ساختار سایکرومتر ، یا دماسنج حباب خشک و تر ، از دو دماسنج شکل گرفته است ، یکی که فاقد رطوبت است و دماسنج دیگر که با آب مقطر روی یک فتیله ی مرطوب نگه داشته می شود. دو دماسنج در نتیجه حباب خشک و حباب تر نامیده می شوند. در دما های بالای نقطه ی انجماد آب ، تبخیر آب از فتیله باعث پایین آوردن دما می شود ، در نتیجه دماسنج حباب تر معمولا دمایی پایین تر از دماسنج حباب خشک نشان می دهد. گرچه هنگامی که دمای هوا پایین تر از نقطه ی انجماد است ، حباب تر با یک روکش نازکی از یخ پوشانده می شود و ممکن است به نسبت حباب خشک گرم تر نیز باشد.

رطوبت نسبی از دمای محیط به همان صورت که به وسیله ی دماسنج حباب خشک نشان داده می شود و تفاوت در دما های نشان داده شده به وسیله ی دماسنج های حباب خشک و حباب تر مورد اندازه گیری قرار می گیرد . رطوبت نسبی را می توان هم چنین از طریق معین کردن مکان تقاطع دما های حباب خشک و تر روی یک نمودار رطوبت سنجی مشخص کرد. دمای این دو دماسنج هنگامی که هوا به شکل کامل اشباع شده است با هم تطابق دارند و هر چه اختلاف زیادتر باشد هوا خشک تر است . از رطوبت سنج ها به شکل متداولی در علم هوا شناسی ، و در صنعت HVAC به منظور شارژ صحیح خنک کننده ی سیستم های تهویه ی هوای خانگی و تجاری استفاده می شود.

سایکرومتر آویزان

سایکرومتر آویزان، مدلی از رسایکرومتر است که در آن دماسنج ها به یک دسته یا در طول یک طناب متصل می شوند و در هوا به میزان چند دقیقه چرخانده می شوند و گاهی اوقات به منظور اندازه گیری های میدانی به کار گرفته می شوند ولی معمولا حسگر های الکتریکی برای آسودگی بیشتر ، جایگزین آن ها می شوند. از سوی دیگر سایکرومتر چرخشی نیز از قاعده مشابهی استفاده می کند، ولی دو دماسنج در یک دستگاهی قرار داده شده اند که همانند با یک ضامن چرخ دنده است.

کالیبراسیون سایکرومتر

کالیبراسیون دقیق ترمومتر های به کار گرفته شده به منظور مشخص سازی دقیق رطوبت به وسیله ی روش خشک – تر الزامی است. ترمومتر ها بایستی از گرمای ساطع شده محافظت شوند و باید در بالای حباب تر به منظور به دست آوردن دقیق ترین نتایج به اندازه ی لازم جریان هوا وجود داشته باشد. یکی از دقیق ترین انواع دماسنج های حباب تر و خشک در اواخر قرن 19 توسط آدولف ریچارد آبمان ابداع شد که در مراجع انگلیسی زبان از این دستگاه معمولا با نام ” رطوبت سنج  Assmann ” یاد می شود. در این دستگاه ، هر دماسنج در یک لوله ی عمودی صیقل یافته ی فلزی آویزان است ، و هر لوله باز در یک لوله ی فلزی دارای اندکی قطر بیشتر معلق است ، این لوله های دو تایی نقش جدا کننده دماسنج ها از گرمای ساطع شده را دارند . هوا از بین لوله ها به وسیله ی یک فن دارای مکانیسم تکراری و قابل پیش بینی ( همانند با ساعت ) بیرون کشیده می شود تا سرعت ثابت و پایداری به وجود آید ( برخی مدل های مدرن یک فن الکتریکی با کنترل سرعت الکترونیکی به کار می برند ) . بر اساس گفته ی Middleton ، ” یک بخش الزامی از هوا از میان لوله های متحد المرکز ، و هم چنین از میان لوله های درونی به سمت خارج کشیده می شود.”

قیمت سایکرومتر ؛

برای اطلاع از قیمت دماسنج حباب خشک و تر می توانید درخواست خود را از طریق فرم زیر ارسال نمایید تا شرکت عرضه کنندۀ این محصول با شما تماس حاصل نمایند

درخواست خرید خود را در فرم زیر برای ما ارسال کنید ►


در فرم زیر نام  ، ایمیل و شماره تماس خود همراه با نام محصول مورد نظرتان را ثبت کنید تا درخواست شما را به فروشندگان و ارائه کنندگان این محصول ارسال کنیم

 

نام و نام خانودادگی شما (الزامی)

آدرس ایمیل شما (الزامی)

شماره تماس شما (الزامی)

نام محصول مورد نظرتان (الزامی)

پیام شما

دیدگاه ها بسته شده است