تجهیزات آزمایشگاه مکانیک خاک و سنگ به طور کلی در آزمایش های اصلی مربوط به مکانیک خاک و مکانیک سنگ کاربرد دارند که برخی از مهم ترین این آزمایشات به شرح زیر می باشند :

 

آزمایشات اصلی با استفاده از تجهیزات آزمایشگاه مکانیک خاک و سنگ

آزمایش دانه بندی به روش سرند کردن (آزمایش الک) :

هدف از آزمایش: دانه بندی، همان طور که از نام آن مشخص است، تفکیک سازی ذرات تشکیل دهنده خاک (توزیع اندازه دانه‌های شن و ماسه) می باشد که به تبع آن بر حسب محدوده سازی و دسته بندی ذرات، دانه های خاک را از نظر بعد، می توان در این محدوده ها قرار داد.

آزمایش هم ارز (معادل) ماسه مشهور به آزمایش SE (Sand Equivalent):

هدف از آزمایش: بدست آوردن نسبت ماسه به کل خاک که به صورت درصد بیان می شود .

آزمایش حد روانی خاک :

هدف از آزمایش: به دست آوردن میزان رطوبتی که در آن رطوبت خاک از حالت خمیری خارج شده و به صورت روان در می آید .

آزمايش تراكم :

عبارتست از كاهش دادن حجم خاك در اثر خارج ساختن هوا با استفاده از اعمال نيرو و با به کار گیری تجهیزات آزمایشگاه مکانیک خاک و سنگ . كه در اين حالت اصطكاك بين ذره ها بيشتر مي شود و وزن واحد آن زياد مي گردد.و اين وزن معيار تراكم خاك است.

آزمایش هیدرومتری :

هدف از آزمایش: دانه بندی خاک های رد شده از الک نمره ۲۰۰ و (خاکهای ریز دانه ) تکمیل منحنی دانه بندی .

 

آزمایش ضریب نفوذ پذیری از طریق آزمایش بار آبی افتان :

برای تعیین ضریب نفوذپذیری، روش های مختلفی را می توان اجرا کرد که از بهترین این روش ها، بار آبی ثابت و افتان است. ضریب نفوذپذیری برای خاک های دانه ای (درشت دانه) را از روش بار آبی ثابت بدست می آورند.

تجهیزات آزمایشگاه مکانیک خاک

آزمایش نسبت باربری کالیفرنیا CBR :

به كمك اين آزمايش مقاومت برشي خاك در يك رطوبت و وزن مخصوص معين با بهره گیری از تجهیزات آزمایشگاه مکانیک خاک و سنگ مشخص مي شود.

آزمایش برش مستقیم :

هدف از این آزمایش: راهی برای بدست آوردن پارامتر های مقاومت برشی خاک، برای نمونه خاک مورد آزمایش با استفاده از تجهیزات آزمایشگاه مکانیک خاک و سنگ می باشد. از این پارامتر ها برای بدست آوردن ضریب اطمینان و میزان ایمنی در مورد مسائل پایداری خاک از جمله پایداری شیب ها وسطوح شیروانی ها وفشارهای جانبی استفاده می شود

 

تعیین ضریب نفوذپذیری از طریق آزمایش بار آبی ثابت:

هدف از این آزمایش: بدست آوردن ضریب نفوذپذیری خاک هایی که درشت دانه اند و از ضریب نفوذپذیری نسبتاً زیادی برخوردارند با استفده از تجهیزات آزمایشگاه مکانیک خاک و سنگ .

 

آزمایش تک محوری خاک چسبنده:

هدف از این آزمایش: راهی برای بدست آوردن پارامتر های مقاومت برشی در خاک های چسبنده با تجهیزات آزمایشگاه مکانیک خاک و سنگ می باشد

آزمایش تحکیم:

آزمایشی برای بررسی تحکیم خاک با استفاده از تجهیزات آزمایشگاه مکانیک خاک و سنگ است ؛ تحکیم را این گونه می توان تعریف کرد: “کاهش حجم تدریجی یک خاک اشباع با نفوذپذیری کم در اثر زهکشی بخشی از آب موجود در در حفرات که نهایتا منجر به تغییر ضخامت و نشست خاک می گردد.”

