تابش سنج یا رادیومتر دستگاهی به منظور اندازه گیری ریزش تابشی ( قدرت ) تابش های الکترو مغناطیسی است . معمولا یا تابش سنج یک آشکار ساز تابش مادون سرخ یا آشکار ساز فرا بنفش می باشد .

نام رادیومتر به منظور اشاره به تابش سنج کروکس بسیار زیاد استفاده می شود ، یک نمونه ی اولیه از دستگاهی که در آن یک روتور ( که دارای پره هایی می باشد که در یک طرف تیره ، و در طرف دیگر روشن هستند ) در یک فضای جزئی از خلاء زمان در معرض گذاری با نور می چرخد . یک افسانه ی متداول ( که حتی توسط خود کروکس در ابتدا مطرح شده است ) این است که مقدار جنبش آنی نور جذب شده در طرف های تیره ، باعث به فعالیت افتادن رادیومتر می شود . اگر چنین چیزی درست بود ، رادیو متر باید با چرخش از پره های غیر تیره ی خود دور می شد ، چون فوتون هایی که باعث چرخاندن آن پره ها می شوند حتی جنبش آنی بیشتری به نسبت فوتون های جذب شده بر روی پره های مشکی انتقال می دهند . فوتون ها روی این پره ها فشار تابشی اعمال می کنند ، ولی آن نیرو ها توسط اثرات دیگری کوتاه جلوه داده می شوند . توضیح نهایی بستگی به داشتن مقدار صحیح خلاء دارد ، و بیشتر در ارتباط با جریان گرما است تا تاثیر مستقیم فوتون ها .

تابش سنج نیکولز بر اساس قاعده ی متفاوتی عمل می کند و به نسبت نوع کروکس حساس تر می باشد .

یک تابش سنج مایکروویو عملکردی در طیف موج های مایکروویو دارد . این تابش سنج برای چرخیدن دارای گاز آرگون می باشد .

تابش سنج MEMS ، که توسط پاتریک جانکوویاک ساخته شده است ، می تواند بر اساس اصول رادیومتر نیکولز یا کروکس و یک طیف گسترده از طول موج ها و سطوح انرژی ذرات عمل کند .

تابش سنج کروکس

رادیومتر کروکس ، که با نام یک آسیاب نوری نیز شناخته می شود ، از یک حباب شیشه ای محصور شده با هوا تشکیل شده است که در خود اندکی خلاء دارد . درون آن یک سری پره هستند که بر روی یک ساختار دوکی شکل سوار شده اند . این پره ها به دنبال در معرض گذاری با نور می چرخند ، شدت نور بیشتر شود سرعت چرخش بیشتر می شود ، که همین باعث می شود مقدار کمی شدت تابش الکترو مغناطیسی را بتوان اندازه گیری کرد . دلیل چرخش موضوع بحث های علمی زیادی در 10 سال بعدی اختراع این دستگاه بود ، ولی در سال 1879 توضیح در حال حاضر پذیرفته شده برای این چرخش چاپ شد . امروزه از این دستگاه بسیار زیاد در آموزش فیزیک به عنوان نشان دادن روشن شدن یک موتور حرارتی توسط انرژی نوری ، استفاده می شود .

 

 

◄ درخواست خرید خود را در فرم زیر برای ما ارسال کنید ►


  در فرم زیر نام  ، ایمیل و شماره تماس خود همراه با نام محصول مورد نظرتان را ثبت کنید تا درخواست شما را به فروشندگان و ارائه کنندگان این محصول ارسال کنیم

   

  نام و نام خانودادگی شما (الزامی)

  آدرس ایمیل شما (الزامی)

  شماره تماس شما (الزامی)

  نام محصول مورد نظرتان (الزامی)

  پیام شما

  دیدگاهتان را بنویسید