یکی از دستگاه‎ های آزمایشگاهی که وظیفه ی آن اندازه گیری سرعت جریان مایع در یک لوله ی بسته است ، روتامتر نام دارد . این دستگاه جزوی از گروه دستگاه های اندازه گیری سطح متغیر است که سرعت جریان را به این صورت اندازه گیری کرده و اجازه می دهد که جریان از میان چندین بخش از نواحی با سرعت های متفاوت عبور کند و سبب شکل گیری یک پدیده ی قابل اندازه گیری می شود .

ساختار روتامتر

ساختار یک روتامتر از یک لوله ی باریک است که اغلب اوقات از شیشه ساخته شده و یک  ” شناور ” از جنس آلومینیوم آنادایز شده یا سرامیکی نیز داخل آن دیده می شود که داخل روتامتر به وسیله ی نیروی پسار مایع به طرف بالا آمده و به وسیله ی جاذبه به سمت پایین می رود . نیروی پسار برای یک مایع واضح و شناور بودن در میان مقطعی از دستگاه تابعی از جذر سرعت جریان است . سرعت جریان حجمی بیشتر از بین یک ناحیه ی معین سرعت جریان و نیروی پسار را بالا می برد ، در نتیجه به طرف بالا هدایت می شود . با آن که ، از این جهت که درون روتامتر به شکل مخروط است ، منطقه ی اطراف به حالت شناور در می آید که از بین آن ها جریان های محیط افزایش ، سرعت جریان و نیروی پسار کاهش می یابد تا هنگامی که یک تعادل مکانیکی در وزن شناور به وجود آید .

باید اشاره داشت ساخت شناور ها به شکل های گوناگونی صورت می گیرد که مرسوم ترین آن ها نیزه ای و بیضوی شکل است . شناور ممکن است به شکل مورب شیار هایی داشته باشد و تا حدودی رنگ آمیزی شده باشد تا به دنبال عبور مایع ، به شکل محوری چرخش در آن ایجاد شود . این قضیه نشان از گیر کردن شناور دارد ، به این علت که اگر تنها آزاد باشد چرخش دارد . اغلب اوقات نتایج از قسمت بالای وسیع ترین بخش شناور ، یعنی مرکز بیضی ، یا بخش بالایی استوانه قرائت می شوند . برخی از شرکت ها استاندارد متفاوتی دارند . شناور نبایستی در مایع شناور باشد به این علت که چگالی بیشتر از مایع دارد و اگر این طور نباشد حتی اگر جریانی به چشم نخورد به طرف بالا شناور خواهد شد .

ماهیت مکانیکی قواعد اندازه گیری ، شکل دهنده ی یک دستگاه اندازه گیری جریان است که به هیچ گونه شکلی از انرژی برق نیاز ندارد . اگر جنس لوله از فلز باشد ، موقعیت شناگر به یک شاخص خارجی از راه یک اتصال جفت شدگی آهن ربایی انتقال می یابد . این امکان به صورت قابل توجهی جنبه های کاربردی جریان سنج سطح متغیر را افزایش می دهد ، به این علت که اندازه گیری را می توان به دور از فرآیند بررسی یا به منظور کنترل خودکار استفاده کرد .

جنبه های مثبت روتامتر

 • یک روتامتر به سوخت یا منبع خارجی برق نیاز ندارد ، تنها ویژگی‎ های ذاتی مایع را به همراه قدرت جاذبه برای اندازه گیری سرعت جریان استفاده می کند  .
 • یک روتامتر یک دستگاه نسبتا با ساختار ساده به شمار می رود که قادر است از مواد ارزان به تولید انبوه رسیده و تاییدی برای استفاده ی وسیع آن به شمار رود  .
 • از این جهت که سطحی که مایع از آن عبور می کند به دنبال حرکت مایع به طرف بالای لوله افزایش پیدا می کند ، فرایند اندازه گیری نسبتا خطی محسوب می شود .
 • در فرآیند ساخت روتامتر از شیشه ی شفاف استفاده می شود ، چون نسبت به شوک حرارتی و عمل شیمیایی دارای مقاومت بالایی است  .

جنبه های منفی روتامتر

 • به سبب تکیه ی آن به قابلیت مایع یا گاز در جا به جایی شناور ، علایم درج شده بر روی روتامتر فقط برای یک ماده ی معین در یک دمای مشخص دقیق خواهد بود . خصوصیت اصلی مهم چگالی مایع به شمار می رود ، با آن که ویسکوزیته نیز ممکن است مهم محسوب شود . طراحی ایده آل شناور ها عدم حساسیت آن ها نسبت به ویسکوزیته است ، با آن که این قضیه بر پایه ی ویژگی های سازنده قابل بررسی است . ممکن است یا روتامتر های مجزا برای چگالی ها و ویسکوزیته های گوناگون به کار گرفته شود ، یا امکان استفاده از چندین مقایس در همان روتامتر وجود دارد .
 • به سبب اشاره مستقیم جریان ، دقت در مقایسه با دیگر قواعد اندازه گیری نسبتا ضعیف است . عدم قطعیت در نتایج قرائت شده در پایان اندازه گیری بدتر می شود . نوسانات جریان و اختلاف منظر ممکن است باعث افزایش بیشتر عدم قطعیت اندازه گیری شود .
 • از آن جایی که شناور بایستی از میان محیط در حال جریان قرائت شود ، برخی از مایعات ممکن است سبب شوند نتایج به دست آمده کدر به نظر آمده و خوب قرائت نشود . ممکن است نیاز به یک مبدل برای اندازه گیری الکترونیکی مکان شناور باشد  .
 • روتامتر ها به سهولت به منظور قرائت به وسیله ی دستگاه مورد پذیرش قرار نمی گیرند ، با آن که شناور های آهن ربایی که یک تعقیب کننده را به طرف خارج لوله هدایت می کنند ، موجود هستند .
 • تولید روتامتر ها اغلب اوقات در اندازه هایی بیشتر از 6 اینچ / 150 سانتیمتر صورت نمی گیرد ، ولی معمولا طراحی های بزرگتری بر روی لوله های بسیار بزرگ به کار گرفته می شود .

 قیمت روتامتر

برای اطلاع از قیمت روتامتر آزمایشگاهی می توانید در فرم زیر درخواست خود را با جزئیات ارسال نمایید تا شرکت عرضه کنندۀ این محصول با شما تماس حاصل نمایند

درخواست خرید خود را در فرم زیر برای ما ارسال کنید ►


  در فرم زیر نام  ، ایمیل و شماره تماس خود همراه با نام محصول مورد نظرتان را ثبت کنید تا درخواست شما را به فروشندگان و ارائه کنندگان این محصول ارسال کنیم

   

  نام و نام خانودادگی شما (الزامی)

  آدرس ایمیل شما (الزامی)

  شماره تماس شما (الزامی)

  نام محصول مورد نظرتان (الزامی)

  پیام شما

  • امتیاز کلی
  • Rated 5 stars
   5 / 5 (1 )
  • امتیاز شما


  دیدگاه ها بسته شده است