لیست تجهیزات آزمایشگاه مکانیک خاک و مکانیک سنگ

دستگاه تک محوری خاک ؛ یکی از تجهیزات آزمایشگاه مکانیک خاک و سنگ برای استفاده در آزمایش تک محوری خاک می باشد

دستگاه تحکیم خاک ؛ جهت تعییین ویژگی نشست نمونه خاک در یک پریود زمانی مشخص با به کار گیری تجهیزات آزمایشگاه مکانیک خاک و سنگ با امکان بارگذاری حداکثر مشخص

دستگاه برش مستقیم خاک ؛ یکی از تجهیزات آزمایشگاه مکانیک خاک و سنگ برای استفاده در آزمایش برش مستقیم خاک می باشد

دستگاه کاسه گراند ؛ این وسیله که یکی از تجهیزات آزمایشگاه مکانیک خاک و سنگ است از یک جام برنجی و پایه ای از جنس لاستیک سخت تشکیل شده است.

دستگاه پین هول ؛ یکی از تجهیزات آزمایشگاه مکانیک خاک و سنگ که در آزمایش پین هول که از جمله روشهاي تعيين فرسايش نمونه هاي خاک حاوي سديم زياد (خاکهاي واگرا)  آزمايش پين هول ميباشد ،

 

دستگاه سه محوره ؛ یکی از تجهیزات آزمایشگاه مکانیک خاک و سنگ جهت استفاده در آزمایش سه محوره خاک است

چکش اشمیت و SPT ؛ یکی از ابزار های تجهیزات آزمایشگاه مکانیک خاک و سنگ چکشی برگشت‌پذیر است که این ابزار برای سنجش ویژگی‌های ماده‌های کشسان و به ویژه سنجش مقاومت فشاری بتن به‌کار می‌رود.

سنگ شکن فکی ؛ سنگ شکن فکی (Jaw Crusher) از نوع سنگ شکن های اولیه در تجهیزات آزمایشگاه مکانیک خاک و سنگ  می باشد که در معادن مختلف مورد استفاده قرار می گیرند.

اوگر دستی ؛ یکی از تجهیزات آزمایشگاه مکانیک خاک و سنگ که با توجه به موارد استفاده اوگر ها انواع مختلفی موجود می باشد و اوگرهای قابل استفاده در مطالعات خاکشناسی، کشاورزی، زمین شناسی، ژئوتکنیک و… می باشد.

اوگر موتور دار ؛ یکی از تجهیزات آزمایشگاه مکانیک خاک و سنگ قابل استفاده برای نصب حصار و بلت گذاری مناسب برای اجرای نیلینگ و نمونه برداری از بتن جهت آزمایش تخریب و شکستن بتن و انفجار سنگ ها به روش سرد

همزن مکانیکی خاک

همزن یا میکسر هیدرومتری

دستگا ه پوینت لود

دستگاه لوس آنجلس

دستگاه چکش اشمیت دیجیتالی

دستگاه اندازه گیری نفوذ پذیری خاک

دستگاه بارگزاری با صفحه

پرسیومتر

دستگاه تست صفحه دینامیکی

ترازوی مکانیکی

کیت تست ارزش ماسه ای

چکش تراکم خاک

ساندباتل

مقسم

وسایل آزمایش حد انقباض خاک

کیف آزمایش ارزش ماسه ای

دستگاه CBR

دستگاه دانسیته نسبی مینیمم و ماکزیمم

پایه عصاره گیری خاک

پمپ خلاء

 

قیمت تجهیزات آزمایشگاه مکانیک خاک ؛

برای خرید تجهیزات آزمایشگاه مکانیک خاک و یا اطلاع از قیمت تجهیزات آزمایشگاه مکانیک خاک و سنگ می توانید در فرم زیر درخواست خود را با جزئیات ارسال نمایید تا شرکت عرضه کنندۀ این محصول با شما تماس حاصل نمایند

◄ درخواست خرید خود را در فرم زیر برای ما ارسال کنید ►


در فرم زیر نام  ، ایمیل و شماره تماس خود همراه با نام محصول مورد نظرتان را ثبت کنید تا درخواست شما را به فروشندگان و ارائه کنندگان این محصول ارسال کنیم

 

نام و نام خانودادگی شما (الزامی)

آدرس ایمیل شما (الزامی)

شماره تماس شما (الزامی)

نام محصول مورد نظرتان (الزامی)

پیام شما

دیدگاهتان را بنویسید