، که موقعیت اصلی خودشان را اگر برق از بین برود از دست می دهند ، و معمولا برای تثبیت موقعیت در یک وضعیت حداقل به کار گرفته می شوند و دارای ثبات که موقعیت اصلی و پایه ی خود را با به کار گیری مکانیسم ذخیره سازی مشابه با فلش مموری یا EEPROM حفظ می کنند.

کاربرد ها

این ابزار خیلی کم برای کنترل مستقیم مقادیر بارزی از برق ( بیشتر از یک وات ) به کار گرفته می شود. در عوض از آن  برای تنظیم سطح سیگنال های آنالوگ ( به عنوان مثال کنترل های صدا در تجهیزات صوتی ) ، و به عنوان ورودی های کنترل برای مدار های الکترونیکی استفاده می شود. به عنوان مثال یک تیره کننده ی نور از یک پتانسیومتر برای کنترل سوییچ کردن ترایاک ( قطعه ‌ای الکترونیکی است که در صورت فعال ‌شدن می‌ تواند جریان الکتریکی را در هر دو جهت از خود عبور دهد ) و بنابراین به صورت مستقیم کنترل میزان روشنایی لامپ ها ، استفاده می کند. پتانسیومتر های از پیش تنظیم شده استفاده ی فراوانی در صنعت الکترونیک دارند ، هر زمان که باید در طول ساخت یا سرویس دهی تنظیماتی انجام داد.

کنترل صدا

مدل هایی که برای کار نیاز به برق و نیروی کمی دارند ، هم خطی و هم چرخشی ، در تجهیزات کنترل صدا ، تغییر بلند بودن صدا ، تضعیف فرکانس و دیگر مشخصه های سیگنال های صوتی ، استفاده می شوند.

تلویزیون

از این دستگاه قبلا برای کنترل میزان روشنایی تصویر ، کنتراست و پاسخ رنگی استفاده می شد.

کنترل حرکت

از این دستگاه می توان به عنوان دستگاه های برگرداننده ی موقعیت برای ایجاد کنترل ” چرخه ی بسته ” ، نظیر آن چه که در مکانیسم کنترل خودکار است ، استفاده کرد.

مبدل ها (ترانس دیوسر ها )

پتانسیومتر ها هم چنین بسیار به عنوان بخشی از یک مبدل جا به جایی استفاده می شوند چون ساختار ساده ای دارند و می توانند سیگنال خروجی بزرگی به دست دهند.

محاسبه

در کامپیوتر های آنالوگ ، از مدل هایی با دقت بالا برای اندازه گیری نتایج میانه توسط فاکتور های دائمی مطلوب یا برای برقرار سازی شرایط آغازین به منظور انجام محاسبه ، استفاده می شوند.

 

◄ درخواست خرید خود را در فرم زیر برای ما ارسال کنید ►


  در فرم زیر نام  ، ایمیل و شماره تماس خود همراه با نام محصول مورد نظرتان را ثبت کنید تا درخواست شما را به فروشندگان و ارائه کنندگان این محصول ارسال کنیم

   

  نام و نام خانودادگی شما (الزامی)

  آدرس ایمیل شما (الزامی)

  شماره تماس شما (الزامی)

  نام محصول مورد نظرتان (الزامی)

  پیام شما

  دیدگاه ها بسته شده است